×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
12. novembris, 2012
Drukāt

Izņemiet akcijas!

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Deviņdesmitajos gados ļoti daudzi cilvēki savus sertifikātus, kuri bija palikuši pāri pēc dzīvokļu un zemes privatizācijas, ieguldīja uzņēmumu akcijās. Akciju kontus atvērām Latvijas Krājbankā. Nu tā ir bankrotējusi. Ko darīt ar akcijām?

 

Krājbanka tolaik bija vienīgā banka, kur par vērtspapīru konta atvēršanu un apkalpošanu nebija jāmaksā.

Tagad diemžēl ir uzsākta Krājbankas bankrota procedūra. Maksātnespējas administrators – uzņēmums “KPMG Baltics” aicina Latvijas Krājbankas klientus līdz 30. novembrim izņemt savas uzņēmumu akcijas. Tās bankā vēl glabā apmēram 8500 klientu.

Lai jūsu akcijas nepazustu, tās jāpārskaita uz citu banku. Bankas par vērtspapīru konta atvēršanu un apkalpošanu diemžēl ņem maksu. Piemēram, “Swedbank”, “SEB” un “DNB” bankā vērtspapīru konta atvēršana maksā 3 latus. Makā robu iecirtīs arī maksa par vērtspapīru konta apkalpošanu. Swedbank minimālā maksa ir 70 santīmi mēnesī ( 8,40 lati gadā), “DNB” bankā – 95 santīmi mēnesī (11,40 lati gadā).

Izdevās noskaidrot, ka vienīgā banka, kas neiekasē maksu par vērtspapīru konta atvēršanu un glabāšanu, ir Igaunijā reģistrētā “LHV Banka”, kura darbojas arī Latvijā.

 

Īsākais ceļš

Kā visērtāk rīkoties, īpaši tiem, kuri banku lietās neorientējas?

Lai atvērtu kontu “LHV Bankā”, nepieciešama sava e-pasta adrese. Daudziem senioriem tādas nav, taču tā nav liela bēda, jo e-pasta adresi var izveidot jebkur, kur tiekat klāt pie interneta, piemēram, pagasta bibliotēkā, ar bibliotekāres palīdzību. Pierak­stiet savu e-pasta adresi un paroli un dodieties uz Rīgu.

“LHV Banka” atrodas Rīgā, Duntes ielā 6 – 606. Jābrauc ar 3. trolejbusu līdz pieturai “Ātrās palīdzības stacija”. Vajadzīga pase un konta numurs citā bankā (ja tāds ir).

Kad “LHV Bankā” esat atvēruši savu kontu, uzreiz varat doties uz vienīgo Krāj­bankas biroju, kurš pašlaik vēl darbojas (darbdienās no plkst. 9.00 līdz 17.00). Tas atrodas turpat netālu, Jāņa Daliņa ielā 15, blakus “Arēnai Rīga” (skat. foto). Uz šo Krājbankas augstceltni, kas redzama pa gabalu, var ātri aiziet kājām pa Skanstes ielu. Par akciju pārskaitīšanu būs jāmaksā viens lats.

Pēc tam tajā pašā dienā (!), vēlams līdz plkst. 15.00, jāpiekļūst internetam un “LHV Bankai” pa e-pastu jānosūta paziņojums par akciju pārskaitīšanu. Tad darījums būs pabeigts. Ja nevarat piekļūt internetam vai neprotat ar to rīkoties, zvaniet uz “LHV Banku” (tā strādā līdz 18.00) un pasakiet, cik un kādas akcijas esat pārskaitījuši.

Tagad jūsu akcijām nekas nedraud. Ja vēlēsieties, jebkurā laikā varēsiet tās pārdot.

“LHV Banka” kompensē arī izdevumus par akciju pārskaitīšanu. Krājbankā samaksāto vienu latu varat atgūt, ieskanējot šo čeku un nosūtot to pa e-pastu “LHV Bankai”. Ja šādas iespējas nav, čeku varat atnest uz bankas biroju Duntes ielā 6, un banka šo latu pārskaitīs uz jūsu kontu.

Ar akciju pārskaitīšanu vēlams nekavēties, jo novembra beigās bankā var būt rindas.

 

Kas maksās dividendes?

Šovasar seši uzņēmumi saviem akcionāriem izmaksāja dividendes (skat. 1. tabulu). Uz Krājbanku šo naudu nepārskaitīja, jo tās darbība bija apturēta. Taču jūsu dividendes nav gājušas zudumā! Kad pārskaitīsiet akcijas uz citu banku, jau nākamajā pirmdienā no Latvijas Centrālā depozitārija uz jūsu kontu pārskaitīs dividendes. “LHV Banka” skaidru naudu neizmaksā, tādēļ dividendes varēsiet pārskaitīt uz savu kontu citā bankā, un tad izņemt.

