×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
16. decembris, 2015
Drukāt

Izlasi! 2016. gadā gaidāmas būtiskas izmaiņas sociālajā jomā (4)

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Labklājības ministrija (LM) informē par vairākām būtiskām izmaiņām, kas stāsies spēkā no 2016. gada 1. janvāra:

Minimālā mēneša darba alga normāla darba laika ietvaros būs 370 eiro. Minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšana notiks atbilstoši normāla darba laika ietvaros mēnesī noteiktām darba dienu stundām un apmaksātām svētku dienu stundām, ja darbinieks neveic darbu šajās svētku dienās, kas iekrīt darba dienās, un apmaksātām pirms svētku dienu stundām, kas iekrīt darba dienās, ja darbinieks neveic darbu šajās stundās. LM katru gadu aprēķinās četru veidu normālā darba laika stundu skaitu mēnesī un atbilstošās minimālās stundas tarifa likmes pa mēnešiem par nākamo periodu, un publicēs to apmērus LM tīmekļvietnē lm.gov.lv/text/2525.

Pārrēķinās vecuma un apgādnieka zaudējuma pensijas, kā arī saskaņā ar Nolikumu “Par izdienas pensijām” piešķirtās izdienas pensijas, kuras piešķirtas 2010. gadā. Pārrēķinot pensijas, tās palielināsies cilvēkiem, kuri pensijas sāka saņemt ekonomiskās krīzes laikā, jo turpmāk indekss būs pozitīvs. Pensiju pārrēķins notiks automātiski, un senioriem papildus nekas nav jādara. Pārskatīto pensijas apmēru noteiks no 2016.gada 1.janvāra un par periodu no 1.janvāra to izmaksās līdz 2016.gada augustam.

Piešķirot vecuma un apgādnieka zaudējuma pensijas, kā arī saskaņā ar Nolikumu “Par izdienas pensijām” piešķirtās izdienas pensijas pensijas kapitāla aprēķināšanai piemēros izlīdzināto pensijas kapitāla aktualizācijas kārtību. Pensijas kapitāla aktualizēšanas kārtību saistībā ar negatīvajiem apdrošināšanas iemaksu algas indeksiem piemēros, sākot ar 2009.gadam noteikto indeksu, t.i. ar pirmo negatīvo indeksu.

Slimības, maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstu varēs pieprasīt sešu mēnešu (iepriekš 12 mēnešu) laikā no apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas.

Valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī kapitālsabiedrībām, kurās valsts vai pašvaldības daļa pamatkapitālā pārsniedz 50%, Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā būs jāpublicē informācija par izsludinātajiem konkursiem uz brīvajām darbavietām. Patlaban informāciju par publiskā sektora amatu konkursiem publicē tikai oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Brīvprātīgā darba organizētājiem būs jānodrošina brīvprātīgā darba veicēju apdrošināšana nelaimes gadījumiem brīvprātīgā darba veikšanas laikā, ja pastāvēs risks darba izpildītāja drošībai un veselībai, ka arī paaugstināts nelaimes gadījumu risks, piemēram, darbā ar toksiskām, kodīgām, sprādzienbīstamām vielām, bīstamām iekārtām, u.c.

Paplašināta daudzbērnu ģimeņu definīcija, nosakot, ka daudzbērnu ģimene ir ģimene, kuras aprūpē ir trīs vai vairāki bērni līdz 24 gadiem, tai skaitā audžuģimenē ievietoti un aizbildnībā esoši bērni, kamēr viņi iegūst vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību.

Lai mazinātu gadījumu skaitu, kad bērnus šķir no ģimenes, ierosinot lietu par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākam, vispirms veiks riska novērtēšanu, informēs vecāku par sekām un uzdos vecākam sadarbībā ar sociālo dienestu noteiktajā termiņā novērst bērna attīstībai nelabvēlīgos apstākļus. Tikai tad, ja vecāks noteiktajā termiņā kavēsies novērst bērna attīstībai nelabvēlīgos apstākļus un bērna palikšana ģimenē apdraudēs bērna dzīvību un veselību, bāriņtiesa lems par aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākam un bērna šķiršanu no ģimenes. Turklāt par bērna šķiršanu no ģimenes varēs lemt tikai tad, ja apdraudējumu nevarēs novērst ar mazāk ierobežojošiem līdzekļiem – pagaidu aizsardzību pret vardarbību, bērna nodošanu citas personas, ar kuru bērnam ir emocionāla saikne, īslaicīgā aprūpē drošos apstākļos, u.tml.

