×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. decembris, 2014
Drukāt

Izgaismo CIP brutalitāti (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Senāta Izmeklēšanas komitejas vadītāja Diāna Feinsteina, demokrātu senatore no Kalifornijas, nodēvējusi CIP nopratināšanas programmu par "kauna traipu mūsu vērtībām un mūsu vēsturei". "Es esmu dusmīga, ka tas ir veikts manas drošības vārdā. Es drīzāk riskētu mirt nekā būt iejaukta šajā pretīgajā spīdzināšanā. Ko mēs aizsargājam, ja aizstāvam ŠĀDU metožu lietošanu?" viņa pauda savu sašutumu.

Publiskots ASV Senāta Izlūkošanas komitejas ziņojums par Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) aizturēto teroristu nopratināšanas taktiku un metodēm, kas liecina par spīdzināšanas lietošanu.

Ziņojumā secināts, ka “pastiprinātās pratināšanas” metodes, kādas CIP sāka lietot pēc 2001. gada 11. septembra teroristu uzbrukumiem ASV prezidenta Džordža Buša administrācijas laikā, pielīdzināmas spīdzināšanai, turklāt to pielietošanas rezultātā nekāda īpaši noderīga izlūkošanas informācija neesot iegūta, atzīmē raidsabiedrība BBC. “Nežēlīgas” nopratināšanas metodes pret personām, kas tika turētas aizdomās par terorismu, tika lietotas gadiem ilgi. Senāta Izlūkošanas komitejas ilgi gaidītā ziņojuma kopsavilkumā, kas nodots atklātībai, atzīts, ka CIP meloja sabiedrībai un Baltajam namam par “pastiprinātās nopratināšanas” metožu efektivitāti. Ziņojumā ir vairāk nekā 6000 lapu, taču tas joprojām ir slepens, kamēr publiskots 480 lapu garš kopsavilkums.

Reaģējot uz ziņojuma kopsavilkuma publiskošanu, ASV prezidents Baraks Obama paziņojis, ka CIP izmantotās metodes bijušas “pretrunā ar mūsu vērtībām un patiesajiem ideāliem”, tāpēc viņš pēc stāšanās amatā 2008. gadā aizliedzis spīdzināšanu. Obama apsveicis ziņojuma publiskošanu, taču rakstiskā paziņojumā uzslavējis CIP darbiniekus kā “patriotus”, kuriem “mēs esam dziļā patiesības parādā” par centieniem aizsargāt valsti, atzīmē avīze “The New York Times”.

CIP direktors Džons Brennans joprojām uzstāj, ka viņa dienesta izmantotās metodes ir palīdzējušas novērst teroristu uzbrukumus. Viņš gan atzinis, ka tikušas pieļautas kļūdas, taču piebildis, ka pašas CIP veiktajā pārbaudē konstatēts, ka “pastiprinātās nopratināšanas” metodes “sniedza izlūkošanas informāciju, kas palīdzēja izjaukt uzbrukumu plānus, notvert teroristus un glābt dzīvības”.

Senāta Izmeklēšanas komitejas vadītāja Diāna Feinsteina, demokrātu senatore no Kalifornijas, secinājusi, ka CIP ierēdņi ir pastāvīgi maldinājuši Balto namu un Kongresu par aizdomās turēto teroristu pratināšanās iegūto informāciju un nav pienācīgi pārraudzījuši notiekošo tās slepenajos cietumos daudzviet pasaulē. Feinsteina nodēvējusi CIP nopratināšanas programmu par “kauna traipu mūsu vērtībām un mūsu vēsturei”. “Es esmu dusmīga, ka tas ir veikts manas drošības vārdā. Es drīzāk riskētu mirt nekā būt iejaukta šajā pretīgajā spīdzināšanā. Ko mēs aizsargājam, ja aizstāvam ŠĀDU metožu lietošanu?” savu sašutumu pauda Feinsteina. Ziņojumā aprakstīta “rektālā barošana”, kā dēvēta ūdens ievadīšana cietumnieka taisnajā zarnā, – CIP mediķu apstiprināta procedūra, kas ļaujot panākt “pilnīgu kontroli pār aizturēto”. Cita metode – cietumnieka sejas pārklāšana ar audumu, lejot uz tā ūdeni un atveidojot slīcināšanu.

