×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
20. marts, 2018
Drukāt

Izlauzties caur birokrātu barikādēm. Labo neizdarību barikāžu dalībnieku priekšā (14)

Foto - AM vizualizācija, Valdis Semjonovs/LA un LETA. Kolāža - la.lvFoto - AM vizualizācija, Valdis Semjonovs/LA un LETA. Kolāža - la.lv

Pēc vairāku mēnešu kavēšanās šodien Ministru Kabineta (MK) sēdes dienaskārtībā beidzot iekļauts noteikumu projekts par 1991. gada barikāžu dalībnieku apliecībām un to izsniegšanas kārtību.

Valdība šodien pieņēma noteikumus, kas paredz 1991.gada barikāžu dalībnieka apliecību izsniegt bez derīguma termiņa ierobežojuma un bez maksas, ziņo LETA.

Aizsardzības ministrijas sagatavotie noteikumi paredz, ka barikāžu dalībnieku reģistrāciju veiks 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība. Pretendentiem vai viņu pārstāvjiem būs jāierodas personīgi biedrības telpās (Rīgā, Krāmu ielā 3) un jāaizpilda iesnieguma veidlapa. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments un par dalību barikādēs izsniegtie apbalvojumi.

Reģistrācijas vietā notiks personas fotografēšana apliecības sagatavošanai, bet gadījumā, ja barikāžu dalībnieku reģistrēt ierodas tā pilnvarota persona, papildus digitālā veidā jāiesniedz arī pretendenta fotogrāfija, kas uzņemta ne vēlāk kā mēnesi pirms reģistrācijas dienas. Gatavās apliecības varēs saņemt turpat biedrības telpās mēneša laikā.

Pretendenti, kuriem būs atteikta barikāžu dalībnieka statusa piešķiršana, varēs šo lēmumu vispirms pārsūdzēt biedrības valdē. Ja arī tās atteikumu atzīs par pamatotu, persona varēs vērsties tiesā Administratīvā procesa likumā paredzētajā kārtībā.

Barikāžu dalībnieku reģistrācijai, apliecību sagatavošanai un piešķiršanai šogad no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem plānots piešķirt 67 521 eiro, 2019.gadā – 72 936 eiro, 2020. gadā – 72 436 eiro, un 2021.gadā – vēl 71 565 eiro.

“Latvijas Avīze” iepriekš raksta “Gandrīz vai tiesu darbi. Barikāžu dalībnieki pret birokrātijas barikādēm”, ka valdības neizdarības dēļ aizkavējusies barikāžu dalībnieku apliecību dalīšanai, kurai bija jāsākas jau šī gada sākumā.

Sākotnēji bija iecerēts barikāžu dalībniekiem maksāt arī īpašu pensiju, bet šāda iecere tika pretrunīgi vērtēta ne vien politiskajās aprindās, bet arī sabiedrībā. Tādēļ galu galā tika pieņemts likuma variants, kurš paredzēja barikāžu dalībniekiem izsniegt vien apliecību, kas apliecina konkrētās personas dalību stratēģiski svarīgu objektu aizsardzībā 1991. gada janvārī un augustā. Taču pat to viņi nevarēja saņemt, jo šī iecere uz vairākiem mēnešiem iesprūda valdības birokrātijas labirintā un droši vien tur arī pazustu pavisam, ja Saeimas Sociālo lietu komisijas deputāti pirms mēneša nebūtu izsaukuši “uz paklāja” atbildīgos ierēdņus un nosūtījuši dusmīgu atgādinājuma vēstuli premjeram Mārim Kučinskism (ZZS).

“Ierēdņi paši radīja problēmas un pēc tam paši simulēja sparīgu risinājumu meklēšanu. Tagad beidzot ar to esam tikuši galā un sagatavotie MK noteikumi atrisinās atlikušās neskaidrības,” teica viens no iniciatīvas autoriem deputāts Romualds Ražuks (“Vienotība”). Viņš arī prognozēja, ka kopumā šīs apliecības varētu saņemt ap 20 000 cilvēku.