Pilnveidos un uzlabos tehnisko palīglīdzekļu kvalitāti, kā arī paplašinās to klāstu cilvēkiem ar invaliditāti, šim nolūkam atvēlot 1,6 miljoni eiro.

Palielināsies Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām atbalsts. Cilvēkiem, kas ieguvuši trūcīgā statusu vai nonākuši krīzes situācijā, pārtikas komplektos papildus līdzšinējiem pārtikas produktiem ievietos arī sautētās liellopu gaļas konservus, olu pulveri un kartupeļu biezputras pārslas. Tāpat paredzēts jauns komplekta veids gatavās maltītes pagatavošanai. To saņems partnerorganizācijas, kas nodrošinās gatavās maltītes izsniegšanu. Jaunā satura komplektus varēs saņemt pēc jaunā pārtikas palīdzības piegādes publiskā iepirkuma noslēgšanās, sākot no 2016. gada 1.jūnija.

2015. gadā neizdalītos mācību piederumu komplektus trūcīgas vai krīzes situācijā esošās ģimenes ar skolas vecuma bērniem no 5 līdz 16 gadiem varēs saņemt līdz 2015./2016.mācību gada beigām, tas ir, līdz 2016. gada 10. jūnijam. 2016. gada un turpmāko gadu mācību piederumu komplektus varēs saņemt vienu reizi konkrētā kalendārā gada laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Esmu vientuļā māmiņa. Mazajam 2 gadi, iet dārziņā. Pabalsti piegriezti, vienīgais saņemu alimentos 90 eiro no valsts (summa, par kuru zinu, ka būs vienmēr līdz 18). Esmu darba meklējumos, jo iepriekšējais bija sezonāls. Būtu kaut dārziņš bezmaksas, savi 30 – 50 eiro aiziet. Mazāk, jo pirmajā gadā bērns slimo bieži un tāpat jāsēž mājās.
    Arī emocionāli grūti, dārziņā visam prasa naudu, tad vēl grupas naudas, raudāt gribas. Nezinu, ko ēst pirkšu, a tām vēl gribas iekasēt…
    sāpīgi paliek reizēm.
    Ja rēķina, ka diviem vecākiem grūti ar 3 bērniem, tas ir līdzvērtīgi, ja 1 vecākam un 1 bērnam jāizdzīvo, ne tā? Tad, lūdzu, to pašu dodiet, ko daudzbērnu ģimenei.

  2. Par vientuļam mammam kam jaiztiek ar 300e uz rokas un nepienakas nekas,neskatoties ka par dzivokli vien aiziet 200e ziema.Ejat un pakaraties tas saucas,es savos 27g pat arstu atļauties nevaru.

  3. Kažai taisnība.Arodslimnieki ir diskriminēti gan pensiju un atlīdzību saņemšanās ziņā,gan ārstēšanā vecumā.

  4. Pensioneto arodslimnieku un invalīdu ignorešana ir jau tradicionāla.No 2008.gada šīs kategorijas slimības netiek ārstētas.Pie pensionešanas viņiem tiek.noprasits-jūs vēlāties saņemt pensiju apdrošināšanas atlīdzības līmenī vai vecuma pensijas lielumā.Arodslimība tiek aizmirsta,lai gan vienlaicīgi esmu vecuma pensionārs un arodinvalīds,kur arodinvaliditāte stipri ietekme dzīves kvalitāti,bet valsts nelokami turpina atklātu arodivalīdu diskrimināciju izliekoties ka invaliditāte ir zudusi.

Draugiem Facebook Twitter Google+