×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. augusts, 2014
Drukāt

IZM nākamgad prasīs 111 miljonus eiro, skolotāju algām – 36 miljonus (2)

Izglîtîbas darbinieku protesta akcija

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nākamgad papildus no valsts budžeta prasīs 111 miljonus eiro, no kuriem skolotāju algām prasīti 36 miljoni eiro, informēja ministrijas pārstāve Laura Zaharova.

IZM iesniegs kopumā 35 jaunās politikas iniciatīvas 2015.gadam un turpmākajiem diviem gadiem.

Ministrijas pirmā prioritāte ir pedagogu darba algu paaugstināšana, kam papildus prasīti 36 miljoni eiro. Tas ietver algu paaugstināšanu par 10% un piemaksas nodrošināšanu par kvalitātes pakāpi. Zaharova norāda, ka šis pieprasījums nav atraujams no jaunā pedagogu darba samaksas modeļa, ko plānots ieviest ar nākamā gada 1.septembri, lai gan izstrādātie divi modeļi joprojām tiek vērtēti un tiek spriests, kurš no tiem būtu izdevīgāks. Aprēķini būs gatavi augusta beigās. Viens no tiem ir uzlabots esošais modelis “Nauda seko skolēnam”, bet otrs paredz pāreju uz pilna laika slodzi.

IZM 21,5 miljonus eiro prasa jauna augstākās izglītības finansēšanas modeļa pakāpeniskai ieviešanai un studiju izmaksu koeficientu minimāli nepieciešamā apmēra nodrošināšanai.

Ministrijas trešo prioritāti ministrija noteikusi zinātnisko institūciju bāzes finansējuma palielināšanu – tam 2015.gadā papildus prasīti ap 10 miljoniem eiro.

Ministrija arī iesniegusi jaunās politikas iniciatīvas tādu pasākumu īstenošanai kā valsts funkciju sporta nozarē izpildes nodrošināšana nemainīgā līmenī salīdzinājumā ar 2014.gadu, matemātikas, dabaszinātņu un tehnoloģiju priekšmetu apguves stiprināšana un diagnosticējošo darbu organizēšana, profesionālās izglītības pievilcības un pieejamības veicināšana, nodrošinot audzēkņu stipendijas, mācību priekšmeta “Sports” trešās stundas ieviešana, Latvijas dalība Eiropas Kosmosa aģentūrā, pāreja uz pilnībā valsts finansētām pilna laika doktorantūras studijām, atbalsts latviešu valodas apguvei diasporā un reemigrējušo bērnu iekļaušanās Latvijas izglītības sistēmā un citiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Daudzās mazpilsētās – bijušajos rajona centros, pavisam netālu viena no otras, tiek uzturētas 3-4 vispārizglītojošās skolas (šeit neieskaitu vakarskolas un speciālās skolas), kurās mācās tāds bērnu skaits, kuriem visiem atrastos vieta 2 vai pat tikai 1 no šīm skolām. Protams, tiek uzturēta atbilstoša skolotāju armija. Pašvaldības mīļā miera labad skolas neapvieno, tādēļ skolotāju algas ir mazas un viņi brauc piketēt. Tajā pat laikā uz šo mazpilsētu pēc principa “nauda seko skolēnam” aizripo pieklājīga naudas summa, kuru, izdalot uz mazāku skolotāju skaitu, varētu maksāt itin pieklājīgas algas.

  2. IZM ir jāsamazina piešķirtās naudas daudzums. Parēķiniet, cik skolas Latvijā ir slēgtas, cik reorganizētas. Pamatīgi sarucis skolotāju un skolēnu skaits, bet ierēdņu pulki IZM nemazinās. Pārvaldes, departamenti, projektu vadītāji un visvisādi citi amati. Un vēl vakar pavīdēja ziņa, ka IZM vēloties vismaz desmit jaunas ierēdņu vietas. Tas ir cinisma kalngals. Kā tikai ko vajag skolotājiem, tā pirmā atruna, ka nav naudas. Bet te atkal domā šķiest mūsu nodokļu naudu uz nebēdu. Ir tikai cerība uz Straujumas kundzes rīcību, kura varbūt noliks Druvieti oie reālas sapratnes.

Draugiem Facebook Twitter Google+