ASV Senāta ziņojums par CIP veikto aizdomās turēto teroristu spīdzināšanu pastiprina spiedienu uz vairākām Eiropas valstīm, kas sadarbojušās ar CIP un citām ASV varas iestādēm, atzīmē starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International”, nosaucot Poliju, Itāliju, Lietuvu, Rumāniju, Zviedriju un Britāniju.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. kurz tad tic ka tadi teroristi ir??? 🙂

 2. Tam Esesam
  Katrs piektais no spīdzinātajiem bija pilnīgi nevainīgs, pašu štatu tagadējs atzinums. Tev ar akurāt tādu likteni novēlu – kaut nu usa nodomātu, ka esi terorists! Un rektāli tevi pāris gadus pabarotu.

 3. Mietam divi gali: 1) teroristu nodarītais laikam DĀMAI ir nieks??? Kāpēc viņi slepkavo PILNĪGI NEVAINĪGUS CILVĒKUS??? AR KĀDĀM TIESĪBĀM??? Vai viņu spīdzinātie un nogalinātie ķīlnieki arī tāds joks vien ir??? Vai tie nav DZĪVI CILVĒKI??? Vai dusmīgā DĀMA atgriezīs dzīvē noslepkavotos teroraktā 11.septembrī 2009.gadā??? KO VIŅA VISPĀR RUNĀ…
  2) VAI viņai neliekas, ka CIP direktors savu darbu zina? NAV JĀAIZSTĀV SLEPKAVAS, kuri “rūpīgi” izplāno savu teroristisko darbību pret PILNĪGI NEVAINĪGIEM CILVĒKIEM… 99% pat NEZIN, KĀPĒC TIKUŠI NOSLEPKAVOTI!!! Kā saprast situāciju, ja cilvēks izejot ārpus mājas, ir NEDROŠĪBĀ par sevi, ka bērns var neatgriezties!?? Ko var manipulēt vietā un nevietā ar saukli: “CILVĒKTIESĪBAS” !???????????? TERORISTS UN SlEPKAVA tikai tad izprot nodarĪto, ja pats izbauda savus darba “augĻus” uz savas muguras!!! TĀDS PATIESĪBĀ IR CILVĒKS…

  • atbildu plātīgajam "Es" Atbildēt

   Ja slepeno cietumu pastāvēšana nebūtu tik apkaunojoša, tad arī neb;utu vajadzības šo faktu viņiem slēpt.
   Ja paskatās, kaut nedaudz iedziļinās, informācijas izklāstā, tad pirmais jau, ko lasām par konkrētām aizturētām un ilgi jo ilgi turētām, pat bez oficiāla pamatojuma, vienkārši cieumā iemestām personām, ir – ko tad personai inkriminē? Un atbilde ir – vai nu atstāta tukša vieta, neaizpildīta, vai arī skaidri uzrakstīts :nekādas apsūdzības nav. Pilnīgi ne par ko neapsūdz. Vienkārši – cilvēks sagrābts, iemests cietumā un tiek spīdzināts.
   Un nerakstīsim te tagad par “otru pusi”. Neviens, ne mēs, ne CIP nevar teikt (līdz tiesa nav konstatējusi), vai šie cilvēki pieder pie “otras puses”, vai “pie mūsējās puses”. (Gan jāsaka, pēc tādas netaisnības, kas nodarīta, nebūtu brīnums, ja likmpaklausīgs cilvēks vairs neredz jēgu, netic tiesiskumam un patiešām ” pāriet pretinieka pusē”. Tiem, ka tik vienkārši cilvēkus sašķirojusi- tajos, ko CIP neiztur, un tajos, ko CIP iesloga – tiem derētu atcerēties, ka tādā situācijā, kad iemet cietumā par lietām, ko nodarījuši citi, tādā var diemžēl nokļūt (gan ar mazāku varbūtību šai gadījumā) ikviens.

Draugiem Facebook Twitter Google+