Valdības vilcināšanās dēļ barikāžu dalībnieka apliecības šobrīd sabiedriskā kārtā piešķir 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība ar apņemšanos nomainīt tās pret oficiālām apliecībām, kad valdība būs tikusi galā ar savām birokrātijas problēmām. Neoficiālās sarunās atsevišķi politiķi pauduši bažas, ka par barikāžu dalībniekiem varētu pieteikties personas, kas patiesībā 1991. gada notikumos nemaz nepiedalījās vai arī piedalījās pavisam epizodiski.

“Pagaidām gan likums neparedz nekādu pensiju vai citus sociālos labumus, bet cerot uz tādiem nākotnē uzrodas ļoti daudz baļķa nesēju,” sūkstījās kāds parlamenta pārstāvis.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Kad lasu par barikādēm, apliecībām, iespējamām privilēģijām un t.t., gribas tā pavisam prasti izlamāties lielās kaimiņzemes bagātajā mātes valodā (ko parasti nedaru)! Es arī toreiz gāju uz barikādēm un labi zinu, ka tā bija tāda savdabīga demonstrācija, lai parādītu pasaulei savu vēlmi pēc pastāvības, bet nekādas cīņas nenotika, uz to arī neviens neaicināja, un pareizi darīja, jo neapbruņoti cilvēki neko nespētu izdarīt pat pret 5 bruņotiem omoniešiem, ja viņiem tiktu dota pavēle rīkoties. Bet, par laimi, kaut kādu mums līdz galam nezināmu procesu rezultātā šāda pavēle viņiem netika dota un demonstrācija (nevis barikāžu cīņas) varēja noritēt sekmīgi līdz galam. Daži upuri, kā visi zinām, tomēr bija, taču nekāda lielā varonība, par laimi, nebija nepieciešama. Varonību parādīja demokrātiski noskaņotie KRIEVI Maskavā, kuriem tiešām draudēja reālas briesmas, bet viņi nenobijās un, pateicoties viņiem, mēs tagad dzīvojam savā brīvā valstī, lai arī cik lielu vilšanos tā dažreiz nesagādātu! Nekādā ziņā negribu noniecināt barikādes (kur arī pats biju) – zināms risks un daži ļoti satraucoši brīži bija, tomēr dalīt kaut kādas apliecības, piešķirt privilēģijas un t.t. it kārtējā liekulība un muļķība. Kaut vai tāpēc, ka nav iespējams pārbaudīt, bija tas cilvēks barikādēs vai arī melo, ka bijis. Toreiz gājām nedomādami par privilēģijām, jo gribējām brīvību. Taču runāt par gatavību ziedot dzīvību, varonību un t.t. ir milzīgs pārspīlējums! Ļoti daudziem tas bija kā savdabīgs tusiņš nevis barikāžu cīņas.

 2. Kas tas par cirku? Te acimredzami ne tikai kadiem sagribejas “uzvarities” faktiski ne par ko, bet ari izsist politisko kapitalu, atmetot tiem daziem, kuri, iespejams, pat nav tuvu barikadem bijusi, tos pasapmierinasanas papirisus… – apliecibas. Jo tie tiem nekadas saistibas nerada, tikai letu reklamu. Atskiriba no ka reala 0 okupacijas seku likvidacijas, cekas maisu atversanas, valodas nostiprinasanas, vai tml, ko tie jau gadiem citigi apiet.
  Bet Zemessargiem, kuri tajos laikos tiesam gan ieguldija savus lidzeklus, kuri, stpc, ir ari fikseti, un reali nereti riskeja ar dzivibu un atdeva savu brivo laiku sistematiskam dezuram kartibas nodrosinasana tautas laba, vispar nekas, visi kluse. Kaut ari kadreiz solija, ne jau naudu, bet dazus gadus pie pensijas pielikt.
  Bet ko barikades? Uz tam gaja visi, kas vareja. Ari uz Baltijas celu. Tad ari ta delibniekiem izsniegt apliecibas? Un kura valsti vel ta ir? Kaut pret PSRS iestajas visas, ieskaitot pasus krievus, sakotneji.
  Un galvenais, ka to pieradit? NEKA!!!!!! Tas ir kartejas PSEIDO patriotiskas SPEKULACIJAS ar emocijam, realu darbu DARISANAS vieta. Jo ta tacu ir ertak – PAMULDET, PATELOT patriotismu.
  Vel atliek visiem kas iziet demonstracijas, piketos, ari maksat… Nu nonakusi… 1. kart jau morali sakam zaudet del papirisiem

