Foto – Shutterstock

Ko var noskaidrot veselības pārbaudē kolonoskopijā un kā tai sagatavoties 1

Diskomforts un sāpes ir galvenais iemesls, kāpēc daudzi nav gatavi kolonoskopijas izmeklējumam, lai gan tas acumirklī rāda, vai zarnās nav bīstamu pārmaiņu.

Reklāma
Reklāma

Mērķauditorija

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Daudzi kaunas veikt šo izmeklējumu, jo mulsina ķermeņa apvidus, kurā to veic. Kolonoskopija, saukta arī par videokolonoskopiju un apakšējo endoskopiju, ir resnās zarnas izmeklēšana līdz pat aklajai zarnai.

Pārbaude nepieciešama, ja nomoka bieži aizcietējumi vai caureja, ir sāpes defekācijas laikā vai izkārnījumos redzamas asinis, kā arī tad, ja ārstam ir aizdomas, ka pacienta straujas novājēšanas iemesls ir kāda zarnu slimība. Procedūra vēlama 40–45 gados un gadījumos, ja vecākiem, māsām un brāļiem bijis resnās zarnas vēzis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kolonoskopija nav pieļaujama, piemēram, ja ir zarnu saaugumi, specifiskas slimības vai izmeklējuma dienā ir krampji, akūts iekaisums vai sāpes vēdera dobumā. Arī grūtniecēm šis izmeklējums veicams tikai ārkārtas gadījumos.

Sagatavošanās

Veselības centru apvienības medicīnas centra “Elite” interniste Anna Aleksandrova atgādina par obligātu iepriekšēju sagatavošanos pirms kolonoskopijas.

Trīs dienas pirms procedūras ieteicams palielināt izdzertā šķidruma daudzumu, vēlams atturēties no saldumiem, dārzeņiem, ogām un augļiem, kuros ir daudz smalku sēkliņu, – zemenēm, tomātiem, upenēm utt. Nav ieteicamas arī biezputras, biezpiens, rupjmaize un maize ar magoņu, sezama vai citām sēkliņām, jo tās pielīp pie zarnu gļotādas un medicīniskajiem instrumentiem, traucējot izmeklēšanu. Drīkst ēst baltmaizi, piena produktus (izņemot biezpienu), liesu gaļu bez cīpslām un skrimšļiem, olas, desu, no biezputrām – tikai mannu. Var dzert ūdeni un nesaldinātu tēju. Šajās dienās aizliegts lietot dzelzi saturošus preparātus.

Dienu pirms izmeklējuma pieļaujamas tikai vieglas brokastis un pusdienas bez piena un augļiem, jo pēcpusdienā jāsāk lietot medikamentu Fortrans, kas palīdz attīrīt zarnu traktu. No šā brīža līdz pat izmeklējumam nedrīkst neko ēst!

Zāļu iepakojumā ir četras paciņas ar pulverveida vielu. Katra jāizšķīdina litrā vārīta silta ūdens un jālieto pēc noteiktas shēmas. Pirmais litrs nelielām porcijām jāizdzer laikā no plkst.13 līdz 14, pēc tam ir stundas pārtraukums. Nākamais litrs tāpat jāpagatavo un jāizdzer starp plkst. 15 un 16, atkal ieturot stundas pārtraukumu. Šādā režīmā jāizlieto visas četras zāļu paciņas. Preparāta garšas neitralizēšanai drīkst uzdzert nedaudz citrona vai apelsīna sulas, ūdeni vai citus negāzētus dzērienus.

Reklāma
Reklāma

Ja lielais šķidruma daudzums rada izteiktu smagumu vai nelabu dūšu, pieļaujams stundas pārtraukumus nedaudz pagarināt, saglabājot noteikto režīmu. Pēc otrās vai trešās zāļu paciņas sākas caureja, tāpēc pēcpusdienā nav vēlams plānot svarīgus darbus.

Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst vispār – pie ārsta jāierodas tukšā dūšā. Regulāri lietojamos medikamentus, piemēram, asinsspiediena mazināšanai, gan nedrīkst izlaist. Pirms kolonoskopijas zarnām jābūt pilnīgi iztukšotām.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.