Latvijā
Sabiedrība

Kā zaga valsti, un meklējiet sev vietu kapos….”LA” nedēļas apskats 9


Oligarhi Andris Šķēle (no kreisās) un Ainārs Šlesers.
Oligarhi Andris Šķēle (no kreisās) un Ainārs Šlesers.
Foto – Lita Krone/LETA

“LA” nedēļas apskats

Izgāšanās. Kā zaga valsti

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Grāmatveikalos parādījusies noslēpumaina grāmata, kuras nosaukums ir “Bailes”, kas raksturota kā politiskais trilleris. Kāpēc noslēpumaina? Pirmkārt, tās autors ir nolēmis paslēpties aiz literārā pseidonīma “Indriķis Latvietis”. Aizdomīgam lasītājam gan varētu rasties priekšstats par šīs personas identitāti, ja viņš sāktu daudzus grāmatā pieminētos faktus salīdzināt ar “Google” meklētājā pieejamo informāciju. Nav grūti ievērot, ka lielākoties tie nāk no viena avota – portāla “Pietiek.com”. Turklāt zināms, ka šā portāla uzturētājs (viņu “Bailēs” var atpazīt pēc raksturojuma “…nožēlojamais, mūžīgi neskūtais, nekaunīgais briļļainais valbacis”) grāmatniecībā nav nekāds iesācējs, un arī pseidonīmus jau agrāk lietojis.

Otrkārt, lai gan ievadā norādīts, ka “visi varoņi ir izdomāti no A līdz Z”, to vārdi un uzvārdi ir loti līdzīgi kā Latvijas politiķiem, amatpersonām utt. Piemēram, tur darbojas kāds ietekmīgs, bet smagi slims advokāts Rūtups, kādas pilsētas mērs Embergs, kurš slepus sev sarausis lielu bagātību, ministre Šahiste, tiesībsargājošo iestāžu darbinieki Melnmeiers, Mizītis un citi. Cik no tā ir izdomājums un cik – patiesība?

Stāsts grozās ap advokāta Rūtupa nāves apstākļiem un kādu graujošu noslēpumainu plānu, kuru viņš nav paguvis realizēt, bet kas ļoti satraucis visu valdošo eliti, un jo īpaši vienas pilsētas mēru.

Aizvadītajā nedēļā žurnālisti bija jautājuši Ventspils vadītājam Aivaram Lembergam, kādi esot viņa komentāri par šo grāmatu. “Neko nezinu, grāmatnīcā neesmu bijis mēnešus trīs vai četrus,” atteica Lembergs, kuram gan bija versija, ka grāmata varētu būt saistīta ar nesenajām pašvaldību vēlēšanām. “Pirmsvēlēšanu politisko aģitāciju man nav ne mazākās vēlēšanās lasīt, es lasīšu kaut ko prātīgu. Man par godu pirms vēlēšanām tika iestudētas divas lugas… Es ceru, ka drīz iestudēs operu,” preses konferencē sprieda Lembergs. Savu teikto viņš nobeidz ar spārnotu frāzi: “Ja par jums nerunā, meklējiet sev vietu kapos!”

Kauns. Studentu apmaksātās prēmijas

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Rādās, ka sporta zvaigžņu atbalstīšanā valdība grib turēt līdzi tādiem bieziem sponsoriem kā ātro kredītu kantori, kuri, pateicoties lielajai valsts pretimnākšanai, faktiski peldās neierobežotā peļņā. Nacionālā sporta padome lūdz valdību no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem 42 687 eiro izmaksāt izcilajai Latvijas tenisistei Aļonai Ostapenko (un viņas mātei – trenerei) par spožo uzvaru Francijas atklātajā čempionātā, par ko sportiste nopelnīja 2,1 miljonu eiro. Lai arī pēc pašreizējās kārtības Ostapenko panākums no valsts budžeta nav prēmējams, diez vai valdībā kāds iebildīs pret šo izņēmumu, jo taupīt uz sporta zvaigznēm nav populāri. Un, ja valsts to tiešām var atļauties – kāpēc gan arī nenovērtēt izcilu sasniegumu un Latvijas vārda nešanu pasaulē. Cits jautājums, ka valsts ir pārāk aizrāvusies ar sporta zvaigžņu aplaimošanu, kamēr ceļā uz sasniegumiem šāda atbalsta trūkst. Jauniešu sports lielā mērā balstās uz vecāku un atsaucīgu uzņēmēju pleciem, ka arī pastāv, pateicoties treneru entuziasmam. Daudzās disciplīnās aizvien trūkst pienācīgas infrastruktūras. Zvaigznēm, kas pašas jau pelna miljonus, valsts atbalsts ir stipri novēlots un drīzāk izskatās kā mēģinājums izpirkt vainu par iztrūkstošo atbalstu sportistu smagajā ceļā uz panākumiem.

Sagatavojuši: Māris Antonevičs, Ilze Kuzmina, Guntis Ščerbinskis

LA.lv