×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
2. maijs, 2017
Drukāt

Rīgā arguments – skolu tuvāk dzīvesvietai – ir vienkārši smieklīgs (5)

Foto - Lita Krone/LETAFoto - Lita Krone/LETA

Jānis Endele, 
Draudzīgā aicinājuma fonda valdes priekšsēdētājs


Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis nesen nāca klajā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtītu pētījumu par izglītības kvalitāti vidējās mācību iestādēs, īpašu uzmanību pievēršot Rīgas vidusskolām un secinot, ka daļā no tām ir ļoti zems skolēnu zināšanu līmenis. Draudzīgā aicinājuma fonds (DAF) jau astoņus gadus pēc savas izstrādātas metodikas vērtē visu vidējās izglītības mācību iestāžu skolēnu zināšanu novērtēšanu pēc centralizētajiem eksāmeniem gan atsevišķos mācību priekšmetos, gan skolu kopvērtējumā.

Te gan ir jāpiemin viena lieta. Ir tāds mistisks jēdziens – izglītības kvalitāte. Par to runā visi – sākot no Valsts prezidenta, izglītības ministra, beidzot ar skolotāju. Neviens gan īsti nezina, kas tas ir, jo mūsu gudrie pedagoģiskie prāti to nav spējuši noformulēt, kur nu vēl izmērīt. Un līdz ar to turpmākā saruna būs tikai par skolēnu zināšanu kvalitāti. Domāju, ka neviens neapšauba, ka tas ir skolas galvenais uzdevums.

Ministra teiktais izraisīja sašutuma vētru Rīgas varas augstākajos ešelonos, kas nodēvēja secinājumus par neobjektīviem, krievu skolas apmelojošiem un tamlīdzīgi. Arī LTV1 intervētie skolu direktori paslavēja sevi, ka tik slikti jau nu gan neesot. Aldermanes kundze pat ieteica pazemināt prasības latviešu valodas apguvei krievu skolās, gandrīz vai velkot uz sava šefa Nila Ušakova ilgoto divvalodības pusi. Un tā vien liekas, ka nelaime ir uzbrukusi pēkšņi. Bet tā jau nav – šī slimība ir ieilgusi un turpina progresēt.

Par to ir viegli pārliecināties, ieejot DAF mājas lapā “konkurss.lv” sadaļā “Skolu reitings”. Atšķirībā no IZM pasūtītā pētījuma, kas izmaksājis droši vien tūkstošu tūkstošus un uzrakstīts uz simtiem lappušu, varbūt pat būs daļēji slepens, DAF projekts nav pētījums, bet gan bezkaislīgs centralizētajos eksāmenos skolēnu parādīto zināšanu izvērtējums, un tas pieejams katram interesentam. Taču, salīdzinot IZM pētījuma metodiku ar DAF metodiku, ir divas būtiskas atšķirības:

1) IZM pētījumā vērtē tikai galvenos priekšmetus (latviešu valoda, matemātika, angļu valoda), DAF – visus (arī vēsturi, bioloģiju, fiziku, ķīmiju, krievu valodu u. c.);

2) IZM pētījumā par pamatu ņem skolēnu skaitu 12. klasē 1. septembrī, DAF – skolēnu skaitu, kuri kārtojuši konkrēto eksāmenu.

Tādējādi DAF vērtējums ir augstāks nekā IZM pētījumā. Palieku pie domas, ka DAF vērtējums ir objektīvāks.

Kāds tad ir vērtējums par Rīgas skolu skolēnu zināšanu kvalitāti? Pilna gamma – no izcilības līdz bezjēgai. Ir jāpiekrīt K. Šadurskim, ka atsevišķu skolu pastāvēšana ne tikai no finansiāliem apsvērumiem, bet, galvenais, zemo skolēnu zināšanu dēļ ir nepieļaujama. Bet gala vārds jau pieder pašvaldībai un arguments – skolu tuvāk dzīvesvietai – ir vienkārši smieklīgs. Es saprotu tā aktualitāti laukos, kur viena skola no otras atrodas desmitiem kilometru attālumā, bet Rīgā – dažu tramvaja pieturu attālumā!

Paskatīsimies uz dažu Rīgas skolu (no “spicā” gala: Rīgas Centra humanitārā, 64., 49. un 40. vidusskola un no “astes” gala: 92., 15., 65., un 29. vidusskola – sk. tabulu) varējumu pēc skolēnu uzrādītajiem rezultātiem centralizētajos eksāmenos (vidējā atzīme/ vieta pilsētu vidusskolu reitingā/ skolēnu skaits, kuri kārto eksāmenus). Var pajūsmot par lieliskajiem skolu sasniegumiem, radošo darbu, ko ieguldījuši skolotāji un skolas vadība, lai sasniegtu augstu skolēnu zināšanu līmeni, un tajā pašā laikā just bezcerību par atsevišķu skolu eksistences jēgu. Un cik te ir objektīvu, cik subjektīvu faktoru. Nedomāju, ka šajās skolās nav īstu profesionāļu, savu darba entuziastu. Var būt, ka skolas vadība nespēj mobilizēt pedagogu kolektīvu šajā konkurences cīņā, var būt, ka ir ērti un mierīgi dzīvot Rīgas domes aizstāvības pavēnī. Ne man par to spriest, bet cietēji ir skolēni.

Nobeigumā nedaudz informācijas par to, kā skolēni un vecāki var izmantot Draudzīgā aicinājuma fonda mājas lapas “konkurss.lv” sadaļu “Skolu reitings” par vidējo mācību iestāžu rezultātiem centralizētajos eksāmenos, lai izvēlētos savu nākamo mācību iestādi. Atliek uzklikšķināt uz izvēlētās skolas nosaukuma, un jūsu priekšā atvērsies pilna aina.

20170502201902_7837

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. nepaliec nu pats smieklīgs; neba tu tos bērneļus uz skolu vadāsi …

  2. Izglītības kvalitāte vai, ja gribat, sauciet par skolēnu zināšanu kvalitāti, ir tukša muldēšana. Paņemiet to pašu RCHV – vai tā ir laba skola ar augstu rādītāju angļu valodā (90%), bet viduvēju – matemātikā (50%). Kopā saskaitot, protams, vidēji labāk kā mikrorajona skola. Bet mūsdienās angļu valodu zina visi, konkurences cīņā tā vairs nav priekšrocība. RCHV ir viduvēja skola, kur labi māca tikai angļu valodu. Šis reitings ir maldinošs, un visa sabāšana vienā maisā ir aplamība, cien.Endeles kungs.

  3. Galvenā rūpe ir par “krievu skolām”.
    Ar latviešu mācību valodu tiek formāli pieminētas izskata(tradīcijas) pēc…

  4. Nekā smieklīga Atbildēt

    Nokļūt,piemēram,no Ķengaraga uz Bolderāju vai Juglu,nav nemaz smieklīgi!

    • Pietiks jau ar to, ja katru rītu jāforsē Rīgas tilti – vienu gadu pamēģinājām, nospriedām, ka nav vērts. Gudrītis Endele varētu pats pamēģināt katru dienu izbraukāt starp dažādiem Rīgas rajoniem, viedoklis gan jau ka mainītos.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+