×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
19. jūnijs, 2014
Drukāt

Ukrainas prezidents izklāsta miera plānu (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ukrainas prezidents Petro Porošenko iepazīstinājis sabiedrību ar savu miera plānu, kas paredz vienpusēju uguns pārtraukšanu, cerot izbeigt asinsizliešanu Ukrainas austrumu apgabalos.

Tiek ziņots, ka viņa miera plāns sastāv no četrpadsmit punktiem. Plāna sākotnējā stadija paredz Ukrainas valdības spēku vienpusēju uguns pārtraukšanu cerībā, ka arī prokrieviskie separātisti noliks ieročus.

Algotņiem 
ļaus pamest valsti


Domājams, ka vienpusējo uguns pārtraukšanu Porošenko izsludinās nedēļas beigās. Līdz tam Ukrainas spēki cer atgūt pilnu kontroli pār Ukrainas un Krievijas robežu. “Tiklīdz robežteritorija būs droša, jāievieš pagaidu pamiers,” uzsvēra Porošenko, skaidrojot, ka devis pavēli armijai “rīkoties izlēmīgi”, lai atgūtu kontroli pār robežu. Ukrainas prezidents skaidroja, ka pēc tam viņš izsludinās “vienpusēju uguns pārtraukšanu”, lai dotu iespēju prokrieviskajiem kaujiniekiem nolikt ieročus vai pamest valsts teritoriju. “Plāna izpilde sāksies līdz ar manu pavēli par uguns pārtraukšanu. Pēc tam nekavējoties mums jāsaņem atbalsts no visiem Donbasa reģiona notikumu dalībniekiem. Ļoti īsos termiņos,” Ukrainas medijiem sacījis Porošenko. “Tiem, kuri noliks ieročus un kuri nebūs pastrādājuši smagus noziegumus, mēs piedāvāsim amnestiju. Mēs izveidosim koridoru, pa kuru ieročus nolikušie algotņi varēs pamest mūsu valsts teritoriju,” skaidroja Ukrainas prezidents. “Mēs ceram, ka visas iesaistītās puses izrādīs atbalstu šim plānam. Mēs ceram uz ķīlnieku atbrīvošanu un drošības garantijām daudziem Donbasa apgabala iedzīvotājiem.” Porošenko uzsvēra, ka Ukrainas drošības spēki uguns pārtraukšanu ievēros “ļoti īsu brīdi”.

Ar sava plāna detaļām Porošenko iepazīstināja arī Ukrainas Nacionālās aizsardzības universitātes šā gada absolventus. Uzrunā universitātes beidzējiem prezidents atzina, ka “Ukraina atrodas kara stāvoklī” un ka “Krievija sākusi jauna tipa karadarbību, kur tiek izmantotas profesionālas diversantu grupas, algotņi, brīvprātīgie un vietējie iedzīvotāji”. “Informācijas kara dēļ šiem brīvprātīgajiem un vietējiem iedzīvotājiem ir izskalotas smadzenes,” sacīja Porošenko. Vienlaikus viņš norādīja, ka vairāku gadu garumā Ukrainas armija tikusi sistemātiski iznīcināta. “Mēs karu sagaidījām ar kailiem, neapbruņotiem karavīriem,” sacīja Ukrainas prezidents, solot, ka turpmāk viņam un Ukrainas valdībai armija būs “prioritāte numur viens”.

Separātisti 
nepiekāpšoties


Otrdienas pievakarē Porošenko savu miera plānu telefonsarunā izskaidroja arī Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. Kremļa izplatītajā paziņojumā apstiprināts, ka abi prezidenti pārrunājuši iespējamu uguns pārtraukšanu Ukrainas austrumos. Savas ieceres miera panākšanai Porošenko izklāstīja arī Vācijas kanclerei Angelai Merkelei. Telefonsarunā ar Merkeli Porošenko norādīja, ka Ukrainai robežu stiprināšanā būtu nepieciešama ASV un Eiropas Savienības palīdzība.

Porošenko miera plāns paredz arī desmit kilometru plašas buferzonas izveidi pie Ukrainas un Krievijas robežas, pretlikumīgi ieņemto Ukrainas reģionālo pašpārvalžu ēku atbrīvošanu, nelikumīgo bruņoto grupējumu atvilkšanu, kā arī vietējo varas iestāžu darbības atjaunošanu. Ukrainas prezidents arī pauda gatavību apmierināt vienu no galvenajām nemiernieku sākotnējām prasībām – piešķirt vairāk pilnvaru vietējām pašvaldībām. Porošenko plāns sevī ietver ārkārtas pašvaldību un parlamenta vēlēšanu sarīkošanu Ukrainā. Tiesa, viens no separātistu līderiem Dmitrijs Pušiļins, kurš šobrīd atrodas Maskavā, paziņojis, ka separātisti atteiksies nolikt ieročus. Porošenko plānu viņš nodēvēja par “bezjēdzīgu”.

Tikmēr Ukrainas austrumos kaujas turpinās pilnā sparā. Porošenko apstiprinājis, ka Ukrainas armijai izdevies aplenkt vienu no prokrievisko separātistu atbalsta punktiem – Slovjanskas pilsētu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Miers būs tad, kad krievu nacisti būs sasisti lupatās.

  2. Ukrainai vajadzēja sen jau slēgt robežu ar Krieviju , tad būtu mazāk problēmu. Skatoties uz visu to, kā noris notikumi Ukrainā , rodas pamatotas bažas, ka Ukrainas militārajā vadībā ir no- de-vē-ji.

Draugiem Facebook Twitter Google+