×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
6. februāris, 2018
Drukāt

Izmēģinās pasaules spēcīgāko raķeti (3)

Foto - AP/LETAFoto - AP/LETA

Raķetes "SpaceX Falcon Heavy" 27 dzinēju izmēģinājums 24. janvārī kosmodromā Kanaverala ragā Floridā.

Raķete veidota, lai nākotnē nogādātu cilvēkus uz Mēnesi un Marsu. Izmēģinājuma lidojumā tās kravā būs vienīgi sarkans elektromobilis “Tesla”. Izmēģinājuma rīkotājs ir amerikāņu uzņēmējs Īlons Masks, kura firma projektējusi raķeti un ražo arī elektromobiļus. Raķetes “SpaceX Falcon Heavy” konstrukcija paredz tās atgriešanos uz Zemes un daudzkārtēju izmantošanu. Izmēģinājuma lidojums bija paredzēts jau pirms gada, taču to aizkavēja sprādziens palaišanas laukumā 2016. gada 1. septembrī. Pie trīs raķešu “Falcon” korpusiem ir piestiprināti 27 dzinēji “Merlin 1D”, kuru kopējais vilces spēks ir pieci miljoni mārciņu, padarot raķeti “SpaceX Falcon Heavy” divreiz jaudīgāku par jebkuru līdz šim izmantoto raķeti. Masks izteicies, ka palaišanas laikā cer atgūt raķetes augšējo posmu. To paveikt būs grūti, bet ļautu īstenot firmas paredzēto raķetes daudzkārtējas izmantošanas ciklu. Kā raksta izdevums “ArsTechnica”, šāds panākums dotu iespēju firmai atkārtoti izmantot visas raķetes daļas.

Maska firma kļuva par komerciālu kosmosa lidojumu aizsācēju 2017. gada 30. martā, kad raķete “SpaceX” ar dzinēju “Falcon” pacēla orbītā sakaru pavadoni “SES-10”. Raķetes pirmā pakāpe jau agrāk bija pabijusi lidojumos kosmosā, un speciālistiem vairākkārt izdevies atgūt tās dzinēju pastiprinātājus. Raķešu daļu atkārtota izmantošana dod iespēju samazināt kosmosa lidojuma izmaksas. Pēc ekspertu aprēķiniem, raķetes “SpaceX Falcon Heavy” palaišana izmaksās aptuveni 90 miljonus dolāru. Nasks izteicies, ka nākotnē raķetes varētu tikt atkārtoti izmantotas ik pēc 24 stundām. Ja izmēģinājums būs sekmīgs, Maska firma var iegūt ASV valdības pasūtījumus pavadoņu palaišanai.

SpaceXHeavy_Graphic_News_9

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Neesmu nekāds PSRS fans, bet objektīvai informācijai atgādināšu, ka pēc Satur V, otrā jaudīgākā raķete bija Enerģija, kura spēja pacelt divreiz smagāku lietderīgo kravu, kā Falcon 9, bet tas netraucē turēt īkšķus par sekmīgu projekta iznākumu!

  2. Ak, un vai! Raksta autoram pietrūkst elementāru zināšanu, kā rezultātā tulkojums ir pilns ar kļūdām.
    Bērziņa kungs, ja pats nesaprotat, palūdziet tak palīdzību kādam, kas saprot!

Draugiem Facebook Twitter Google+