×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
20. marts, 2015
Drukāt

IZM plāno atkal izmantot neveiksmīgā projekta “Skolas.lv” izstrādātāju pakalpojumus (7)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) plāno atkal izmantot neveiksmīgā projekta “Skolas.lv” izstrādātāja AS “Datorzinību centrs” pakalpojumus, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā publicētā informācija.

“Datorzinību centrs” uzvarējis IZM iepirkumā par Nacionālās zinātniskās darbības informācijas sistēmas izveidi, par ko plānots izmaksāt 287 314 eiro, teikts IZM mājaslapā.

Ministrija šajā konkursā bija saņēmusi divu uzņēmumu pieteikumus. Taču no dalības konkursā IZM izslēdza uzņēmumu AS “Exigen Services Latvia”, norādot, ka tā iesniegtais piedāvājums nav atbilstošs atsevišķām nolikumā noteiktajām pretendentu atlases prasībām.

Rezultātā līdz tehniskā piedāvājuma vērtēšanai tika vien “Datorzinību centrs”, skaidroja IZM pārstāve Edīte Olupe.

Kā izriet no IZM mājaslapā publicētā iepirkuma nolikuma, pretendentiem bija jāiesniedz vismaz viena pozitīva atsauksme par katru pieredzes aprakstā norādīto sistēmu. Iepirkuma uzvarētājs noskaidrots atklātā konkursā, meklējot saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu, kas atbilst iepirkuma procedūras dokumentos iekļautajiem kritērijiem.

“Datorzinību centra” piedāvājumu par atbilstošu atzina arī tehniskās specifikācijas izstrādātājs – projekta konsultants SIA “Corporate Solutions”. “Datorzinību centrs” konkursa rezultātā ieguva maksimālo punktu skaitu, kas nodrošināja līguma slēgšanas tiesības, skaidroja Olupe.

Neraugoties uz to, ka “Datorzinību centrs” līdz šim bijis iesaistīts projektā “Skolas.lv”, kas atzīts par izgāzušos, IZM šo apstākli neuzskatīja par objektīvu pamatojumu pārtraukt iepirkumu un līguma slēgšanu ar uzņēmumu. Olupe norādīja, ka pretendentu no konkursa nevarēja izslēgt, arī balstoties uz Publisko iepirkumu likumu, kas strikti nosaka, kādos gadījumos šādas darbības ir iespējamas.

Olupe skaidroja, ka gadījumā, ja tiek konstatēti apstākļi, kas, piemēram, norāda uz to, ka līgumu patlaban vairs nav iespējams pagūt izpildīt vai arī saspringtais termiņš būtiski paaugstina izpildes risku, bet projekta termiņu nav iespējams pagarināt, iepirkuma komisija līdz līguma noslēgšanai var grozīt pieņemto lēmumu. Viņa uzsvēra, ka projekta vadības grupa šos riskus izvērtēšot.

Projekta tehniskā specifikācija paredz, ka sistēmā jāizstrādā vai no citiem reģistriem jāintegrē zinātniskā personāla un zinātnisko darbinieku reģistrs, Projektu reģistrs, Zinātnisko sasniegumu uzskaites funkcionalitāte, lietotāja profils, zinātnisko institūciju reģistrs, akadēmiskā personāla reģistrs, zinātņu doktoru reģistrs, finansējuma uzskaites un kontroles funkcionalitāte.

Turklāt projektā būtu jāiesaista ne tikai IZM, bet arī augstskolas un citas institūcijas. Paredzēts, ka šajā projektā tiktu iesaistīta arī Latvijas Zinātņu padome, Latvijas Zinātņu akadēmija, Izglītības kvalitātes valsts dienesta, Studiju un zinātņu administrācija, zinātniskās institūcijas, kā arī Patentu valde.

Olupe uzsvēra, ka patlaban Latvijā pastāv vairāki reģistri kurus uztur dažādas iestādes. Vienota informācijas sistēma ir vajadzīga, lai valsts līmenī veiktu zinātniskas darbības informācijas analīzi, nodrošinot efektīvas zinātnes politikas veidošanu.
Kā ziņots, daļu no Veselības ministrijas (VM) “e-veselības” projekta izstrādājis tas pats uzņēmums, kurš izstrādāja IZM neveiksmīgo “Skolas.lv” projektu, liecina Nacionālā veselības dienesta sniegtā informācija.

