×
Mobilā versija
+16.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
10. septembris, 2013
Drukāt

Izglītos par Bonus-Malus

Foto - LETAFoto - LETA

Lai informētu autovadītājus par Bonus-Malus sistēmu un Bonus-Malus klasi, kā arī lai skaidrotu, kādi faktori ietekmē Bonus-Malus klasi, kā notiek tās pārrēķins un kā tas var ietekmēt OCTA cenu, Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) rīkos sociālu drošības kampaņu “Lielāks – labāks”.

 

Bonus-Malus klase un no tās izrietošā OCTA cena ir cieši saistīta ar ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaitu, līdz ar to Bonus-Malus jautājums katram autoīpašniekam ir aktuāls 
ne tikai no informatīvā, bet arī drošības aspekta.

Bonus-Malus sistēma tika izveidota ar mērķi diferencēt autovadītājus pēc to apdrošināšanas vēstures, nosakot katra autovadītāja riska pakāpi. Kopīgas sistēmas, kurā ikviens apdrošinātājs redz autoīpašnieka apdrošināšanas vēsturi, dati ļauj noteikt katra autoīpašnieka riska pakāpi. Atkarībā no Bonus-Malus klases cenas par OCTA polisi var atšķirties no dažiem desmitiem līdz pat simtiem latu.

“Kamēr nebija ieviesta vienotā Bonus-Malus datubāze, bija situācijas, kad autoīpašnieki pēc negadījuma izraisīšanas nomainīja apdrošinātāju un tādā veidā, izmantojot apdrošinātāju nezināšanu, varēja iegūt tikpat izdevīgu cenu polisei kā tie, kuri nav izraisījuši nevienu negadījumu. Šobrīd tas vairs nav iespējams, tā kā dati par apdrošināšanas vēsturi ir pieejami visām apdrošināšanas sabiedrībām vienkopus,” skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Aprēķinot Bonus-Malus klasi, tiek ņemts vērā apdrošināšanas dienu skaits jeb periods, uz kādu ir apdrošināts transportlīdzeklis, un apdrošināšanas gadījumu jeb izraisīto CSNg skaits pēdējo 11 gadu laikā. Lai Bonus-Malus klase nesamazinātos, katrā no periodiem apdrošināšanas dienu skaitam ir jābūt vismaz 275 un nedrīkst būt izraisīti CSNg.

LTAB augustā veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka autovadītāji nezina, ka Bonus-Malus klasi ietekmē ne tikai pēdējo 11 gadu laikā notikušo CSNg skaits, bet arī apdrošināšanas ilgums, respektīvi, cik dienas gadā transportlīdzeklis ir apdrošināts. 68% respondentu uzskata, ka, veicot Bonus-Malus pārrēķinu, tiek ņemts vērā tikai pēdējais gads, nevis vēsture par pēdējiem 11 gadiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+