×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
7. novembris, 2013
Drukāt

Izņem frāzi par mācībām latviešu valodā (42)

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas dome pēdējo mēnešu laikā mainījusi daudzu Rīgas skolu nolikumus, nu tā ķērusies pie bērnudārzu un interešu izglītības centru nolikumiem.

Izmaiņas nolikumos ir dažādas, taču uztraucoši ir tas, ka jaunajos nolikumos vairs nav frāzes, ka mācības notiek latviešu valodā. Tā vietā nolikumos teikts, ka “valodu lietojums mācību procesā noteikts Skolas licencētajās vispārējās izglītības programmās”.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (“Gods kalpot Rīgai”) apgalvoja, ka izglītības iestāžu nolikumi tiek grozīti vai pieņemti no jauna vien tad, ja tajos nepieciešamas vēl kādas izmaiņas. Tikai valodas dēļ neviens nolikums netiekot aiztikts. Īsta skaidrība, kāpēc jāmaina normas par valodas lietojumu izglītības iestādēs, no sarunas ar E. Aldermani neradās. Viņa vairākkārt uzsvēra, ka skolās taču mācot arī dažādas svešvalodas, tāpēc nevar teikt, ka mācības notiek tikai latviešu valodā.

Rīgas domes “Vienotības” frakcijas deputāte Sarmīte Ēlerte apstiprināja, ka nolikumu maiņai parasti ir vēl kāds iemesls, piemēram, bērnudārzam tiek mainīts nosaukums, tomēr opozīcijas deputāti arī komiteju sēdēs nav raduši skaidrību, kāpēc nolikumā jāatsakās no teksta par latviešu valodu. Tālab opozicionāri balsojumos par izmaiņām nolikumos vienmēr atturas. “Mums saka, ka Rīgas domes Juridiskais departaments liek veikt šādas izmaiņas, taču tas nav pārliecinošs arguments. Uzskatām, ka nolikuma maiņa tomēr dod skolām brīvākas rokas valodas izvēlē un arī demonstrē domes koalīcijas attieksmi pret latviešu valodu,” teica S. Ēlerte.

Jā, skolas strādā pēc licencētas izglītības pro-grammas, taču tām ir tiesības licencēt arī citas programmas. Ja nolikumā nav norādīts, ka skolās mācības ir latviešu valodā, tās var licencēt mazākumtautību izglītības programmas, ko iepriekš nav īstenojušas. Valsts izglītības kvalitātes dienesta Licencēšanas un reģistru departamenta direktore Anda Šenberga apliecināja: “Protams, ka skola var mainīt īstenoto izglītības programmu, jo Izglītības likumā ir noteikta skolas patstāvība.”

Programmas maiņa gan ir jāsaskaņo ar dibinātāju, bet Rīgas skolām tā jau tā pati galvaspilsētas dome vien ir. Normatīvajos aktos teikts, ka, lai saņemtu licenci izglītības programmas īstenošanai, izglītības iestādei jāiesniedz Kvalitātes dienestā iesniegums un izziņa par attiecīgās izglītības programmas īstenošanai nepieciešamo telpu un materiāltehnisko nodrošinājumu, kā arī izglītības iestādes dibinātāja saskaņojumus izglītības programmas īstenošanai. Ja visi šie dokumenti ir kārtībā, IKVD nevar nelicencēt programmu, pat ja latviešu skola grasās kļūt par krievu skolu.

Par to, ka lietotā valoda varētu mainīties interešu izglītības centros, gan nevajadzētu uztraukties. Tajos valodu lietojumu regulē Valsts valodas likums, kas nosaka, ka valsts un pašvaldību dibinātajos interešu centros bērnu apmācībai jāizmanto tikai latviešu valoda.

Pievienot komentāru

Komentāri (42)

 1. Kā suņus viņus vajag iemidzināt.

 2. Jautajums, vai musu berni pieder mums, vai valstij?

  Tad kam tad lemt, kada valoda, par savu nodoklu naudu, izglitot savus bernus ?

  /E.Puke/

  http://dra.lv/bk1Si

 3. Jautajums, vai musu berni pieder mums, vai valstij? Kam tad lemt par savu bernu izglitosanu, par savu nodoklu naudu?
  https://www.facebook.com/Atmoda

 4. Un kur tad “latvieši”no gods kalpot Rīgai?Vai mācītājs Šmits arī balsoja pret latviešu valodu?

 5. Tā aldermane točna ir pusrublis. sākot jau ar ideju, ka skolēniem no Skolas ielas skolas, jākratās cauri pilsētai uz Lauku ielas skolu pie grišķika, kur tautumeitas gurnus šūpā, narkomāni un dzērāji ar turpat mētājās. Vai viņa pati negrib dzīvot tajā rajonā?

  • nevis griščiks bet griščene. un tu vaŗetu sakomplektēt iedzivotājos pa rajoniem un geto arī piedevām,pēc nodarbes un tautības.

