Dabā
Medības

Izdzīvotāja nazis medniekam1


‘Mora’ nazis veidots no izcila tērauda un labi tur asinājumu.
‘Mora’ nazis veidots no izcila tērauda un labi tur asinājumu.
Foto: Kate Šterna

Nazis ir viens no svarīgākajiem, ja ne pats nozīmīgākais izdzīvošanas rīks. Vienlaikus tas ir arī ierocis, bet izdzīvošanas mākslā nazis galvenokārt tomēr ir instruments.

Mēs esam pieraduši, ka veikalā var iegādāties dīvainus priekšmetus, kas vairāk atgādina parazītu lamatas ziloņa zarnu traktam nekā nažus. No šādiem it kā universālajiem kabatnažiem var izvilkt visu, ko vien var iedomāties, bet cik tas viss ir noderīgi? Patiesībā vajag pavisam nedaudz, lai veiksmīgi tiktu galā ar vitāliem uzdevumiem.

Kā jau noprotams pēc fona fotogrāfijās, šis nazis ir rokās kādai militārpersonai. Pareizāk sakot, zemessargam. Īsti atklāt viņa personību nevar, bet par nazi gan viņš ar prieku pastāstīja.

Pats nazis nav nekas īpaši dārgs vai izskatā ekskluzīvs. Mora Garberg Bushcraft Multimount ir nopērkams internetā un veikalos gan Latvijā, gan Eiropā. Cena ir ap 90 eiro.

Mora Garberg Bushcraft Multimount ir 3,2 milimetrus biezs, augstas kvalitātes tērauda nazis. Skandināvu asinājuma asmens ir viegli uzasināms. Naža muguras virspuse arī ir īpaši uzasināma, lai to varētu parocīgi izmantot ugunskura aizdedzināšanai ar kramu.

Maksts un speciālais stiprinājums ir veidoti tā, lai nazi var pielikt jebkur, ne tikai pie jostas vertikālā vai horizontālā stāvoklī. Naža asmens iet cauri visam spalam un rēgojas galā, līdz ar to nazis ir daudz izturīgāks. Ar to var cirst, un to var iedzīt kokā, lai sašķeltu to, kā papildu instrumentu izmantojot, piemēram, akmeni.

Mora Garberg maksti var papildināt ar dažādām izdzīvošanā noderīgām lietām. Attēlā redzamajam nazim ir pievienota aukla, aizkurs, kas aizzīmogots ar izolācijas lenti, un krams. Gan aizkurs – visparastākā vate –, gan krams ir ievietoti karabīnes patronas čaulītē, kas ir pietīta pie naža. Visu šo konstrukciju vēl var papildināt ar izolācijas lenti, ko pārgājienā var izmantot dažādiem mērķiem, tajā skaitā tulznu aizlīmēšanai. Zem izolācijas lentes var paslēpt medikamentus vai citas noderīgas lietas, piemēram, pietīt nelielu galodu. Ir ļoti svarīgi pielikt kramam un citām kustīgām lietām ādas siksniņas vai parastu matu gumiju, lai nekas nepazūd. Sevišķi jāsargā krams, jo bez tā uguni iegūt būs daudz grūtāk.

Mednieka nazis

LA.lv