Foto: Shutterstock

Izgulējumu profilakse un higiēnas ievērošana – ieteikumi slimnieku kopšanai mājas apstākļos 0

Ciešot no smagas saslimšanas vai atgūstoties no smagu slimību vai nelaimes gadījumu sekām, var rasties situācija, kad cilvēks pats vairs nespēj piecelties no gultas un ir jāaprūpē. Smagi slimo cilvēku ciešanas mājas apstākļos tuvinieki var atvieglot ar pareizu aprūpi, reizē veicinot arī ātrāku pacienta atlabšanu. Šiem nolūkiem mūsdienās paredzēts arī plašs specializētā aprīkojuma un palīgrīku klāsts.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Lai aiztaupītu slimniekam papildu ciešanas, jārūpējas par izgulējumu profilaksi. Proti, guļošiem un mazkustīgiem cilvēkiem svars sadalās nevis vienmērīgi pa visu ķermeni, bet gan atsevišķām tā daļām, pakļaujot tās pastāvīgam, lielam spiedienam. Attiecīgi izgulējums ir spiediena vai berzes izraisīts lokāls ādas un zemādas audu bojājums, kāds var rasties, ja cilvēks ilgstoši nemaina ķermeņa pozu. Tādēļ pretizgulējumu jeb spiedienu samazinošs matracis vajadzīgs ikvienam slimniekam, kam nekustīgi jāguļ vairāk par trim nedēļām. Šādam mērķim iespējams iegādāties vai iznomāt dažāda veida matračus – dinamiskos, statiskos, putu polimēru pildījuma matračus, kā arī putu matračus ar atmiņas efektu.

Tomēr, lai izvairītos no izgulējumiem, vēl būtiskāk par speciālu matraci ir slimnieka regulāra grozīšana, pozu mainot vismaz reizi stundā. Mazkustīgiem un nekustīgiem slimniekiem jāizvairās no ilgstošas sēdēšanas (gan ratiņkrēslā, gan citur). Slimnieku cilāt un grozīt ieteicams divatā. Grozot pacientu, jāizvairās no viņa vilkšanas, jo tā var traumēt mīkstos audus. Tāpat visās locītavās ir nepieciešamas pasīvas kustības, lai mazinātu tūsku, jo roku un kāju izkustināšanā muskuļi darbojas kā sūknis, kas ļauj apasiņot organismu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai sasirgušais cilvēks pārlieku nenoslogotu gūžas kaulus, svarīgi viņu guldīt nevis tieši uz sāniem, bet gan ieslīpi. Lai slimnieks paliktu izvēlētajā pozā, izmantojami spilveni un sarullētas segas vai arī medicīnas preču veikalos pieejamie, speciālie pozicionēšanas ruļļi un paliktņi. Vienlaikus jāņem vērā, ka, slimniekam guļot uz sāniem, potītes un ceļi nedrīkst saskarties, jo āda šajās vietās ir plāna un viegli kairināma, tādēļ starp tiem jāievieto mīkstas starplikas, kādas iespējams gan iegādāties, gan izgatavot pašam. Īpaši aizsargi vajadzīgi arī elkoņiem un papēžiem.

Guļošā slimnieka aprūpē noderīga būs arī funkcionālā gulta, kuru pēc vajadzības var nolaist vai pacelt, mainīt pozīciju, galvgaļa augstumu u.c. Vienlaikus blakus gultai var pieskrūvēt atbalsta rokturus, ja slimnieks ir spējīgs tos izmantot. Ieteicams atcerēties arī par zvaniņu pie gultas.

Slimnieka ādai jābūt sausai un tīrai, tāpēc personīgās higiēnas ietvaros ieteicams guļošo slimnieku mazgāt katru dienu. Praktisks risinājums guļošo cilvēku aprūpē kā ūdens un ziepju alternatīva ir speciālie mazgāšanas līdzekļi. Aptiekās nopērkamie augstas kvalitātes mazgāšanas līdzekļi, kas nav jānoskalo, ādu attīra tikpat efektīvi kā ziepes, bet slimnieka jutīgā āda netiek papildus sausināta vai kairināta. Higiēnas ievērošanu var atvieglot mitrie mazgāšanas cimdi, krēmveida mazgāšanas līdzekļi, mitrās cepures matu mazgāšanai un citi līdzekļi, kuru lietošanā nav jāizmanto ūdens. Šādi mazgāšanas līdzekļi ne tikai atvieglos ikdienas aprūpi, bet arī ādu maigi attīrīs, atjaunos un aizsargās, jo lietojami arī izgulējumu profilaksei. Izmantojot speciālos mazgāšanas līdzekļus, ādu ieteicams reizi nedēļā nomazgāt ar ūdeni. Pacients jānotīra arī pēc katras vēdera izejas un urinēšanas, sausai ādai jālieto mitrinoši krēmi.

Tāpat aptiekās nopērkamas dažādu modifikāciju un izmēru pieaugušo autiņbikses, kas noderēs slimniekiem arī urīna nesaturēšanas problēmu gadījumā. Ievērojot tīrību un higiēnu visā telpā, pacienta istabu ieteicams vēdināt vairākas reizes dienā.

Reklāma
Reklāma

Arī Zita Vonda, Rīgas sociālās aprūpes centrs “Gaiļezers” galvenā medicīnas māsa, uzsver, ka galvenais kopšanā ir izgulējumu profilakse, ķermeņa tīrība un aktivitātes. Attiecībā uz autiņbiksītēm viņa norāda, ka būtiski ir piemeklēt pareizo izmēru un uzsūkšanas spēju. “Svarīga ir arī ēdienkarte, uzturā jāiekļauj vairāk olbaltumvielas un tam jābūt sabalansētam. Ja rodas izgulējumi, tad labāk iesaistīt medicīnas māsu, kuras pakalpojumus var nozīmēt ģimenes ārsts. Tāpat jāatceras, ka pacientiem pēc insulta pienākas ergoterapeita vai fizioterapeita pakalpojumi ar ģimenes ārsta nosūtījumu, kā arī iespēja saņemt autiņbiksītes ar 50% atlaidi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.