×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. augusts, 2013
Drukāt

IZM aizdomas par nelikumīgu doktora grādu piešķiršanu RPIVA (papildināts)

LETALETA

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) radušās aizdomas par iespējami nelikumīgu doktora zinātnisko grādu piešķiršanu Rīgas pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā (RPIVA), portālu “LA.lv” informēja IZM.

 

 

 

Saskaņā ar IZM rīcībā esošo informāciju RPIVA, izveidojot Pedagoģijas promocijas padomi, iespējams, piešķīrusi doktora zinātniskos grādus, kaut arī akadēmijai šādas tiesības nav deleģētas. Doktora zinātniskos grādus saskaņā ar valdībā pieņemtiem noteikumiem drīkst piešķirt 13 augstākās izglītības iestādēm, un RPIVA šajā sarakstā nav iekļauta.

IZM norāda, ka tā ir konstatējusi vismaz astoņus gadījumus, kad RPIVA ir piešķīrusi doktora zinātnisko grādu.

Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) uzdevis IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamentam sadarbībā ar Izglītības kvalitātes valsts dienestu veikt pārbaudi par konstatētajiem iespējamajiem normatīvo aktu pārkāpumiem grādu piešķiršanā RPIVA.

Kā aģentūrai LETA stāstīja RPIVA Zinātņu daļas vadītāja Sanita Madalāne, kura aizvieto zinātņu prorektori, akadēmijai 2010.gada 25.novembrī Latvijas Zinātnes padome piešķīrusi promocijas tiesības. Tolaik akadēmija informējusi, ka tai ir pietiekami liels profesoru skaits, un saskaņā ar likumu lūdza šādas tiesības deleģēt, kas tika piešķirtas. Akadēmijai 2012.gada beigās bija pirmais doktorants, kurš absolvēja, bija izpildījis programmu un iesniedzis promocijas darbu, tad arī Promocijas padome sākusi savu darbību.

“Visi astoņi promocijas darbi, kas līdz šim caur šo promocijas padomi ir izgājuši, izgājuši cauri Zinātņu akadēmijai, pilnīgi oficiāli ir apstiprināti, līdz ar to nav nekāda pamata domāt, ka mums nav šādu tiesību. Mums ir oficiāla vēstule no Latvijas Zinātņu padomes, un visa procedūra vienmēr ir tikusi organizēta saskaņā ar Latvijā pastāvošo likumdošanu, tāpēc nav pamata šaubām,” LETA uzsvēra RPIVA pārstāve.

Augstskola uzskata, ka tai dokumentācija ir kārtībā. RPIVA patlaban nav informācijas no ministrijas saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem, taču tā ar IZM sazināsies saistībā ar, viņuprāt, nepamatoto aizrādījumu.

Izglītības un zinātnes ministrs uzdevis arī apkopot informāciju par visu Latvijas augstskolu promocijas padomju darbu un doktora zinātnisko grādu piešķiršanas atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Pēc IZM rīcībā esošās informācijas, pašlaik Latvijā ir 91 doktora studiju programma, bet doktora grādus tiesīgas piešķirt 78 promocijas padomes. Vislielākais promocijas padomju skaits – 20, piešķir doktora zinātniskos grādus jomā “Sociālās zinātnes, komerczinības un tiesību zinātnes”. Pērn doktora zinātnisko grādu ieguva 267 pētnieki.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+