 6. Tajos valodu lietojumu regulē Valsts valodas likums, kas nosaka, ka valsts un pašvaldību dibinātajos interešu centros bērnu apmācībai jāizmanto tikai latviešu valoda.
  ————————————————-
  Kādas muļķības. BOLDERĀJAS mākslas un mūzikas skolā NELIETO latviešu valodu. Viss notiek tikai ‘po-russki”. Arī latviešu pedagogi runa`krieviski. Latviešu bērni tur jūtas kā Kaut kādā Pleskavas guberņā – neko nesaprot !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Nils+komjameriks+aldermane Latvijā un nils+rubiks+ždanoka Eiropā ir Latvijas nīdēju veiksmes stāsts. Ko vēsturē mācīs par šiem biedriem? Ir jau skaista TF vēsture, vismaz tiem, kas ar šo veidojumu nav saskāries.

 8. Ko tad gribēt, ja lumpeņi ievēl tādu domi? Un tas ir tikai sākums. Vēl taču pat pusgads nav pagājis, vēl 3,5 priekšā. Kas tiks sastrādāts? Latvieši drīz Rīgā iebraukt nevarēs, latviski runāt nevarēs, būs kā kādreiz ebrejiem kādas pazīšanās zīmes pie apgērba jānēsā un viņus pārvietos uz spec. geto? Uz to jau iet, transporta biļešu cenas jau tā tiek dalītas – rīdzinieki, nerīdzinieki. Lielākā daļa latviešu taču dzīvo ārpus Rīgas. Dzīvo jau gan citi arī, bet % tomēr . Kā tiek dalīti dzīvokļi sociālajās mājās, kas dzīvo jaunajās un kas tiek iegrūzti vecos graustos, kā iet ar bērnudārziem, kāpēc latviešu bērnudārzos tādas rinas, ka piedāvā iet krievu bērnudārzā, pēdējais – tiks jau apvienoti vairāki krievu un latv iešu bērnudārzi. Kā jums šķiet, kādā valodā tur runās? Vai vēl ir jautājumi, kāda politika tiek piekopta Rīgā?

 9. Kanādas provincē Kvebekā ir likums, ka bērniem, kuriem abi vecāki nav beiguši skolu ar angļu mācību valodu Kvebekā, jaapmeklē skola ar franču mācību valodu. Domājot par iau iradušamies un vēl sagaidāmajiem imigrantiem, Latvijā jāpieņem līdzīgs likums (Kvebeka – Latvija; franču – latviešu; angļu – krievu).

  • Nu ,visādi likumi jau bija arī Latvijā pēc 1934.g .jauktajām ģimenēm viens bērns bija jāsūta skolā ar latviešu valodu ,otru varēja sūtīt skolā ar citu valodu, tāpat ebreji varēja sūtīt bēnus vai nu ebreju skolā vai latviešu ,bet ne krievu ,no tā visa vajadzētu tikt vaļā nosakot mācību valodu latviešu valodu ,vienīgi atkal kā būtu ar to starptautisko skolu ,kur mācības ie angļu valodā.

 10. Šo un daudzas citas problēmas sabiedrībā atrisinās visu skolu pāriešana uz valsts valodu. Mums ir jābalso par tādu partiju, kura ir uzņēmusi šo punktu sava programmā. Skaidri un atklāti.

 11. Vai valstī vispār ir kāds,kas var sadot pa nagiem ( vai muti ) tiem krievnacistu padibenēm Rīgas domē,lai viņi beidz grābstīties gar latviešu valodu ??? Vai atkal latviešu tautai var tā mierīgi uzķēzīt bez jebkādām sekām ??? Nu cik var, vai tiešām nav neviena normāla veča, kas reāli aizsargās SAVUS BĒRNUS no smirdīgajiem krievnacistiem ???

 12. Aldermane ir latvju filoloģe. Tāpat Cimdiņa, viņas “parteigenosse”. Šīm dāmām vienalga, kādā valodā notiek mācības Latvijas skolās un bērnudārzos.

  • Aldermani es uzskatu par viltīgu, bet toties latgaliešu izcelsmes prokrievisku elementu. Prokrieviskums ir viņas būtība.

 13. Nu ko leti, būsies tik “lēti” un balsosiet par s*du centru ar kangaru armiju?

 14. Дочка Юли Лиза год ходила в латышский детский сад. “Первым делом она подружилась с девочкой Мариной, которая тоже знала русский, и общалась только с ней, — вспоминает Юля. — Через месяц выяснилось, что еще многие дети знают русский — кто от родителей, кто от знакомых, кто мультики смотрел… И тогда уже большая часть группы заговорила по-русски. На все вопросы воспитателей Лиза отвечала: nesaprotu! Поскольку мы планировали через год отдать Лизу в латышскую школу, договорились с воспитательницей, чтобы она отдельно занималась с дочкой. Когда словарный запас накопился, процесс пошел легче. Летом отправили Лизу в латышский лагерь. Там было так интересно — велосипеды, каноэ, бассейн… Уже через неделю она бодро заговорила”.

