Foto no Kurzemes Tūrisma informācijas un asociācijas “Lauku ceļotājs” arhīva

Izpēti vasaras velomaršrutus Latvijā un Lietuvā! 0

Laiks silts, un velosezona rit pilnā sparā. Riteņbraucējus gaida ne tikai ierastās takas savas mājvietas tuvumā, bet arī īpaši veidoti brīvdienu maršruti un daudzi tautas velobraucieni visā Latvijā.


Reklāma
Reklāma

 

No piekrastes līdz Daugavas lokiem

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Lasīt citas ziņas

Tūrisma attīstības valsts aģentūrā (TAVA) uzzināju, ka velotūristiem izstrādāti vairāki daudzdienu ceļojumu maršruti, kuros var gan izbaudīt mūsu zemes skaisto dabu un apskatīt ievērojamus tūrisma objektus, gan iepazīt vietējo cilvēku dzīvesveidu. Īpaši piemērota ceļošanai ar divriteni ir jūras piekraste 496 kilometru garumā no Nidas Lietuvas pierobežā līdz Ainažiem Igaunijas pievārtē, pa ceļam iegriežoties savdabīgajos zvejniekciemos un lielākajās pilsētās – Liepājā, Ventspilī un Jūrmalā. Eksperti atzīst, ka pašlaik droši un ērti ar velosipēdu var braukt tikai dažviet, taču šajā maršrutā jau iesākta Eiropas standartiem atbilstoša veloceļa izbūve gar jūras krastu.

Latgalē skaistus dabas skatus var vērot, braucot pa dabas parku “Daugavas loki” no Krāslavas līdz Naujenei (35 km). Te Latvijas likteņupe met astoņus lielus līkumus, un ceļā aplūkojams Slutišķu vecticībnieku ciems ar grezni ornamentētiem namu logiem un durvīm, kas veidojies 16. gs. beigās. Šajā maršrutā atrodas arī Adamovas ainavu taka, vairāk nekā 300 miljonus gadu veci devona laikmeta smilš
akmens un balto mālu atsegumi Daugavas krastos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vidzemē velotūristiem draudzīgas ir Gaujas nacionālā parka un Līgatnes dabas takas, kas ļauj iepazīt Gaujas senleju, Turaidu, unikālo Līgatnes pārceltuvi un pazemes bunkuru, kur padomju laikos bijusi ierīkota kodoltriecienu droša patversme Latvijas kompartijas vadoņiem.

Ierosmi veloceļojumiem var smelties, izpētot asociācijas “Lauku ceļotājs” izdotās velomaršrutu kartes, kas meklējamas tūrisma informācijas centros. Tā kā veloceliņu Latvijā pagaidām nav daudz, ieteicams ceļā doties ar kalnu divriteni, lai būtu vieglāk mīties pa grantētiem lauku ceļiem un nelīdzenām meža takām. Drošības labad vajadzētu izmantot ķiveri un atstarojošo vesti, it īpaši tumšajā diennakts laikā braucot pa šosejām un mazākas nozīmes autoceļiem.

 

Pārgājieni 
ar velosipēdiem

8. jūnijā Ķemeru nacionālajā parkā notiks Kurzemes velorallija 5. posms “Ātrumam nav nozīmes”. Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas pārstāve Agnese Balandiņa pastāstīja, ka pasākuma laikā atkarībā no vecuma un vēlmēm būs iespējams veikt dažādus maršrutus.

“Galvenais velorallija posms (14 km) ar uzdevumiem sāksies plkst. 11 pie “Meža mājas” Ķemeros un cauri Antiņciemam vedīs uz atpūtas centru “Valguma pasaule” Smārdes pagastā. To varēs veikt arī pretējā virzienā. Īsais lokveida maršruts (~3 km) ar Ķemeru nacionālā parka dabas skolas nodarbību domāts ģimenēm ar bērniem un sāksies tajā pašā laikā pie Lapmežciema muzeja. Gida pavadībā varēs doties arī divās veloekskursijās: plkst. 11 pa maršrutu Ķemeri – Zaļā kāpa – Antiņciems – Ķemeri un plkst. 14 pa maršrutu Ķemeri – Jaunķemeri – Lapmežciems – Antiņciems – Ķemeri (pieteikties pa tālruni 29224618, dalības maksa – Ls 1). Abu ekskursiju laikā paredzēts pikniks pie ugunskura.

No plkst. 11 līdz 17 Ķemeru dzelzceļa stacijā ar īpašām atlaidēm darbosies velonoma, bet maršrutu beigu punktos apmaiņā pret piemiņas balvām varēs atstāt fotogrāfijas ar velodienas spilgtākajiem mirkļiem (līdzi jābūt USB vadam).”

Reklāma
Reklāma

Tā kā 8. jūnijā notiks arī Jūrmalas velomaratons, kura laikā būs satiksmes ierobežojumi gan Jūrmalas pilsētā, gan uz Ventspils un Jūrmalas šosejas, velodienas rīkotāji iesaka uz Ķemeriem doties ar vilcienu. Kurzemes velorallija noslēguma posms paredzēts 15. jūnijā Saldū, par to vairāk: www.kurzeme.lv.

