×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
18. jūlijs, 2013
Drukāt

Izdota unikāla grāmata “Latvijas glezniecības meistardarbi. 20. gadsimts”

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā vakar notika grāmatas “Latvijas glezniecības meistardarbi. 20. gadsimts” prezentācija, ko izdevis apgāds “Jumava” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM) un būvniecības uzņēmumu “RE&RE”.

Grāmata “Glezniecības meistardarbi” ir krāšņs un izzinošs mākslas albums latviešu un angļu valodā par 20. gadsimtu Latvijas mākslā. Glezniecība citu mākslas veidu vidū jau kopš Renesanses laikmeta aizvien ir bijusi īpašā statusā. Tā nav zaudējusi savu aktualitāti arī mūsdienās – laikā, kas piesātināts ar vizuālās informācijas piedāvājuma pārbagātību. Šīs grāmatas veidotāji ir pārliecināti, ka tā veicinās Latvijas mākslas integrēšanos daudzveidīgajā un tradīcijām bagātajā Eiropas kultūrvidē.

Latviešu mākslā gleznotāji bijuši savas nacionālās skolas veidotāji (Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls, Johans Valters), estēti un sabiedrības gaumes noteicēji (Jāzeps Grosvalds), laikmeta stilistiskās valodas celmlauži (Jēkabs Kazaks, Romāns Suta), izsmalcināti kompozīcijas un niansētu krāsu izjūtas apliecinātāji (Jānis Tīdemanis, Ģederts Eliass). 20. gs. otrajā pusē, par spīti ideoloģijas noteiktajiem nosacījumiem, latviešu glezniecība paradoksālā veidā ir spējusi atraisīties no noteiktajām sociuma dogmām, tajā nolasāmi Eiropā aktuālie stilistiskie strāvojumi un vizuālie kodi (Džemma Skulme, Miervaldis Polis, Bruno Vasiļevskis).

Grāmatā “Glezniecības meistardarbi” apkopota unikāla 20. gadsimta darbu izlase no LNMM krājuma – “glezniecības pērles”. Atlasītie 50 mākslas darbi raksturo atsevišķus autorus un viņu daiļradi. Darbu atlase veidota kā profesionālu un estētisku vērtību summa – atskats vizuālajās liecībās viena gadsimta ietvaros. Nešaubīgi šis darbs nav pilnīgs un objektīvs visa perioda atspoguļojums. Tas ir radošās komandas mēģinājums parādīt pagājušā gadsimta māksliniecisko daudzveidību, domāšanas plašo spektru, individuālās brīvības robežas, kas atklājas Latvijas mākslas kopainā.

Kā atzīst LNMM direktore Māra Lāce, “Laba grāmata, tāpat kā mākslas darbs, neskatoties uz straujo tehnoloģiju attīstību mūsdienās, savu patieso vērtību nākotnē nezaudēs. Šī grāmata ir īpaši nozīmīga, jo tajā ir iekļauti 50 meistardarbi no LNMM krājuma, kas ir ievērojamas 20. gadsimta vērtības. Es ceru, ka šī brīnišķīgā grāmata kalpos kā izzinošs un interesants ceļvedis Latvijas mākslas vēsturē 20. gadsimtā gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem”.

“Mums, kā būvniekiem un restauratoriem, vienmēr ir bijušas īpašas attiecības ar mūsu kultūrvēsturisko mantojumu, mākslu – dažādākajās tās izpausmēs. Mēs baudām mākslu un atbalstām to, jo tā ir viena no mūsu pamata vērtībām, mūsu tautas bagātībām, ko atstāt nākamajām paaudzēm. Šobrīd īstenojam LNMM vērienīgos rekonstrukcijas un restaurācijas darbus, kas noslēgsies 2015. gadā. Gaidot šo mirkli, mākslas cienītāji, kaislīgākie muzeja apmeklētāji un citi interesenti laiku varēs īsināt ar šo brīnišķīgo grāmatu, kurā apvienoti izteiksmīgākie latviešu glezniecības darbi,” stāsta viens no būvniecības uzņēmuma RE&RE dibinātājiem un īpašniekiem Marģers Bitmetis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+