 15. Ka tik ne ar -BJC “Laimīte” Sarkandaugavā daudz kas notiek krieviski un mātes latviešu bērnus vairs pat nesūta, jo tie nevar saprast skolotājas teikto. Bet ko var gribēt, ja tā rajona lielķajā latviešu b/d ir reāli krievvalodīgas grupas – tā kā 80% bērnu ir krievi un viņus ne uz kādu sarunāšanos latviski nevar piespiest, tad latvieši pārkrievojas un pat mājās ar vecākiem jau atsakās lietot latviešu vārdus. Un loģiski, arī darbinieki tur daļa latviski runā ar milzu akcentu un kļūdās – nav jau arī reāli viņu vietā nevienu atrast par tik nožēlojamām algām.

 16. Vai gļēvais Dombrovskis ļaus Ušakovam pāņemt pat valodas polītiku Rīgā, resp. izstumt āra valsts oficiālo valodu ?

 17. latvuieši paši ievēlēja Atbildēt

  un ko tur broka dara????????????????????????????

 18. Bet kā ir dzīvē???!!!Likums tiek arī neievērots ….par latviešu valodu….

 19. kāda plakāta teksts krievu demonstrācijā, Rīgā, ap 2000. gadu.
  “Nacikam paraša, Riga buģet naša”.
  Nevaru atrast DELFU arhīvā, Arī citur nē.
  Varbūt “LA” palīdzēs tā laika notikumu atspoguļojumu atrast?
  Labi derētu pašreizējās situācijas skaidrošanai …

 20. Tiem kam nav ne mazakas velesanas macities un runat Latviski saja valsti un ar smaidu to nedara un nu jau likumus pakarto sev- Pienaks ta diena, kad tauta reiz Jums teiks PIETIEK! Un tad neviens smerdelis vairs nesmaidis!

 21. Es balsošu TIKAI par VISU LATVIJAI!
  No pārējiem purduļiem nekad jēga nav bijusi.

  • ES GAN NEBALSOŠU NE PAR VIENU NO ŠIEM ”KĀ VAR NESOLĪT?”….DAUDZU GADU GARUMĀ ,NOVĒROJOT IEVĒLĒTOS , NĀKAS SECINĀT ,KA ESMU VĪLIES ŠAI ŽURKU TEĀTRĪ…TĀPĒC ,KA LIELAM VARUMAM CILVĒKU DABA IR NEDZĪVOT NO GODĪGI NOPELNĪTĀ,BET GAN TUKŠI SOLĪT ,MELOT ,RAUST …

 22. Pavisam drīz pienaks laiks, kad tadas gļēvas aitas sitīs kā trakus suņus, par tādu savas tautas un valodas nodevību! Tiem maitas gabaliem nav savas galvas. Savtīguma pēc gatava līzt uz vēdera jeb kam!
  Kolēgi , radi, draugi (ja tādiem nodevējiem vispār ir draugi) , apturiet, iejaucieties, neko nedorot jūs arī esiet līdzatbildīgi .

 23. Tas tikai tāpēc,ka joprojām skolās un bērnudārzos pastāv divas valodas .Pēdējais laiks visur tikai un vienīgi valsts valoda. Lūk ko panāca apmātie ļaudis ,balsojot par SC. Piedzīvosim ne to vien,bet tad var būt par vēlu.Jau tagad daudz nokavēts.

 24. … Un nosauks to – Rižskaja respubļika

 25. Izskatās, ka Rīga kā valsts valstī drīz “izstāsies” no Latvijas…

 26. Maigā varas sagrābšanas taktika.

 27. Un vai muļķīgā Aldermanes atbilde LETu apmierina?

  • Aldermanei savs amats jāatstāj – kā vienmēr – nekā objektīva – kā pilsonības dalītājai…

  • Aldermanei ne tikai jāatstāj amats, bet jādodas pensijā. Citādi sastrādās – vecuma muļķības un tai līdzeojošās naudas kāres dēļ – ne vienu vien stulbību.

 28. Nopietnāk jāpievērš uzmanību padomju okupantu aktivitātem mūsu valstī.

  • Visvienkaarshaak ir par vinjiem vairs nebalsot.

   • gan jau lumpeni nobalos par tiem pasiem .

    • Par to, ka lietotā valoda varētu mainīties interešu izglītības centros, gan nevajadzētu uztraukties. Tajos valodu lietojumu regulē Valsts valodas likums, kas nosaka, ka valsts un pašvaldību dibinātajos interešu centros bērnu apmācībai jāizmanto tikai latviešu valoda.
     Redzēju un dzirdēju ko citu…ir jāuztraucas!

Draugiem Facebook Twitter Google+