 3. Vel pēc pāris gadiem varēs ietaupīt un vairs nevajadzēs izsniegt – būs jau lielāka daļa būs miruši…Tā kā būs pateicība Kremlim – mēs pat to – apliecību norakām…

 4. lūdzu, kompensāciju! Atbildēt

  Visiem pie siles esošajiem vajadzētu saprast, ka reizē ar dokumentu par piedalīšanos (mēs piedalījāmies visa ģimene, mazos bērnus ieskaitot, lielie – Rīgā, mazie līdz ar vecākiem svarīga objekta sargāšanā naktī citā pilsētā) cilvēkiem pienākas morālā kompensācija par piekrāpšanu. Cilvēki gāja ar cerību sagaidīt beidzot taisnīgu, tiesisku un stabilu dzīvi. Bet ne mums taisnīguma, ne godīguma, ne stabilitātes. Pat ne saprātīgas valsts vadīšanas. Viss grīļojas.

 5. Izskatās, ka nekāda zinātāja neesat. Procesu uzsāka jau 90. gadu beigās. Vienotībai tagad jāvērš par labu citu sastrādātais. Citreiz, kad gribat sevi pozicionēt kā zinātāja, pārbaudiet faktus

 6. Pateicoties vienotībai mēs maksa’jam par OIK.

 7. Vēlēšanas tuvojas – jāsāk pielabināties elektorātam!

 8. Tieši tā.
  Izskatās, ka rit sacensības par to, kādus labumus gūt no piedalīšanās barikāžu aktivitātēs.
  Interesanti, kā nosaka, kurš īstāks, kurš mazāk īsts barikāžu dalībnieks. Vedu ēdamo barikāžu dalībniekiem, taču piedalīties šādās sacensības uzskatu par pazemojumu.

  • Mana mamma bija mediķis Latvijas televīzijas ēkā Zaķusalā, bet nekādu apliecību nav ne saņēmusi , ne kāds arī to piedāvājis. Laikam atkal tikai pietuvinātajiem tas lemts.

   • Atbilde “acs”.

    Manuprāt, šajā lietā dalījums drīzāk it nevis “pietuvinātie”- “nepietuvinātie”.bet gan starp tiem, kuri necenšas iegūt materiālu/nemateriālu labumu pat no tādas situācijas kā barikādes.

 9. Atkal nav kur Valstij likt naudu,kas tās par muļķībām,kam tādas apliecības vajag?Man būtu neērti tādu saņemt un es pēc tādas arī neiešu.

  • Tas sapnis jau Ražukam ar kompāniju laikam ir, ka varbūt ar laiku izdosies izkombinēt arī kādu ”personālo pensiju” un vēl kaut ko taustāmāku par apliecībām.

   • Nožēlojamais, vai pats biji toreiz jau piedzimis? Man nepatīkami, ka barikāžu dalībnieku noliedzēji ir jaunuļi, kuri vēl toreiz zem galda vēl nerāpoja, bet tagad ņemas stulbi spriest. Neejiet zelmeni noniecināt, ja paši neesat sējuši…!Tie spriedelētāji pirmajā jau situācijas saasinājumā pazustu, bet atkal uz barikādēm būtu jāiet smurguļu noniecinātajiem.Esmu kaut par simbolisku materiālu atbalstu barikāžu dalībniekiem!Neviens šos cilvēkus nespieda toreiz stāvēt barikādēs, bet viņi, pēc Lietuvas asiņainajiem notikumiem, nolēma, ja vajadzēs, arī ziedot sevi Latvijas neatkarībai. Iegaumējiet!

  • Tev jau tāda arī nepienākas, jo nevarēji vēl būt barikādēs. Uz podiņa sēdēji.Beidz ņirgāties par tiem, kuri ar visu sirdi bija par Tēvzemi un pret okupāciju. Kur jūs “mutes bajāri” esat šodien, kad vecie patrioti vairs fiziski nespēj: Okupācijas piemineklis joprojām nav novākts, okupācijas sekas nav likvidētas. Latvijā lielākais % balsotāju par Putinu utt.

Draugiem Facebook Twitter Google+