Viedokļi
Komentāri

Monika Zīle: Izniekotais uzticības kredīts 0


Monika Zīle
Monika Zīle
Foto – Valdis Semjonovs

Katrā ziņā valdība pareizi izvēlējās jaunās nodokļu politikas reformas īstenošanai vajadzīgo likumu pieņemšanas brīdi. Kaut gan šī vasara neizceļas ar nogurdinošu svelmi, gadalaiks vienalga atslābina sabiedrību fiziski un emocionāli – ilgo gaismas stundu iespaidā dzīve šķiet daudz skaistāka, ziema ar skarbajiem komunālo pakalpojumu rēķiniem vēl draudīgi nevaikstās pie sliekšņa un vienkārši cilvēciski gribas atpūsties no ikdienas rūpestu sasprindzinājumiem, nevis uzkurināties protestos.

Jā, kāds pulciņš aktīvistu bija gatavs siltā gadalaika bezrūpīgos mirkļus ziedot publiskām iebildumu izpausmēm, taču sociālajos tīklos izplatītie viņu aicinājumi noslīka neskaitāmajos apdzīvoto vietu svētku umurkumuros un raibajā izklaižu piedāvājumā. Krāsainās afišas un līksmā mūzika noskaņo optimismam un traucē skaļi bažīties, ka valstī biedējoši liels skaits nodarbināto saņem mazāk par minimālo algu. Ja tas atbilstu patiesībai, mašīnu stāvlaukumos pie lielveikaliem un tirgiem taču jau rīta stundās nepietrūktu brīvu vietu, vai ne?… Uz šī bezrūpīgā atslābinājuma fona nodokļu reformas pakete jūlija beigās nu ieguvusi likumīgu spēku, kas nākamgad atbalsosies tautas maciņos.

Vasarīgi tērpusies, simpātiskā finanšu ministre raitā valodā klāsta, cik labvēlīgi visus iespaidos reforma, un saules nogurdinātajiem žurnālistiem neveras mute pajautāt, kāpēc Saeimā apstiprinātā pakete tik stipri atšķiras no aprīlī izsludinātā projekta. Tiesa, līdzīgos gadījumos velti cerēt, ka būs viens pret vienu: apspriešanas, vietējā mēroga un tālākas saskaņošanas, pielāgošana budžeta aplēsēm utt. vienmēr dažu labu nodomu pagriež skarbākā virzienā. Tomēr, šķiet, vajag pacensties, lai iznākumu vainagotu tāds lērums neskaidrību. Atskaitījumi no autoratlīdzībām pensiju fondā ir tikai viens “caurums”, ko acīmredzot nākotnē vajadzēs lāpīt ar papildu regulām. Diemžēl reforma nav atvieglojusi dzīvi mazajiem uzņēmējiem, kā bija solīts un cerēts. Drīzāk otrādi. Arī seniori tikai 2020. gadā varbūt sagaidīs ar nodokļiem neapliekamos 300 eiro pensijām (Igaunijā ir jau šobrīd), un tas jaušami mazina gados jaunu darba ņēmēju motivāciju atraidīt aplokšņu algas. Reformas sausajā atlikumā diemžēl jau Latvijā pierastais – arī šī valdība turpina izniekot uzticības kredīta mazumiņu, ko labticīgais vēlētājs turpina varas ļaudīm piešķirt.

Šomēnes meteorologi sola vairāk bezlietus dienu un skaistu atvasaru septembrī. Jācenšas sasmelties iespējami vairāk saules enerģijas, kas mūsu organismā vairo D vitamīna resursu. Tas būs nepieciešams jaunās spriedzes apstākļos, kad sāksies nākamā gada budžeta sastādīšana un valdība, ienākumu avotus izmisīgi meklējot, atkal centīsies nedzirdēt uzstājīgos vaicājumus, kā sekmējas jau miljardu eiro pārsniegušās nodokļu parādu summas atgūšana.

LA.lv