×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. janvāris, 2014
Drukāt

LBAS: Izmaiņas Darba likumā putinātu strādājošos (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) aprēķini liecina par smagiem zaudējumiem darba ņēmējiem, ja tiktu pieņemti grozījumi Darba likumā, kas attiecas uz virsstundu apmaksu.

Samazinātos gan algas, gan nodokļu ieņēmumi, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā paziņoja LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns. “Zaudējums ir ļoti smags no labklājības viedokļa darbiniekiem un viņu ģimenēm,” uzsvēra Baldzēns.

Pašlaik par virsstundām darbinieki saņem piemaksu 100% apmērā no noteiktās stundas vai dienas algas likmes. Deputātes Initas Bišofas priekšlikums paredz piemaksu ne mazāk par 50%, ja virsstundas mēnesī nepārsniedz 20 stundu, bet, ja vairāk, tad 100% apmērā. Līdzīgs priekšlikums ir darba devējiem – Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) rosina piemaksas samazināt divkārt – uz 50%. Vienlaikus abi priekšlikumu iesniedzēji aicina domāt, vai virsstundas nevarētu kompensēt ar atpūtas laiku.

LBAS pārstāvis bija kategoriski pret jebkādu sociālo garantiju samazinājumu, raksturojot to kā novēlotu konsolidācijas pasākumu. “Vai gribam sociālo nevienlīdzību vēl vairāk palielināt? Arodbiedrības noteikti ne. Mēs neesam gatavi šādai pārdalei, samazināt darbinieku maksātspēju un varbūt mudināt viņus braukt prom,” deputātiem teica Baldzēns.

LBAS pārstāvji arī norādīja, ka virsstundas ir slikta darba organizācija un šāds izmaksu samazinājums mudinātu darba devējus strādāt pie uzlabojumiem. Vienlaikus tika atzīts, ka ir situācijas, kad darba stundas netiek ievērotas, piemēram, avārijas, ārkārtas situācijas.

Labklājības ministrijas pārstāvji atzina, ka par šo jautājumu notikušas smagas diskusijas starp darba devējiem, arodbiedrībām un valdību, taču līdz galam vienošanos iepriekš neizdevās panākt, bet projekts jau nonācis Saeimā. Vērtējot Bišofas priekšlikumu, arī Saeimas Juridiskais birojs deva atzinumu, ka norma ir pret taisnīgas atlīdzības principu, jo būtiski pasliktina darbinieku stāvokli.

Komisija par Bišofas priekšlikumu vēl nenobalsoja, bet nolēma nosūtīt LBAS aprēķinus Finanšu ministrijai un Labklājības ministrijai, lai tās izvērtē, kā izmaiņas virsstundu apmaksā ietekmēs nodokļu ieņēmumus.

Uzziņa

Latvijā 17% strādājošo mēnesī ir no 41 līdz 49 virsstundām, bet 12% – 50 stundu un vairāk.

Kopumā minētajās grupās ir 253 tūkstoši strādājošo: ja piemaksas samazinātu divreiz, šiem cilvēkiem, saņemot tikai minimālo algu, netiktu iekasēti nodokļi kopumā 100 miljonu eiro apmērā, bet reālās darba samaksas samazinājums būtu par 147 miljoniem eiro.

Avots: SKDS dati un LBAS aprēķini

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Pēc šitā manuskripta iznāk ka mums strādājošo ir 937 tūkštoši, un ja ņemt vērā vel bezdarba procentu, tad darbaspējīgo ir bišķi pāri par miļonu? Nevajag aizrauties ar spekulācijām, piesaucot prombraukšanu un citas briesmas, labāk mierīgi visu apsvert. Kā saka, taisnība vienmēr ir kaut kur pa vidu. Skaidrs ka nemaksāt par virsstundām nozīmē izmantot kādu pavelti. Virsstundu izmantošana arī palielina bezdarbnieku skaitu. Ja papilddarba veikšanai darba devējs paņēmtu papildus štata vienību, tas viņam izmaksātu daudz vairāk par 100%. Tā kā, šo praksi vispār nevajag pārāk atbalstīt un atļaut tikai tur, kur bez tā patiešām nevar iztikt. Bet “priekšlikums” tieši otrādi legalizē to valsts līmeni, palielinot bezdarbu un atkal veicinot darba meklēšanu citur.

    • Ir darba vietas,kur jastrada pa 12 stundam diena,ari sestdienas,bet maksa grasus. Uz ko skatas darba inspekcija! Tadi uznemumi ir zivju cehi.

Draugiem Facebook Twitter Google+