 

Velostatīvi 
drošai ceļošanai

Dzīvojot Jūrmalā, esmu novērojis, ka pilsētā tiek domāts par riteņbraucēju ērtībām, taču ne vienmēr līdz galam izprotot viņu vajadzības. Veloceļotājiem ļoti svarīgi, lai viņi varētu savu divriteni droši novietot, kamēr iepazīstas ar apskates objektiem un pusdieno. Velostatīva galvenais uzdevums nav labi izskatīties, bet gan dot iespēju pieslēgt jebkura modeļa un izmēra velosipēdu. To vajadzētu ņemt vērā dizaineriem, lai neradītu nepraktiskas konstrukcijas statīvus.

Visdrošākie ir tādi veloturētāji, pie kuriem var pieslēgt ne tikai rāmi, bet vienlaikus arī abus riteņus – aptuveni metru augsti apgriezta U burta formas metāla stieņi, piemēram, tādi kā Dubultos pie “Swedbank” filiāles.

Sīkāku informāciju par Jūrmalas velomaršrutiem un ievērojamām vietām var atrast saitē: http://www.balticbike.com/1474.html. Piedāvātie maršruti dos priekšstatu gan par kūrortpilsētas vēsturisko apbūvi, gan dabu. Jūrmala ir izstiepusies vairāku desmitu kilometru garumā, un jūtami atšķiras tās sakoptība no Ķemeriem līdz Lielupei. Pirmoreiz apmeklējot Jūrmalu, vislabāk sākt ar Jomas ielas un Dzintaru koncertzāles apkaimes iepazīšanu, apmeklēt Dzintaru mežaparku, Ragakāpas dabas parku un pludmali šajā apvidū.

 

Riteņbraucējiem draudzīgie 
lietuviešu busiņi


Kauņas tūrisma informācijas centrā uzzināju, ka Lietuvas autobusu firma “Kautra” jau vairākus gadus velotūristiem piedāvā iespēju ērti ceļot starppilsētu maršrutos, novietojot divriteni speciāli autobusu aizmugurē uzstādītos velostatīvos. Velosipēda pārvadāšana ir bezmaksas pakalpojums. Vienā reisā iespējams pārvadāt 10 – 15 divriteņus. Kauņā arī vairāku pilsētas maršrutu autobusiem piestiprināti šādi velosipēdu turētāji, bet, tos izmantojot, gan jāpērk bagāžas biļete.

“Kautra” riteņbraucējiem izveidojusi arī īpašus kombinētos maršrutus. Piemēram, ceļotāji ar autobusu var aizbraukt līdz Nidai un tad, izbaudījuši Kuršu nērijas skaistumu, doties uz Klaipēdu vai Palangu ar velosipēdu, bet no turienes atgriezties Kauņā ar autobusu. Šo iespēju var izmantot arī tūristi, kas ceļo ar savu mašīnu. Viņu velosipēdi tiks nogādāti uz vajadzīgo pieturu vai autoostu. Atkarībā no attāluma maksa par šo pakalpojumu ir Ls 2,40 – 5.

Pērkot autobusu biļetes internetā (http://www.autobusubilietai.lt), reisi, kuros iespējams pārvadāt velosipēdu, apzīmēti ar divriteņa simbolu. Ja tā nav, laikus sazinoties ar pārvadātāju, riteņbraucēju grupai (vairāk nekā 3 cilv.) paredzētajā maršrutā tiks nodrošināts autobuss ar velostatīviem. Izmantojot šo iespēju, no Rīgas var doties uz Šauļiem, tālāk uz Kauņu, Druskininkiem, Zarasiem vai Kuršu pussalu (sk. uzziņu).

 

 

Kalendārs

29. jūnijs – “Apkārt Burtnieku ezeram” (48 un 65 km)

20. jūlijs – MTB maratons – Ogres Zilie kalni (25 un 50 km)

7. septembris – MTB maratons – Valmiera (30 un 45 km)

SEB MTB velomaratoni notiks 16. jūnijā Siguldā, 14. jūlijā Vietalvā, 4. augustā Cēsīs, 18. augustā Smiltenē.

 

Uzziņa

Velomaršruti Lietuvā

No Šauļiem: pa pilsētu (10 km; 2 – 3 h), Rekīvas ezers (24 km, ~3 h), Krusta kalns (24 km; 2 – 3 h), Kurtuvēnu reģionālais parks (30 – 40 km, 5 – 7 h).

No Druskininkiem (sākums pie TIC): “Žilvina ceļš” (6 – 10 km, 2 – 5 h), “Zvaigžņu orbīta” (9 – 24 km, 2 – 6 h).

No Zarasiem: Gražutes reģionālais parks – velotrases lielais aplis (45 km); mazais aplis (37 km).

No Klaipēdas: uz Nidu (~50 km cauri Kuršu nērijai), uz Būtiņģi (~50 km cauri Piejūras reģionālajam parkam un Palangai), uz Rusnes salu (~110 km gar Kuršu līci un cauri Nemūnas deltai), “Piejūras veloceļš” (vairāk nekā 200 km).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.