×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2012
Drukāt

Izmaksā lielāko!

Esmu 2. grupas invalīde uz mūžu. Šogad janvārī man paliek 62 gadi. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aicināja rakstīt iesniegumu pārejai no invaliditātes uz vecuma pensiju. 2011. gada 27. decembrī saņēmu lēmumu par cita veida pensijas piešķiršanu.

Šajā lēmumā aprēķinātā valsts vecuma pensija ir 134,65 lati – mazāka par līdz šim saņemto invaliditātes pensiju. Vai būtu pareizi saņemt mazāku pensiju nekā līdz šim, ko esmu saņēmusi par invaliditāti? Vai man obligāti būtu jāmaina invaliditātes pensijas statuss uz vecuma pensija statusu? 
Līvija

 

Nē, vajadzētu saņemt lielāko summu. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā paskaidroja, ka, sasniedzot 62 gadu vecumu, jāpāriet uz vecuma pensiju. Taču, ja vecuma pensija ir mazāka par invaliditātes pensiju, maksā lielāko summu (kas atbilst invaliditātes pensijai), tikai to sauc par vecuma pensiju. Protams, saglabāsies piešķirtā invaliditātes grupa un visas sociālās garantijas, ko tā dod.

Ja esat saņēmusi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras lēmumu, tas nozīmē, ka vecuma pensiju jau esat pieprasījusi priekšlaicīgi, 2011. gadā, un tā jums ir piešķirta. Jābūt arī otram VSAA lēmumam – par piemaksas piešķiršanu par darba stāžu līdz 1996. gada 1. janvārim.

Vai tās abas kopā ir mazākas par invaliditātes pensiju? To žurnāla redakcija nevar noskaidrot, jo šīs ziņas sniedz tikai pensionāram personīgi.

Un vēl viens ieteikums. Ja pensija kopā ar piemaksu pārsniedz 165 latus, vecuma pensionāriem no daļas virs 165 latiem atvelk iedzīvotāju ienākuma nodokli. Taču invalīdiem to neatvelk.

Lai to neatvilktu, jums VSAA nodaļā jāiesniedz algas nodokļa grāmatiņa, kurā ir ieraksts, no kura gada piešķirta invaliditāte.

Informāciju var gūt arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā www.vsaa.gov.lv, piemēram, rubrikās Pensionāriem un Jautājumi un atbildes.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+