Pasaulē
Eiropa

Izplata viltus attēlus un video par policijas brutalitāti Katalonijas nemieros 16

Ekrānšāviņš no google.com

Katalonijas neatkarības referenduma laikā notikusi plaša dalīšanās arī ar maldinošiem foto un videomateriāliem, kuros it kā redzamas Spānijas oficiālās varas policijas spēku darbības, ziņo Spānijas laikraksts “El Pais”. Lai gan pēc referenduma Spānijas oficiālajai varai starptautiskā sabiedrība pārmeta nesamērīgu policijas brutalitāti pret kataloniešu neatkarības aktīvistiem, jāņem vērā arī, ka no Katalonijas neatkarības piekritēji un citas grupām notiekošo paspilgtināja ar maldinošiem vēstījumiem.

Daudzi no šiem materiāliem parādījušies medijos gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā, un tie plaši cirkulējuši arī sociālajos tīklos. Spānijas laikraksts apkopojos izplatītākos viltus vizuālos vēstījumus.

1. Novecojis foto ar galvas savainojumu
Fotogrāfiju 1. oktobrī sociālajā tīklā “Twitter” izplatījuši vairāki aktīvisti, un šo ārpus konteksta esošo foto lietotāji retvītojuši tūkstošiem reižu. Patiesībā fotogrāfiju uzņēmis Pulicera prēmijas laureāts Havjers Bauluzs 2012. gadā, kad policija vērsās pret vardarbīgiem nemieriem ogļraču demonstrācijas laikā Madridē. Tā ir pirmā fotogrāfija, kura parādās, ja interneta meklētājā “Google” spāņu valodā ieraksta “vīrietis ar asiņojošu galvu.”

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

2. Ievainots bērns
Attēls ar bērnu, kuram asiņo seja, īstenībā ir uzņemts 2012. gada 14. novembrī. Toreiz 13 gadus vecais pusaudzis tika ievainots, kad četri cilvēki publiskos nemieros vērsās pret kataloniešu policijas spēkiem pie lielveikala Taragonā, Spānijas ziemeļaustrumos. Kāda Tvitera lietotāja pirms šī maldinošā ieraksta izdzēšanas tam ieguva ap 1000 retvītu.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

3. Senas kataloņu policijas operācijas
Laikraksts noskaidrojis, ka tvitera lietotāji, piemēram, @ScotIndyDebate and @ MC1988, oktobrī dalījās ar video, kuros var redzēt policijas reidus 2012. gadā. Tajos skaidri redzams, kā kataloniešu policisti izmanto stekus pret cilvēkiem uz ielām. Video oriģinālu var redzēt sociālajā tīklā “YouTube”, un to 2012. gadā publicējuši Spānijas mediji “El Páis” un “El Mundo”.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

4. Uzbrukums cilvēkam ar invaliditāti

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

“El Pais” izpētījis, ka ar šo fotogrāfiju dāsni dalījušies vairāki tvitera un “Facebook” lietotāji, galvenokārt ārpus Spānijas, lai nepatiesi apvainotu Spānijas policiju brutālās darbībās. Attēls ticis uzņemts 2011. gada maijā un izvietots “Flickr” kontā Acampadabcnfoto. Foto pirmoreiz parādījās Spānijas kustības pret taupības pasākumiem “15-M” protestā. Viss fotostāsts liecina, ka kataloniešu policists neuzbrūk cilvēkam ar invaliditāti, bet drīzāk vēršas pret kādu personu aiz viņa.

Saistītie raksti

5. Policistu un ugunsdzēsēju sadursmes 2013. gadā

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Kāds kanādiešu tvitera lietotājs izplatīja fotogrāfiju, kurā redzams, kā ugunsdzēsējus ielenkuši policisti ar stekiem, lai uzsvērtu spriedzi starp kataloniešu ugunsdzēsējiem un Spānijas policistiem. Patiesībā attēls ir no kāda cita protesta pret taupības pasākumiem, kurš noticis 2013. gadā Barselonā, un to uzņēmis ziņu aģentūras “The Associated Press” fotogrāfs Pako Serinelli. Tas parādās līdzās citiem foto, kas izmantoti, lai attēlotu 1. oktobra notikumus, ja interneta meklētājā “Google” ieraksta “policija pret ugunsdzēsējiem”.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2
Avots: “El País”, “Google Images”

6. Viltus karogi

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Dziedātājs Hoseps Maria Mainats, kuram tviterī ir 75 400 sekotāju, izplatīja tvītu ar fotogrāfiju, kurā redzama cīņa starp Madrides pārstāvētās paramilitārās civilās gvardes policistiem un kādu cilvēku grupu. Izplatītajā fotogrāfijā digitāli iemontēts Katalonijas neatkarības kustības karogs. Ieraksta autors uzsver “Pulicera balvas cienīgs foto”, un tas ticisvairāk nekā 12 500 reižu retvītots.

LA.lv