×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2014
Drukāt

Bišu medus ēdienu saiets šogad pulcē 27 populārus Latvijas restorānu šefpavārus

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Daugmales Jānis (no labās) un viņa dzīvesbiedre Linda Kunstmane bija patīkami pārsteigti par šefpavāra Havjera Hosē Garsijas deserta garšu eksploziju.

“Biteniekiem šis gads varēja būt krietni labāks, raža ir stipri zem vidējās,” saka Daugmales Jānis. Viņa trīsdesmit gadu praksē šis ir pirmais tik skopais medus gads, jo vasara bija par karstu un strauju pēc tam, kad saulgriežos visi vēl drebinājās un sala. “Dravniecība ir ekstrēma lieta.” Taču viņa izlolotā ideja – bišu medus ēdienu saiets, kas notiek otro gadu, strauji uzņēmis apgriezienus un šogad pulcē 27 populārus Latvijas restorānu šefpavārus. Pērn saietā piedalījās 12 pavāri.

Šogad saiets notiek trijās kārtās (13., 20. un 27. oktobrī), katra veltīta vienam medus veidam – meža aveņu, griķu un viršu. Šefpavāriem klāt nācis vēl viens papildu uzdevums – ēdiena gatavošanā jāiekļauj arī Lielvārdes tumšais vai gaišais alus.

Pirmā kārta notika restorānā “Il Cibo del Papa”, un ēdienos dominēja maigais meža aveņu medus un Lielvārdes alus.

Daugmales Jānis ideju par bišu medus ēdienu saietu lolojis jau sen. “Agrāk medus bija “bezpersonisks” – sak, medus paliek medus, bet, attīstoties ēšanas kultūrai, ēdienu meistari izvēlas konkrētu – liepu, viršu, griķu un citu – medu, kam katram ir citādas garšas un smaržas īpašības. Arī dažādos reģionos vāktam medum ir katram savas garšas nokrāsas. Tāpat kā mācāmies izgaršot vīnu un ēdienu, tā jāmācās atšķirt un vērtēt arī medu,” komentē bitenieks. Viņš pats pie tējas ikdienā lieto rapšu medu, kas ir vissaldākais, bet par medus karali Daugmales Jānis nosauc viršu medu.

Viena no saieta dalībniecēm, restorāna “Art Hotel Laine” šefpavāre, restorāna vadītāja Anita Ozoliņa, saņemot arī žurnāla “Praktiskais Latvietis” suminājumu, atzina, ka uzdevums savienot medu un alu nebija viegls. Viņas gatavotajā ēdienā bija izmantoti pašas dārzā audzēti dārzeņi un cūkgaļas fileja, kas divas trīs dienas tika marinēta meža aveņu medū un, pēc tam cepot, apziesta ar alus–medus novārījumu.

“Agrāk medus asociējās tikai un vienīgi ar desertiem, bet tagad to pavāri izmanto gan marinādēs, gaļu gatavojot, gan kā salātu mērču sastāvdaļu,” stāsta A. Ozoliņa. “Alum ir specifiska rūgtā garšas nots, un to savienot ar medus saldumu nav viegli.”

“Daugmales Jāņa bišu medus ēdienu saiets ir lieliska iespēja sanākt pavāriem un pamācīties citam no cita. Recepšu noslēpumi netiek slēpti, bet meistari dāsni dalās pieredzē,” pēc pirmās saieta kārtas gandarīta ir Pavāru kluba prezidente, restorāna “Elements” šefpavāre Svetlana Riškova.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+