Kultūra
Literatūra

Izklaides ar Vēja vīru!0


Andra Manfelde
Andra Manfelde
Foto: Dainis Bušmanis

3. martā, svētdienā, Jautrajā lasītavā plkst. 15.15 rakstniece Andra Manfelde izklaidēs mazos un lielos lasītājus ar bildēm un stāstiem no savas grāmatas “Vēja Vīrs un Mēs”, kas veltīta Ventspilij.

Kādu dienu Lea ņem aiz rokas Dzērveņu Pārdevēju un ved rādīt upi, kuru viņa labi pazīst, jo dzīvo abos tās krastos – vienu nedēļu pie tēta, otru pie mammas. Te atjoņo (atvējo) Vēja Vīrs un iegriež pasauli kā vilciņu.

Brīnumu pasaulē viss ir citādi, bet varbūt tieši īstāk. Andras Manfeldes pasaka bērniem un vecākiem stāsta par vēlēšos būt kopā, par cerību un sapņiem, tā ir nedaudz baisa kā jau pasaka un tās vizuālās gleznas uzbur pasauli, kura skan, san, dun un smaržo. Pasaka iesāk grāmatu sēriju par Latvijas pilsētām. Grāmatu ilustrējusi autore un viņas meita Anna Ugāre.

Grāmatas tapšanu un izdošanu finansiāli atbalstījusi Ventspils pilsētas pašvaldība un Valsts kultūrkapitāla fonds.

“Iecere par Vēju vīru radās man Ventspilī naktī. Es aizgāju uz promenādi, man ļoti patīk Ventspils promenāde, tieši tas, ka ir vienā pusē romantisms un otrā tāds industriāls un Venta pa vidu. Sākumā es viņu saucu par kanālu, jo akmens krasti man asociējas ar kanālu, bet pēc tam domāju, ārprāts, tā mana dzimtā upe Venta, kā tā vispār varēju,” par grāmatas pirsākumiem intervijā Latvijas Radio stāsta Andra Manfelde.

“Tā es naktī aizeju un tāds maziņš kuteris aizbrauc, un tur gaismiņas spīd. Man pēkšņi šķiet, ka tur iekšā skan mūzika, tāda ļoti priecīga. Domāju, o – mūzikas kuģis! Viņš aizbrauca, un pēc brīža dzirdu, ka kāds vaid man zem kājām. Tāda sajūta, kā pūš un vaid, es satrūkstos, ir nakts, neviena nav, tikai var dzirdēt pretējā pusē, ka ogles krauj, tāda dīvaina skaņa. Tad es saprotu, ka tā ir upe. Izdomāju, ka tas ir ūdens zilonis, likās, ir ieslodzīts.”

Andra Manfelde (1973) ir dzimusi Kuldīgā. Raksta prozu un dzeju, “Vēja Vīrs un mēs” ir Andras Manfeldes otrais lielākais devums bērnu literatūrā, ko aizsāka LALIGABA apbalvotā grāmata “Kurš no mums lidos?” (2017). Pazīstama arī ar pirmo romānu “Adata” (2005), vēsturisko romānu “Virsnieku sievas” (2017), dzejoļu krājumu “Betona svētnīcas” (2008) u. c.

LA.lv