Praktiski
Manas tiesības

Izīrē vai iznomā nekustamo īpašumu? Maksā nodokli! 0

Foto – Shutterstock

Valsts ieņēmumu dienests informē, ka nākamgad pamatnosacījumi nekustamā īpašuma izīrēšanai paliek nemainīgi.

Arī 2018. gadā iedzīvotāji, kuri gūst ienākumus, izīrējot vai iznomājot sev piederošu nekustamo īpašumu, jo­projām varēs nomaksāt nodokļus, izmantojot vienkāršoto nodokļu nomaksas režīmu – nereģistrējot saimniecisko darbību. Savukārt tie, kuri reģistrēs saimniecisko darbību, tāpat kā līdz šim varēs izvēlēties sev izdevīgāko nodokļu nomaksas režīmu.

! Nekustamā īpašuma izīrēšana vai iznomāšana pret atlīdzību ir klasificējama kā saimnieciskā darbība, tādēļ īres vai nomas ienākums ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Iedzīvotāji, kuri gūst ienākumus no nekustamā īpašuma izīrēšanas, var izvēlēties sev piemērotāko nodokļu nomaksas režīmu.

Vienkāršotais režīms

Šajā gadījumā saimnieciskā darbība nav jāreģistrē, bet jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ar īrnieku vai nomnieku noslēgtā līguma kopija. To var izdarīt Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Šajā gadījumā IIN ir 10%, un to maksā no īres vai nomas ieņēmumiem. Aprēķinot maksājamo nodokli, no īres maksas drīkst atskaitīt tikai nekustamā īpašuma nodokli, bet nedrīkst atskaitīt saimnieciskās darbības izdevumus.

Ja nekustamo īpašumu iznomā komersantam (arī juridiskajai personai), kurš ir reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, tad IIN 10% apmērā ietur un valsts budžetā iemaksā komersants, kuram īpašums iznomāts. Savukārt, ja nekustamo īpašumu izīrē fiziskajai personai, kura nav reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, nodokli aprēķina un maksā dzīvokļa izīrētājs.

Īpašuma izīrētājs nodokli aprēķina un maksā rezumējošā kārtībā, iesniedzot nodokļu deklarāciju par aizvadīto kalendāro gadu. Aprēķinātais nodoklis jāiemaksā valsts budžetā 15 dienu laikā no deklarācijas iesniegšanas dienas.

Reģistrējot saimniecisko darbību

Reģistrējot saimniecisko darbību VID, nekustamā īpašuma izīrētājs var izvēlēties vienu no šādiem nodokļu maksāšanas režīmiem:

1) maksāt IIN no saimnieciskās darbības ienākumiem vispārējā kārtībā

(Šajā gadījumā nodokli maksā tikai no ieņēmumu un izdevumu starpības, nevis no visas īres vai nomas maksas summas, kuru persona saņem. Turklāt gūtajam ienākumam ir tiesības piemērot neapliekamo minimumu, nodokļa atvieglojumus un attaisnotos izdevumus.);

2) maksāt mikrouzņēmuma nodokli no saimnieciskās darbības ieņēmumiem

(Šajā gadījumā mikrouzņēmuma nodokli piemēro pilnai īres vai nomas maksas summai, neatskaitot no tās izdevumus. Periodā, par kuru maksā mikrouzņēmuma nodokli, personai nav tiesību ienākumam (arī citur gūtajam) piemērot gada neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus.).

SVARĪGI

• Sākot no 2018. gada, samazināts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrēšanas slieksnis. Ja iepriekšējo 12 mēnešu laikā gūto ienākumu kopējā vērtība pārsniedz 40 000 eiro, personai jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā, un veiktie darījumi tiks aplikti ar PVN neatkarīgi no kārtības un apmēra, kādā tiek maksāts IIN vai mikrouzņēmuma nodoklis.

• VID tīmekļa vietnē publiskojamās informācijas datu bāzē, sadaļā “Saimnieciskās darbības veicēji, VID reģistrētās juridiskās personas un citas personas”, ikviens var pārliecināties par to, vai persona, no kuras plānojat īrēt dzīvokli, ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja.

UZZIŅA

• VID informatīvais tālrunis 67120000.

• Konsultēties var arī ikvienā VID Klientu apkalpošanas centrā vai nosūtīt savu jautājumu rakstiski, izmantojot tīmekļa vietni www.vid.gov.lv (sadaļā “Uzdot jautājumu VID”).

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pats vienkāršākais veids, kā atgūt emaljas katliem sākotnējo spožumu
19 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Spēkā stājies Likteņdārza likums. Kas tas tāds un ko nodrošina?
22 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Ābolu kraukšķis ar karameli un saldējumu. Izcila garša!
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Aģents Māris no “TV Varavīksnes”. Saruna ar Aldi Ermanbriku 1
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Liepājā jauns mērs. Pēc 21 gada amatā Uldis Sesks zaudē krēslu
53 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Izrādes apmeklējums Rīgas centrā varēja beigties traģiski. Sieviete brīdina citus
3 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Bija izplānota iespaidīga afēra: no Zviedrijas ievestos atkritumus uzdeva par Latvijā savāktiem
2 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Lielo veiksmi nosvinēs kārtīgi: azartiskā talseniece atklāj, kā tērēs Simtgades laimestu
3 stundas