Kultūra
Literatūra

Izdos vienīgo saglabājušos Marka Tvena pasaku 16

Foto: Wikimedia Commons

Šogad, svinot 150 gadus kopš iznākusi Marka Tvena pirmā grāmata, sola publicēt līdz šim nezināmu rakstnieka pasaku, raksta “The Guardian”.

Zināms, ka Marks Tvens diezgan daudz paša radītu pasaku stāstījis meitām, taču tās nekad nav tikušas pierakstītas un publicētas. “Prinča Margarīna nolaupīšana” ir vienīgā, kura saglabājusies 16 lappušu pierakstos. Šo pasaku Tvens savām meitiņām stāstījis 1879. gadā, un, kā atklājis izdevējs “Doubleday”, tā vēsta par jaunu zēnu, kurš spēj sarunāties ar dzīvniekiem, un lūdz to palīdzību, lai izglābtu nolaupītu princi.

Pasaku atklāja kāds pētnieks, kurš 2011. gadā caurskatīja materiālus Bērklijas universitātē. Tekstu noslīpējusi Ērina Steda, ilustrējis viņas vīrs Filips – atzīts bērnu grāmatu mākslinieks.

Grāmatu plānots publicēt 26. septembrī – dienā, kas būs arī 150. gadadiena, kopš izdota Tvena pirmā grāmata, īso stāstu krājums “Slavenā Varde Lēkātāja no Kalaveras un citi skeči”.

Marks Tvens (Semjuels Lenghorns Klemenss, 1835-1910) visplašāk pazīstams ar bērnu grāmatām “Toma Sojera piedzīvojumi” un “Haklberija Fina piedzīvojumi”, kurās apvienots humors, reālisms un ētiski spriedumi par civilizāciju. Tomēr Tvena grāmatas arī ir starp tām, kuras pēc vecāku pieprasījuma visbiežāk tikušas aizliegtas skolās, galvenokārt it kā tajās esošo rasistisko motīvu dēļ.

LA.lv