Pasaulē
Vēsture

Izdos noslēpumainā Voiniča manuskripta faksimilu0

Jēlas universitātes foto

Līksmojiet, seno zīmju minētāji: Burgosā esošā spāņu izdevniecība “Siloe” plāno iespiest slaveno un noslēpumaino Voiniča manuskriptu: grāmatu, kuru neviens neprot izlasīt.

Kāds antikvārs noslēpumaino 600 gadus seno rokrakstu pamanīja 1912. gadā; patlaban tas glabājas Jēlas universitātē. Tā lappuses pilda noslēpumainas rakstuzīmes, kuras, atkarībā no tā, kam vaicāsiet, ir bezjēdzīgs skribelējums, vai arī slepens kods, kurš gaida savu šifrētāju.

Tagad šāda iespēja būs vismaz 898 visai turīgiem cilvēkiem, jo tieši tik lielā metienā Voiniča manuskriptu plānots iespiest, precizi atveidojot visas tā vizuālās īpatnības līdz pat traipiem, kas atrodami uz lapām. Turīgums potenciālajiem šifrētājiem būs nepieciešams, jo izdevumu plāno pārdot par 7000-800 eiro.

Tikpat mulsinoši kā attēli ir arī izsmalcinātie, detalizētie zīmējumi, starp kuriem gan astroloģiski simboli, gan zinātnei nezināmi augi, gan vesela nodaļa, kurā attēloti miniatūri sieviešu akti.

Pirms pāris gadiem veikta analīze atklāja, ka pergamenta lapas tapušas 15. gadsimtā, tomēr daudzi zinātnieki pašu manuskriptu uzskata par Renesanses laika grāmatas viltojumu, kas apzināti piepildīts ar neko nenozīmējošām blēņām.

Saistītie raksti

Kaut arī Voiniča manuskripta pētniecība tiek uzskatīta par akadēmiskai pašnāvībai līdzvērtīgu soli, daži mēģinājumi tomēr veikti. Tā 2013. gadā žurnālā “Plos One” ievietots materiāls, kas apliecina: teksta lingvistiskā statistika atbilst labi zināmajama likumam, ka valodā visbiežāk lietotais vārds tiek lietots aptuveni divreiz biežāk nekā otrs biežāk lietotais vārds, tas savukārt – aptuveni trīsreiz biežāk nekā nākamais, un tā tālāk.

Tāpat ir izteikts pieļāvums, ka manuskripts, iespējams, tapis Meksikā, jo tajā attēlotie augi drīzāk atgādina Centrālamerikā sastopamās sugas, bet kāds lingvists apgalvojis, ka viņam izdevies atšifrēt dažus vārdus, piemēram, Taurus, vadoties no attēliem, kuri ilustrē tekstu.

LA.lv