Kultūra
Mūzika

Izdziedot tautas likteni 16


“Sing along Latvia” pavasara koncertā 14. maijā uzstāsies arī soprāns Jolanta Strikaite-Lapiņa.
“Sing along Latvia” pavasara koncertā 14. maijā uzstāsies arī soprāns Jolanta Strikaite-Lapiņa.
Foto – Ieva Čīka/LETA

“Lūcija Garūta pieder pie tiem latviešu komponistiem, kuru mūzikā visnotaļ atspoguļojas laikmeta pārdzīvojumi. Arī “Latviešu lūgšana” – kantāte solistiem, korim un ērģelēm ar Andreja Eglīša dzejiski spēcīgo tekstu – nes sevī visu minēto.

15. martā V. Ģertrūdes baznīcā klausījāmies tās pirmatskaņojumu. Kantātes dramatiskā pamattēma – “Dievs, tava zeme deg” – Garūtas mūzikā atbalsojās spēcīgā, raksturīgi akcentētā patētikā,” 1944. gada 21. martā rakstīja laikraksts “Tēvija”.

Svētdien, 2017. gada 14. maijā, komponistes 115. dzimšanas dienā viņas radītā dziļi nacionāli izjustā lūgšana, kas tapa latviešu tautas pastāvēšanai kritiskā brīdī, izskanēs Latvijas Universitātes (LU) Lielajā aulā “Sing along Latvia” pavasara koncertā. Tā programmā iekļautas arī divu citu latviešu klasiķu kantātes, kas kļuvušas ne tikai par muzikāliem, bet arī dziļi simboliskiem un tautai nozīmīgiem meistardarbiem – Pētera Barisona trīsdesmito gadu beigās sacerētā “Brīnumzeme” un Jurjānu Andreja “Tēvijai”.

Uz skatuves kāps spožs solistu ansamblis – soprāns Jolanta Strikaite-Lapiņa, tenors Mārtiņš Zvīgulis, bas­baritons Pauls Putniņš –, bet pie ērģelēm sēdīsies izcilais meistars Tālivaldis Dek­snis. Apvienībā “Jaunais orķestris” muzicēs Rīgas apvienotā mūzikas bērnu mūzikas skolu orķestra stīgu grupa Ineses Rones un LU pūtēju orķestris Jāņa Puriņa vadībā. Šoreiz orķestrim pievienojušies arī vairāki mūziķi, kuri ieguvuši profesionālu izglītību kādā no instrumentu spēles jomām, bet, veidojot karjeru, šīs iemaņas ilgāku laiku nav lietojuši – vijolnieks Zigfrīds Muktupāvels, čellists Raimonds Macats u. c. Dziedās jauniešu koris “Balsis” (mākslinieciskais vadītājs un diriģents Ints Teterovskis), kamerkoris “Fortius” (mākslinieciskā vadītāja un diriģente Māra Marnauza), LU absolventu koris “Jubilate” (mākslinieciskais vadītājs Juris Kļaviņš, diriģents Andris Mockus), un koncerta muzikālais vadītājs un diriģents būs Ints Teterovskis.

Un – pats būtiskākais – šis, lai gan nozīmīgs, tomēr nebūs parasts koncerts – “Sing along Latvia” ir kopdziedāšanas projekts, kas piedāvā klausītājiem kļūt arī par īpašu koncertu dalībniekiem, dziedot populāras melodijas kopā ar profesionāliem mūziķiem. Arī šoreiz ikviens varēs piedalīties atskaņojumā, ņemot palīgā īpaši sagatavotu nošu materiālu, kas sadarbībā ar mūzikas izdevniecību “Music Baltica” būs atrodams vietnē singalong.lv.

LA.lv