“e-veselības” trīs projektu izstrādāšanā patlaban ieguldīti 6 917 418 eiro, tomēr ceturtā projekta īstenošana izmaksās vēl 4 720 980 eiro. Kopumā pagājušajā gadā pabeigti trīs no četriem “e-veselības” projektiem. Pērn pabeigts projekts par elektroniskās veselības kartes un integrācijas platformas izveidi, un tas izmaksājis 3 492 178 eiro. Daļu no šī projekta jeb elektronisko veselības karti izstrādāja “Datorzinību centrs”. Šī uzņēmuma apvienība kopā ar “E-Synergy” izstrādāja arī IZM projektu “Skolas.lv”, kura izveidē un uzturēšanā beigās tika pazaudēti 3,5 miljoni eiro.

“Datorzinību centrs” valdes priekšsēdētājs Andris Ķikāns aģentūrai LETA iepriekš uzsvēris, ka uzņēmums savas saistības pret IZM projekta “skolas.lv” un VM projekta “e-veselības” pasūtītājiem ir izpildījis. Viņš skaidroja, ka “Datorzinību centra” iesaiste projektā “skolas.lv”, kā arī daļā no “e-veselības” projekta bijusi virtuālās platformas un vides izstrāde. “Būtībā mēs no savas puses esam veikuši mums uzdoto pasūtījumu – platformas un vides izveidošanu. Par projekta ieviešanu ir atbildīgs pasūtītājs.”

Pēc Ķikāna domām, projekta “skolas.lv” neveiksmju cēlonis ir projekta vadības neesamība. “Projekta izstrādes gaita bija ļoti sarežģīta. Nereti ar projekta pasūtītāju nebija iespējams sazināties. Turklāt šķiet, ka šim projektam pasūtītājs nebija paredzējis nekādu atbalstu šīs izstrādātās sistēmas ieviešanai,” sacīja Ķikāns.

Savukārt “e-veselības” projekta izstrādes gaitā uzņēmums “Datorzinību centrs” bija iesaistīts viena šī projekta posma – elektroniskās veselības kartes – izstrādē laikā no 2011.gada februāra līdz 2013.gada beigām. “Šī projekta gaitā tā izstrādei bija vairāki uzraugi. No savas puses arī šajā projektā varam teikt, ka esam izpildījuši pasūtījumu. Jautājumi par iespējamo projekta neveiksmi ir jāuzdod pasūtītājam,” atzīmē Ķikāns.

Kā liecina “Firmas.lv” informācija, “Datorzinību centrs” 2013.gadā peļņas rādītājus paaugstinājis par 96%, salīdzinot ar 2012.gadu.
Uzņēmumam “Datorzinību centrs” 2013.gadā izdevies nopelnīt 187 257 eiro, aizpērn peļņa bijusi 95 237 eiro. Tikmēr uzņēmuma apgrozījums 2013.gadā ir bijis 2 518 357 eiro, kas ir par 21% mazāk nekā 2012.gadā, kad tas bijis 3 213 159 eiro.

AS “Datorzinību centrs” dibināta 1996.gadā un nodarbojas ar dažādu informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniegšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Tiem skolas.lv mahinatoriem vajadzētu kādus gadus pavērot rūtainās debesis.

 2. Informācijai:

  Nav iespējams realizēt IT projektu, izdalot līdzekļus tikai un vienīgi aplikācijas izstrādātājam. Vismaz 1/5 daļu no projekta summas ir jāizdala (jārezervē resursi) pasūtītājam pašam sev, lai nodrošinātu projekta vadību no pasūtītāja puses, savlaicīgu un konstruktīvu komunikāciju ar izstrādātāju, iekšējo biznesa procesu pārkārtošanu, datu sagatavošanu, jauno procesu iedzīvināšanu.
  Diemžēl, šis ir viens no biežāk sastopamajiem riskiem IT projektos Latvijā.

 3. Ja tā ir patiesība, tad Izglītības ministre ir pārlieku stulba!

 4. Ko tad Jūs brīnāties, Re&RE arī turpina būvēt vienu pēc otra neveiksmīgus un brīkošus objektus. Tas ir mūsu valsts STANDARTS!

 5. BLATS, RADU UN DRAUGU BŪŠANA.

 6. Acīmredzot Izglītibas ministrijas budžetā naudas līdzekļu par daudz. Premjerei un finanšu ministrijai steidzamības kārtā nepieciešamos līdzekļus vajadzētu vajadzētu ņemt no IM budžeta.

  • Piekrītu – tik daudz naudas lai spēlētos ar čiku – atcerieties par to kungu un kalēju- viss beidzās ar čiku…Tā laikam domā arī IM. Droši var pakratīt to čiku spēlētāju kantori – vel kādi mākoņstūmēju projekti atradīsies…

Draugiem Facebook Twitter Google+