Kultūra
Literatūra

Iznācis pētījums par padomju folkloru0

Publicitātes attēls

Latvijas Universitātes (LU) Literatūras folkloras un mākslas institūts (LFMI) laidis klajā Toma Ķenča monogrāfiju “Vācot padomju folkloru”, kurā aprakstītas zinātniskās folkloras vākšanas ekspedīcijas laika posmā no 1947. līdz 1954.gadam, informē LU LFMI pētniece Madara Eversone.

Pirmā pētījuma daļa veltīta Folkloras Institūta akadēmiskajām aizkulisēm un unikālos arhīvu materiālos balstītai institucionālajai vēsturei vēlīnā staļinisma laikā, savukārt otrajā daļā ir apkopoti tipiskākie un interesantākie no vairāk nekā 5000 padomju folkloras materiāliem, kas tika savākti astoņās ekspedīcijās Tukuma, Siguldas, Cēsu, Ventspils un citos Latvijas rajonos.

Līdztekus grāmatā aprakstīti arī folkloristu lauka darba tuvplāni un padomju folkloras radīšanā iesaistītie teicēji un organizācijas, sniedzot arī ieskatu laikmeta kultūras loģikā. Grāmatas pielikumos publicēti arī oriģināli tā laika dokumenti un attēli.

Grāmata ir iecerēta kā folkloristikas pienesums kultūras procesu pētniecībai Josifa Staļina totalitārā režīma gaisotnē, kam pēdējo gadu laikā ir veltīta Ilzes Konstantes “Staļina garā ēna Latvijas tēlotājā mākslā 1940-1956” (“Neputns”, 2017) un Arnolda Klotiņa “Mūzika pēckara staļinismā” (LU LFMI, 2018).

Grāmata būs nopērkama lielākajās grāmatnīcās, kā arī Latvijas nacionālās bibliotēkas Draugu telpā pirmajā stāvā un LU LFMI apgādā. Tās izdošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī Latvijas Zinātnes padome

LA.lv