Iedzīvotāju ienākuma nodokli no dividendēm 10 % apmērā jau būs samaksājis uzņēmums, kurš tās izmaksājis.

1. tabula. Uzņēmumi, kuri 2012. gadā izmaksāja dividendes

Uzņēmuma nosaukums Divi­den­des, 
Ls par vienu akciju Izmaksas datums
“Latvijas Gāze” 0,60 25. jūlijs
“Siguldas Ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija” 0,10 18. maijs
“Olainfarm” 0,0616 8. augusts
“Kurzemes Ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija” 0,05 13. jūlijs
“Valmieras stikla šķiedra” 0,026 6. jūlijs
“Ditton pievadķēžu rūpnīca” 0,0015 25. jūnijs

 Cik vērtas ir akcijas?

Kas notiks ar akcijām, kuras neizņemsiet no Krājbankas? Jau šā gada decembrī maksātnespējas administrators tās pārdos izsolē. Tāda izsole Latvijā vēl nav bijusi, tādēļ rezultātus grūti paredzēt.

No iegūtās naudas atskaitīs izsoles izdevumus un to nodos glabāšanā zvērinātiem notāriem, kur pārdoto akciju īpašnieki varēs šo naudu saņemt.

Pašlaik “Rīgas Fondu biržā” (tās oficiālais nosaukums tagad ir “NASDAQ OMX Baltic”) tirgo tikai 31 Latvijas uzņēmuma akcijas – 5 ir Galvenajā sarakstā, vēl 26 – Otrajā sarakstā (skat. 2. tabulu).

Pārējie uzņēmumi, kuru šajā sarakstā nav, visdrīzāk ir kļuvuši par slēgta tipa akciju sabiedrībām, un to akciju vērtību cilvēkam no malas nav iespējams noteikt. Iespējams, ka maksātnespējas administrators šīs akcijas piedāvās atpirkt pašiem uzņēmumiem.

Var paredzēt, ka situācijā, kad pārdošanā piedāvās tik lielu daudzumu akciju, to cena var kristies. Tādēļ labāk ir domāt un rīkoties pašiem.

 

2. tabula. Uzņēmumi, kuru akcijas tirgo Rīgas Fondu biržā

Uzņēmuma nosaukums

Akciju cena 1. novembrī,

Ls par 1 akciju

Galvenais saraksts
“Grindeks” 4,25
“Latvijas kuģniecība” 0,236
“Olainfarm” 3,08
“SAF Tehnika” 1,50
“Ventspils nafta” 1,07
Otrais saraksts
“Latvijas balzams” 2,01
“Brīvais vilnis” 0,351
“Ditton pievadķēžu rūpnīca” 0,25
“Rīgas farmaceitiskā fabrika” 0,87
“Grobiņa” 3,48
“Latvijas Gāze” 5,88
“Kurzemes atslēga 1” 0,55
“Kurzemes CMAS” 1,60
“Liepājas autobusu parks” 1,65
“Latvijas Jūras medicīnas centrs” 1,90
“Liepājas metalurgs” 1,54
“Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca” 0,368
“Latvijas tilti” 7,00
“Nordeka” 0,445
“Rīgas autoelektroaparātu rūpnīca” 0,112
“Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca” 0,271
“Rīgas juvelierizstrādājumu rūpnīca” 0,118
“Rīgas kuģu būvētava” 0,432
“VEF Radiotehnika RRR” 0,305
“Siguldas CMAS” 1,66
“Saldus mežrūpniecība” 7,00
“Tosmares kuģubūvētava” 0,27
“Talsu mežrūpniecība” 0,351
“VEF” 0,35
“Valmieras stikla šķiedra” 0,703
“Latvijas Zoovetapgāde” 0,197

 

 

SVARĪGI

• Latvijas Krājbankas klientiem līdz 30. novembrim jāizņem savas akcijas, kuras glabājas Krājbankā, un jāpārskaita tās uz vērtspapīru kontu citā bankā. Vienīgā banka, kurā nav jāmaksā par vērtspapīru konta atvēršanu un glabāšanu, ir “LHV Banka” Rīgā, Duntes ielā 6 – 606, tālr. 67502100.

• Neizņemtās akcijas maksātnespējas administrators decembrī pārdos izsolē.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+