×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
6. septembris, 2013
Drukāt

IZM: RPIVA nebija tiesību piešķirt doktora grādus; pret rektori sākta lieta

LETALETA

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijai (RPIVA) nav bijušas tiesības piešķirt doktora zinātnisko grādu; pret RPIVA rektori Daci Markus sākta administratīvā lieta, aģentūra BNS uzzināja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

 

Iepriekš izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija) aizdomās par nelikumīgu doktora grādu piešķiršanu uzdevis veikt pārbaudi Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā.

Pret Markus administratīvo lietu sācis Izglītības kvalitātes dienests (IKVD). Lieta sākta par valsts atzītu izglītības dokumentu izsniegšanas kārtības pārkāpšanu.

IZM norāda, ka RPIVA nebija tiesīga sākt Pedagoģijas promocijas padomes darbību, tostarp izveidot Pedagoģijas promocijas padomi un apstiprināt tās nolikumu. Šādā situācijā arī RPIVA Pedagoģijas promocijas padomes pieņemtie lēmumi atzīstami par neleģitīmiem.

Tāpat RPIVA nebija tiesīga pieņemt pretendentu dokumentus doktora zinātniskā grāda saņemšanai un virzīt jautājumu par promocijas darbu aizstāvēšanu. RPIVA Pedagoģijas promocijas padome nebija tiesīga pieņemt lēmumu par doktora zinātniskā grāda piešķiršanu pedagoģijā un izsniegt valsts atzītus izglītības dokumentus par pedagoģijas doktora zinātniskā grāda iegūšanu.

IKVD arī ir uzdevis RPIVA izvērtēt Pedagoģijas promocijas padomes izveides un darbības likumību, konkrētām personām izsniegto diplomu tiesiskumu un iekšējās kvalitātes nodrošināšanas sistēmas un zinātniskās darbības vadības efektivitāti attiecībā uz promocijas procesa norisi, un sagaida atbilstošu rīcību.

Jau vēstīts, ka pārbaudi uzdots veikt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamentam sadarbībā ar IKVD.

Saskaņā ar IZM rīcībā esošo informāciju RPIVA, izveidojot Pedagoģijas promocijas padomi, nelikumīgi piešķīrusi doktora zinātniskos grādus. Ministrijā norādīja, ka akadēmijai nav šādu tiesību. Augstskolas, kurām uz doktora studiju programmu akreditācijas laiku tiek deleģētas tiesības piešķirt doktora zinātniskos grādus, ir noteiktas īpašā sarakstā, un RPIVA tajā nav iekļauta.

Tajā pašā laikā IZM konstatējusi vismaz astoņus gadījumus, ka RPIVA ir piešķīrusi doktora zinātnisko grādu.

Savukārt RPIVA pārstāvji uzskata – ja arī kādi pārkāpumi ir notikuši, tad RPIVA tajos vainojama vismazāk, jo visas nepieciešamās darbības, lai iegūtu tiesības piešķirt zinātniskos grādus, tā ir veikusi savlaicīgi, tostarp iesniegusi dokumentus Latvijas Zinātnes padomē (LZP), kura RPIVA nosūtījusi vēstuli, apliecinot, ka “atbalsta doktora zinātniskā grāda piešķiršanas tiesību deleģēšanu RPIVA pedagoģijas nozarē”, aģentūrai BNS pavēstīja RPIVA Sabiedrisko attiecību un informācijas nodaļas vadītāja Ligita Āzena.

Viņa paskaidroja, ka atbilstoši tam, ka LZP nolikumā ir teikts, ka tās uzdevumos ietilpst “sagatavot priekšlikumus par zinātniskās darbības kvalitātes un efektivitātes kritērijiem zinātnisko projektu, programmu un doktora studiju novērtēšanai un iesniegt tos izglītības un zinātnes ministram”, RPIVA pieņēma, ka LZP ir savu uzdevumu ir paveikusi. Un, tā kā iepriekš tika saņemta jau minētā LZP vēstule par atbalstu piešķirt šīs tiesības, bet nekāda cita informācija, kas noliegtu tiesību piešķiršanas faktu, no LZP nesekoja, RPIVA pieņēma, ka augstskolai šādas tiesības ir.

“RPIVA astoņas reizes ir vērsusies Valsts zinātniskās kvalifikācijas komisijā ar izstrādātiem promociju darbiem, kura ir sniegusi pozitīvu atzinumu par zinātniskās kvalifikācijas darbiem un virzījusi tos aizstāvēšanai RPIVA promocijas padomē. Un ne reizi neesam saņēmuši aizrādījumu par to, ka mums šādu tiesību nav,” norādīja augstskolas zinātņu prorektore profesore Māra Marnauza, kura augstskolā vada promocijas padomes darbu.

Pēc IZM rīcībā esošās informācijas, pašlaik Latvijā ir 91 doktora studiju programma, bet doktora grādus tiesīgas piešķirt ir 78 promocijas padomes. Vislielākais promocijas padomju skaits – 20 – piešķir doktora zinātniskos grādus jomā “Sociālās zinātnes, komerczinības un tiesību zinātnes”.

Pērn doktora zinātnisko grādu ieguva 267 pētnieki.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+