Raķetes “SpaceX Falcon Heavy” 27 dzinēju izmēģinājums 24. janvārī kosmodromā Kanaverala ragā Floridā.
Raķetes “SpaceX Falcon Heavy” 27 dzinēju izmēģinājums 24. janvārī kosmodromā Kanaverala ragā Floridā.
Foto – AP/LETA

Izmēģinās pasaules spēcīgāko raķeti 2

Raķete veidota, lai nākotnē nogādātu cilvēkus uz Mēnesi un Marsu. Izmēģinājuma lidojumā tās kravā būs vienīgi sarkans elektromobilis “Tesla”. Izmēģinājuma rīkotājs ir amerikāņu uzņēmējs Īlons Masks, kura firma projektējusi raķeti un ražo arī elektromobiļus. Raķetes “SpaceX Falcon Heavy” konstrukcija paredz tās atgriešanos uz Zemes un daudzkārtēju izmantošanu. Izmēģinājuma lidojums bija paredzēts jau pirms gada, taču to aizkavēja sprādziens palaišanas laukumā 2016. gada 1. septembrī. Pie trīs raķešu “Falcon” korpusiem ir piestiprināti 27 dzinēji “Merlin 1D”, kuru kopējais vilces spēks ir pieci miljoni mārciņu, padarot raķeti “SpaceX Falcon Heavy” divreiz jaudīgāku par jebkuru līdz šim izmantoto raķeti. Masks izteicies, ka palaišanas laikā cer atgūt raķetes augšējo posmu. To paveikt būs grūti, bet ļautu īstenot firmas paredzēto raķetes daudzkārtējas izmantošanas ciklu. Kā raksta izdevums “ArsTechnica”, šāds panākums dotu iespēju firmai atkārtoti izmantot visas raķetes daļas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Maska firma kļuva par komerciālu kosmosa lidojumu aizsācēju 2017. gada 30. martā, kad raķete “SpaceX” ar dzinēju “Falcon” pacēla orbītā sakaru pavadoni “SES-10”. Raķetes pirmā pakāpe jau agrāk bija pabijusi lidojumos kosmosā, un speciālistiem vairākkārt izdevies atgūt tās dzinēju pastiprinātājus. Raķešu daļu atkārtota izmantošana dod iespēju samazināt kosmosa lidojuma izmaksas. Pēc ekspertu aprēķiniem, raķetes “SpaceX Falcon Heavy” palaišana izmaksās aptuveni 90 miljonus dolāru. Nasks izteicies, ka nākotnē raķetes varētu tikt atkārtoti izmantotas ik pēc 24 stundām. Ja izmēģinājums būs sekmīgs, Maska firma var iegūt ASV valdības pasūtījumus pavadoņu palaišanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.