×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
6. decembris, 2013
Drukāt

Izmeklējumi par valsts naudu jāpameklē (1)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Daudzās ambulatorās iestādēs valsts apmaksātus izmeklējumus šogad veikt vairs nevar, taču, neatlaidīgi uz tām zvanot un interesējoties, gaidīšanas rindā tomēr var atrast kādu spraudziņu.

Pieprasītie izmeklējumi 
tikai nākamgad


“Bijām spiesti savā interneta mājas lapā publiskot jaunākos datus par gaidīšanas rindu garumu uz valsts apmaksātajiem ambulatorajiem pakalpojumiem mūsu ārstniecības iestādē, jo pacienti nepārtraukti zvanīja uz reģistratūru un dusmojās,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Dace Kārkliņa. Decembrī slimnīcā ambulatori par valsts līdzekļiem var veikt tikai krūšu veselības pārbaudi – mamogrāfiju – un mēģināt pierakstīties uz fibrogastroskopiju, kur gaidīšanas rinda šobrīd ir divu nedēļu garumā. Uz pacientu vispieprasītākajiem izmeklējumiem – kompjūtertomogrāfiju, magnētisko rezonansi un ultrasonogrāfiju – šogad velti cerēt, jo gaidīšanas rinda izstiepusies trīs mēnešu garumā, bet uz zarnu izmeklēšanu – kolonoskopiju – pat vēl ilgāk.

“Veselības centra 4” pārstāve Ilze Apine stāsta, ka par valsts naudu decembrī vēl var veikt elektroencefalogrāfiju, mamogrāfiju, elektrokardiogrāfiju, bet uz pārējiem izmeklējumiem pieraksts jau sen pilns. Gaidīšanas rindas divu trīs nedēļu garumā izveidojušās pat uz maksas pakalpojumiem. Ja kāds pacients no valsts apmaksāta izmeklējuma atsakās, to veikt vispirms piedāvā bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Rīgas 1. slimnīcas poliklīnikā rindas uz ambulatorajiem izmeklējumiem ir īpaši garas. Nacionālajā veselības dienesta rīcībā esošā informācija liecina, ka, piemēram, uz valsts apmaksātu sirds ultraskaņas izmeklējumu – ehokardiogrāfiju – rindā jāgaida 363 dienas jeb līdz 2014. gada decembrim, bet uz galvas un kakla asinsvadu ultraskaņas izmeklēšanu jāgaida 225 dienas, tas nozīmē, ka šo pakalpojumu varētu saņemt ap Jāņiem. Taču nav tā, ka decembrī izmeklējumi par valsts naudu nav pieejami vispār. “Dažas brīvas vietas pierakstā vēl ir uz datortomogrāfiju un fibroskopiju, pieejama arī valsts apmaksāta elektrokardiogrāfija,” pastāstīja reģistratūras darbiniece.

“Šogad viss pieraksts jau pilns,” apstiprina veselības centra “Pļavnieki” galvenā ārste Anna Maruškina. Lai gan līguma par valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanu 2014. gadā nosacījumi vēl nav zināmi, pacienti jau šobrīd var pieteikties uz izmeklējumiem janvārī. Citās aptaujātajās Rīgas medicīnas iestādēs gan rindas uz nākamo gadu vēl neveido, aizbildinoties ar to, ka nav zināmi līguma nosacījumi par valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanu.

Ārpus Rīgas 
atrast vieglāk


Nacionālā veselības dienesta pārstāve Laura Lapiņa atzīst, ka Latvijas pacienti nevēlas braukt izmeklēties uz citām pilsētām, kur ir mazāka gaidīšanas rinda, lai gan ārzemēs tā ir ierasta prakse. Piemēram, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiālē šobrīd vēl var veikt valsts apmaksātu kompjūtertomogrāfiju ar un bez kontrastvielas, kā arī endoskopiskos izmeklējumus.

Piezvanot uz Tukuma slimnīcu, atklājās, ka valsts piešķirtais finansējums ambulatorajiem pakalpojumiem vēl nav iztērēts, pat paliks pāri, tādēļ šeit visu mēnesi var veikt valsts apmaksātus izmeklējumus – gan doplerogrāfiju, gan ehokardiogrāfiju, gan ultrasonoskopiskos un endoskopiskos izmeklējumus. Drošības dēļ tomēr reģistratūrā jānoskaidro, vai uz nepieciešamo izmeklējumu nav izveidojusies rinda.

“Šobrīd pacienti vēl var pieteikties un decembrī veikt valsts apmaksātus rentgena izmeklējumus, datortomogrāfiju un ultrasonogrāfiju,” pastāstīja arī Liepājas reģionālās slimnīcas pārstāve Indra Grase. Uz ehokardiogrāfijas, veloergometrijas un doplerogrāfijas izmeklējumiem pieraksts ir pilns, tie decembrī pieejami tikai par maksu. Pieraksts uz nākamo mēnesi šajā medicīnas iestādē tiek veidots iepriekšējā mēneša beigās, tātad uz valsts apmaksātajiem izmeklējumiem decembrī vajadzēja pieteikties novembra pēdējā nedēļā, bet decembra beigās varēs pierakstīties uz izmeklējumiem janvārī.

Tikmēr Kuldīgas slimnīcas ambulatorajā daļā šomēnes par valsts naudu piedāvā vien rentgenizmeklējumus, pārējie izmeklējumi tikai par maksu. Kā pastāstīja iestādes pārstāvis Āris Pētersons, valsts finansējums ir izsīcis, tādēļ pat stacionārā pacientiem izmeklējumus veic tikai akūtos gadījumos, pat dienas stacionāra pakalpojumus pacientiem var piedāvāt tikai par maksu.

Arī Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Inta Vaivode atzīst, ka šobrīd valsts apmaksātos diagnostiskos izmeklējumus var saņemt tikai tie pacienti, kuri jau iepriekš pierakstījušies un gaidījuši rindā. Pacientiem, kas tikko saņēmuši ārsta nosūtījumu veikt kādu izmeklējumu, pat rentgens decembrī pie­ejams tikai par maksu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. katrā vietā ir dažādi specialisti,un parasti mēdz iet pie viena un tā paša speca

Draugiem Facebook Twitter Google+