Mobilā versija
Brīdinājums +15.1°C
Gaitis, Gaits, Karīna
Otrdiena, 17. oktobris, 2017
5. augusts, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Izniekotais uzticības kredīts

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Monika Zīle

Katrā ziņā valdība pareizi izvēlējās jaunās nodokļu politikas reformas īstenošanai vajadzīgo likumu pieņemšanas brīdi. Kaut gan šī vasara neizceļas ar nogurdinošu svelmi, gadalaiks vienalga atslābina sabiedrību fiziski un emocionāli – ilgo gaismas stundu iespaidā dzīve šķiet daudz skaistāka, ziema ar skarbajiem komunālo pakalpojumu rēķiniem vēl draudīgi nevaikstās pie sliekšņa un vienkārši cilvēciski gribas atpūsties no ikdienas rūpestu sasprindzinājumiem, nevis uzkurināties protestos.

Jā, kāds pulciņš aktīvistu bija gatavs siltā gadalaika bezrūpīgos mirkļus ziedot publiskām iebildumu izpausmēm, taču sociālajos tīklos izplatītie viņu aicinājumi noslīka neskaitāmajos apdzīvoto vietu svētku umurkumuros un raibajā izklaižu piedāvājumā. Krāsainās afišas un līksmā mūzika noskaņo optimismam un traucē skaļi bažīties, ka valstī biedējoši liels skaits nodarbināto saņem mazāk par minimālo algu. Ja tas atbilstu patiesībai, mašīnu stāvlaukumos pie lielveikaliem un tirgiem taču jau rīta stundās nepietrūktu brīvu vietu, vai ne?… Uz šī bezrūpīgā atslābinājuma fona nodokļu reformas pakete jūlija beigās nu ieguvusi likumīgu spēku, kas nākamgad atbalsosies tautas maciņos.

Vasarīgi tērpusies, simpātiskā finanšu ministre raitā valodā klāsta, cik labvēlīgi visus iespaidos reforma, un saules nogurdinātajiem žurnālistiem neveras mute pajautāt, kāpēc Saeimā apstiprinātā pakete tik stipri atšķiras no aprīlī izsludinātā projekta. Tiesa, līdzīgos gadījumos velti cerēt, ka būs viens pret vienu: apspriešanas, vietējā mēroga un tālākas saskaņošanas, pielāgošana budžeta aplēsēm utt. vienmēr dažu labu nodomu pagriež skarbākā virzienā. Tomēr, šķiet, vajag pacensties, lai iznākumu vainagotu tāds lērums neskaidrību. Atskaitījumi no autoratlīdzībām pensiju fondā ir tikai viens “caurums”, ko acīmredzot nākotnē vajadzēs lāpīt ar papildu regulām. Diemžēl reforma nav atvieglojusi dzīvi mazajiem uzņēmējiem, kā bija solīts un cerēts. Drīzāk otrādi. Arī seniori tikai 2020. gadā varbūt sagaidīs ar nodokļiem neapliekamos 300 eiro pensijām (Igaunijā ir jau šobrīd), un tas jaušami mazina gados jaunu darba ņēmēju motivāciju atraidīt aplokšņu algas. Reformas sausajā atlikumā diemžēl jau Latvijā pierastais – arī šī valdība turpina izniekot uzticības kredīta mazumiņu, ko labticīgais vēlētājs turpina varas ļaudīm piešķirt.

Šomēnes meteorologi sola vairāk bezlietus dienu un skaistu atvasaru septembrī. Jācenšas sasmelties iespējami vairāk saules enerģijas, kas mūsu organismā vairo D vitamīna resursu. Tas būs nepieciešams jaunās spriedzes apstākļos, kad sāksies nākamā gada budžeta sastādīšana un valdība, ienākumu avotus izmisīgi meklējot, atkal centīsies nedzirdēt uzstājīgos vaicājumus, kā sekmējas jau miljardu eiro pārsniegušās nodokļu parādu summas atgūšana.

Pievienot komentāru

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Lēnām un prātīgi. Ka tik kaut kas nenotiek…

Pārejai uz izglītību tikai latviešu valodā jānotiek pakāpeniski – šādu viedokli trešdien žurnālistiem paudis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, komentējot ieceri pēc trim gadiem vidusskolās visus vispārizglītojošos priekšmetus mācīt tikai valsts valodā, par ko paziņojis izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Valsts prezidents teicis, ka ir jādomā, kā un ko labāk darīt, lai risinātu šo jautājumu, ziņo LETA. Izglītības un zinātnes ministrijai ir dots uzdevums sagatavot informatīvo ziņojumu, kurā tiks precīzi aprakstīts, kādā veidā šo jautājumu varētu risināt. “Kad būs šis ziņojums, tad arī varēs sniegt vērtējumu, bet pašreizējā situācijā tā vēl ir tikai ideja, kas tiek apspriesta,” piebilda Vējonis.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+