×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
15. novembris, 2013
Drukāt

IZM: Jāsāk sarunas par LU un RPIVA apvienošanos (4)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Universitātes ēka.

Lai novērstu Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) studiju programmu dublēšanos, ir jāuzsāk sarunas par abu augstākās izglītības iestāžu iespējamo institucionālo apvienošanos. To ceturtdien, tiekoties ar LU vadību, sacījis izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) portālu “LA.lv” informēja, ka ministrs tikšanās laikā norādījis, ka norit sarunas par līdzīgu studiju programmu apvienošanu Latvijas centrālajās universitātēs – LU, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) un Rīgas Stradiņa universitātē (RSU). Kā piemēri minēti programmēšanas un informāciju tehnoloģiju studiju programmu apvienošana LLU, elektronikas – RTU u.c.

Tikšanās laikā ministrs norādījis, ka LU specializācija ir un paliks sociālās, humanitārās un dabas zinātnes. Tāpēc nākamajā studiju gadā budžetu vietu pārdale neskars galvenās universitātes specializācijas jomas – politikas zinātni, komunikācijas zinātni, informācijas pārvaldību, bibliotēkzinātnes un informāciju, psiholoģiju, socioloģiju un tiesību zinātni, kā arī humanitārās zinātnes un dabas zinātnes.

Sarunās ar LU panākts, ka atbilstoši ekonomikas un darba tirgus pieprasījuma prognozēm, budžeta vietu samazinājums uzņemšanai 20% apmērā būs ekonomikas, vadības zinības un pedagoģijas bakalaura un maģistra studiju programmām (izņemot prioritārās nozares). Ministrs atbalstījis LU rektora ierosinājumu attīstīt un stiprināt vēl citus sociālo zinātņu studiju virzienus, kā, piemēram – diplomātijas studijas.

LU informēta, ka arī medicīnas studijām nākamajā studiju gadā samazinās budžeta vietas par 8%, ņemot vērā Veselības ministrijas (VM) norādījumus par specialitātēm, kurās ir konstatēta mediķu pārprodukcija. Jāmin, ka pēdējo divu gadu laikā VM ir samazinājusi budžeta studiju vietu skaitu par 16% RSU, bet LU šāda pārdale līdz šim netika īstenota.

Jau ziņots, ka IZM, veicot valsts finansēto studiju vietu pārdali, šogad ņems vērā četrus pamatprincipus, tajā skaitā augstskolu stratēģiskās specializācijas principu – ar valsts budžeta vietām stiprināt tos studiju virzienus, kuros tās jau ir sasniegušas zināmu izcilību.

Latvijas lielākajās universitātēs būtu paredzama specializācija šādos studiju virzienos: RSU – medicīnas studijas, LU – sociālās, humanitārās un dabas zinātnes, RTU– inženierzinātnes, un LLU – ar lauksaimniecību saistītie studiju virzieni. Savukārt reģionālajām augstskolām jāattīsta reģiona vajadzībām atbilstoši studiju virzieni.

IZM veicot budžeta vietu pārdali, augstskolas nākamā studiju gadā saņems to pašu kopējo naudas apjomu, kāds ir šogad, taču tas tiks pārdalīts, ņemot vērā prioritāros studiju virzienus un darba tirgus prognozes. Valsts finansēto budžetu vietu pārdale tiks izvērtēta arī studiju virzienos, kuros neveidojas studentu pieprasījums.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. RPIVA un LU nu nekādi nav savienojama. Studenti izvelas, kur studēt, ja izvēlējās RPIVA, tātad vēlas tur studēt.

  2. LU un RPIVA apvienošana ir pareizs priekšlikums. RTU un Jūras akadēmijas apvienošana (juridiski) ir pieļaujama, bet saglabājot Latvijas Jūras kadēmijas nosaukumu, simboliku un diplomu, lai absolventi nezaudētu vietu pasaules ūdeņos.

  3. Jāsāk sarunas par samazinātās PVN likmes atcelšanu malkai,apkurei,medikamentiem,zīdaiņu precēm,tūristu izmitināšanai,sabiedriskajam transportam,grāmatām un presei.

  4. Muļķīgs gājiens no Ķīļā mantinieka jeb ķīlnieka puses. RPIVA ir profesionāla augstskola, LU akadēmiska. Nav ko jaukt ķīļķenus ar klimpām. Pirms muldēt par skolotājiem, vajag veikt izpēti, kāds viņu vecums, kādas algas…. Jaunie skolotāji neiet uz skolu strādāt zemo algu dēļ…

Draugiem Facebook Twitter Google+