×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
26. septembris, 2016
Drukāt

Izmaiņas elektroenerģijas tarifos īpaši sāpīgi skars mājsaimniecības (10)

Foto - Vivanta VolkovaFoto - Vivanta Volkova

Izmaiņas elektroenerģijas tarifos īpaši sāpīgi skars mājsaimniecības un mazo un vidējo biznesu, uzskata Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS).

LBAS atzīmē, ka šīs valdības pielietotais instruments, kad notiek pārdale lielai sabiedrības daļai par sliktu, nav pieņemams. LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns norāda, ka Latvijas iedzīvotāji maksā trešo augstāko cenu par elektroenerģiju Eiropā, līderes šajā ziņā ir Lielbritānija un Vācija, taču tajā pašā laikā Vācijā elektroenerģijas cena energointensīvajiem ražotājiem ir krietni mazāka.

“Latvijā maksājam 107,2 eiro par megavatstundu, Vācijā – 79 eiro. Tas, ka šo konkurētspējas trūkumu pret lielajiem ražotājiem labosim, tas ir šīs ieceres pozitīvais aspekts. Taču sliktais ir tas, ka valdība to mēģina pārlikt uz mājsaimniecībām un mazo un vidējo biznesu. Tas, ka mums ir tik liela obligātā iepirkuma komponente, tā lielā mērā ir politikas vaina, un to nevajadzētu pārlikt uz iedzīvotājiem,” akcentē LBAS priekšsēdētāja vietnieks.

Tāpat pieslēgumi ar lielākām jaudām būs atbilstoši dārgi, līdz ar to arī neizdevīgāki, un problēmas būs, piemēram, ar vasarnīcām, un tas nebūt nav labākais risinājums. Šajā gadījumā ir plānota izmaksu pārdale, kurā valdība pati savu atbildības nastu nav devusi, – valdībai vajadzēja turēt mājsaimniecību tarifus esošajā līmenī un atvieglot tos lielajiem uzņēmumiem, lai tie enerģijas cenas ziņā būtu konkurētspējīgi vismaz ar Vāciju.

Obligātā iepirkuma komponente (OIK) īstenībā ir kā nodoklis vai nodeva, taču likumā tas nav definēts par nodevu vai nodokli, tādēļ rēķinos, ko par elektrību maksā katra mājsaimniecība, tas tiek aplikts vēl ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Savulaik LBAS stingri iebilda, kad elektroenerģijai PVN pacēla no 9% uz 22% (tagad ir 21%), un joprojām LBAS uzskata, ka elektroenerģijai jābūt apliktai ar samazināto PVN likmi, un tai ir jāveicina mūsu uzņēmumu konkurētspēja ES un mājsaimniecību pirktspēja.

Plānots, ka maksa par elektroenerģiju pieaugs apmēram 280 000 mājsaimniecībām, kurām nekas netiks kompensēts.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ražošana protams paliks pie Sadales tīkliem, taču mājsaimniecības, dārza mājiņas, garāžas un citi neregulāri elektrības patērētajiem ir tikai viens elektroenerģijas nodrošināšanas veids – tas ir, pašiem savi mazas jaudas ģeneratori ar iekšdedzes dzinēju piedziņu. Bagātākajām mājsaimniecībām kombinētā apgāde – saules baterejas + ģeneratori. Tas ir tikai laika jautājums ka tā arī notiks.
  Pats priecājos, ka savā laikā nepieprasīju pieslēgumu ne dārza mājai, ne arī kooperatīvai garāžai. Nav tikai saprotams kāpēc mums, vienkāršajiem patērētājiem, būtu jāsedz Šķēles vēja ģeneratoru un mazo HES-u zaudējumi, bet peļņu saņemtu to īpašnieki.

 2. jocīga mūsu valstī tā tirgus ekonomika-jo lielāks tirgus,jo viss paliek dārgāks.Bet stāstījāt taču-atvērsim elektroenerģijas tirgu,nu tik sāksies dzive!Tiem,kuri izlietos mazāk par 100 kw,vispār viss būs pa lēto!Kas nu iznāca?Tie,kuri mazāk patērē vai vispār nepatērē -tagad maksā vairāk kā pat ražotnes.Tagad gaidīsim ” gāzes tirgus” atvēršanu.Jauns tirgus-jauni pārsteigumi!

 3. Miljonāru un muļķu zemē ne to vien piedzīvosim

 4. Jo cilvēki lietos ekonomiskākas elektroierīces, jo elektrības cenas pieaugs – monopolista rijība taču nemazinās.

 5. Sadales tīkli regulāri ziņo,ka mājsaimniecībās iespējams samazināt jaudu no ,piemēram ,40 A uz 20A ,tikai nekas netiek teikts cik automātiski tas notiek ,cik tas maksās. Viņu mājas lapa uzzīmējusi 6 soļu shēmu un saka ,ka pieteikumu izskatīs mēneša laikā un tad maksājiet 54 eiro .Vai nav par traku ?

 6. Interesanti ,kur palika komentārs ? Kas tē par modi ,izlaist pa reizei ,bet vairumā nogriest ?

 7. Sadales tīkli un to izcenojumi ir īpatns ekonomiskās attīstības risinājums. Man ir vajadzīga elektroenergija un mani neinteresē kas un kā to piegādā . Elektrības razotājs pasaka mūsu kw/st maksā tik un tik. Viss. Latvijā pēkšņi parādās starpnieks un paziņo ,jā,ziniet elektrība maksā tik cik viņi saka ,bet jums trūkst maisa ar kuru atbraukt pie noliktavas un saņemt preci . Mēs pievedīsim ,bet pret samaksu ! Lasu sludinājumus ,lielā sadzīves tehnika ,mēbeles , piegādājam pa brīvu ! Citi gan saka ,par uznešanu kādā stāvā piemaksa. Un tā Sadales tīkli saka ,jūs bez mums neko nesaņemsiet ,tāpēc maksājiet.Un elektrība kļūst par manu postu ,jo mēnesī jāšķiras no niecīgās pensijas 24% ! Izrādās ,neesmu pareizi prognozējis pirms 35 gadiem uzsākot mājas būvi un ieliekot tajā kādus 8 sūkņus ,visādus patēriņa labumus. No centrālapkures neateikšos,no ūdenssūkņa ne tik ,,saskaitīju mājā 12 motori kuri neregulāri ,bet tērē. Atveru Sadales tīklu mājas lapu un lūkoju noskaidrot atslēguma iespējas ,oh ! 54 eiro ,6 soļi lai kautko izdarītu. Un draudi ,ja atslegsiet ,pieslēgsim 6 mēnešu laikā ! Bet meitai vasarnīcā vajadzīgs tieši 6 mēnesu pieslēgums un 6 mēnešu atslēgums ,lai nemaksātu par netērēšanu! Ko nu ?

 8. Toties pieaugs arī kopprodukta vērtība, mēs taču esam strauji augoša ekonomika! Esmu lepns, ka palīdzu uzturēt valsti.

 9. LED spuldžu un mazo ģeneratoru laikmeta sākums. Kas attiecas uz ūdens sildīšanu un ēdiena gatavošanu, tad cilvēki meklēs iespējas to darīt izmantojot koksnes kurināmo. Lai cik tas maksātu šobrīd. Jo cenas tiks celtas arī turpmāk.

Draugiem Facebook Twitter Google+