Foto – Vivanta Volkova

Izmaiņas elektroenerģijas tarifos īpaši sāpīgi skars mājsaimniecības 10

Izmaiņas elektroenerģijas tarifos īpaši sāpīgi skars mājsaimniecības un mazo un vidējo biznesu, uzskata Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

LBAS atzīmē, ka šīs valdības pielietotais instruments, kad notiek pārdale lielai sabiedrības daļai par sliktu, nav pieņemams. LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns norāda, ka Latvijas iedzīvotāji maksā trešo augstāko cenu par elektroenerģiju Eiropā, līderes šajā ziņā ir Lielbritānija un Vācija, taču tajā pašā laikā Vācijā elektroenerģijas cena energointensīvajiem ražotājiem ir krietni mazāka.

“Latvijā maksājam 107,2 eiro par megavatstundu, Vācijā – 79 eiro. Tas, ka šo konkurētspējas trūkumu pret lielajiem ražotājiem labosim, tas ir šīs ieceres pozitīvais aspekts. Taču sliktais ir tas, ka valdība to mēģina pārlikt uz mājsaimniecībām un mazo un vidējo biznesu. Tas, ka mums ir tik liela obligātā iepirkuma komponente, tā lielā mērā ir politikas vaina, un to nevajadzētu pārlikt uz iedzīvotājiem,” akcentē LBAS priekšsēdētāja vietnieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat pieslēgumi ar lielākām jaudām būs atbilstoši dārgi, līdz ar to arī neizdevīgāki, un problēmas būs, piemēram, ar vasarnīcām, un tas nebūt nav labākais risinājums. Šajā gadījumā ir plānota izmaksu pārdale, kurā valdība pati savu atbildības nastu nav devusi, – valdībai vajadzēja turēt mājsaimniecību tarifus esošajā līmenī un atvieglot tos lielajiem uzņēmumiem, lai tie enerģijas cenas ziņā būtu konkurētspējīgi vismaz ar Vāciju.

Obligātā iepirkuma komponente (OIK) īstenībā ir kā nodoklis vai nodeva, taču likumā tas nav definēts par nodevu vai nodokli, tādēļ rēķinos, ko par elektrību maksā katra mājsaimniecība, tas tiek aplikts vēl ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Savulaik LBAS stingri iebilda, kad elektroenerģijai PVN pacēla no 9% uz 22% (tagad ir 21%), un joprojām LBAS uzskata, ka elektroenerģijai jābūt apliktai ar samazināto PVN likmi, un tai ir jāveicina mūsu uzņēmumu konkurētspēja ES un mājsaimniecību pirktspēja.

Plānots, ka maksa par elektroenerģiju pieaugs apmēram 280 000 mājsaimniecībām, kurām nekas netiks kompensēts.