×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
10. oktobris, 2017
Drukāt

Izplata viltus attēlus un video par policijas brutalitāti Katalonijas nemieros (3)

Ekrānšāviņš no google.comEkrānšāviņš no google.com

Katalonijas neatkarības referenduma laikā notikusi plaša dalīšanās arī ar maldinošiem foto un videomateriāliem, kuros it kā redzamas Spānijas oficiālās varas policijas spēku darbības, ziņo Spānijas laikraksts “El Pais”. Lai gan pēc referenduma Spānijas oficiālajai varai starptautiskā sabiedrība pārmeta nesamērīgu policijas brutalitāti pret kataloniešu neatkarības aktīvistiem, jāņem vērā arī, ka no Katalonijas neatkarības piekritēji un citas grupām notiekošo paspilgtināja ar maldinošiem vēstījumiem.

Daudzi no šiem materiāliem parādījušies medijos gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā, un tie plaši cirkulējuši arī sociālajos tīklos. Spānijas laikraksts apkopojos izplatītākos viltus vizuālos vēstījumus.

1. Novecojis foto ar galvas savainojumu
Fotogrāfiju 1. oktobrī sociālajā tīklā “Twitter” izplatījuši vairāki aktīvisti, un šo ārpus konteksta esošo foto lietotāji retvītojuši tūkstošiem reižu. Patiesībā fotogrāfiju uzņēmis Pulicera prēmijas laureāts Havjers Bauluzs 2012. gadā, kad policija vērsās pret vardarbīgiem nemieriem ogļraču demonstrācijas laikā Madridē. Tā ir pirmā fotogrāfija, kura parādās, ja interneta meklētājā “Google” spāņu valodā ieraksta “vīrietis ar asiņojošu galvu.”

Avots: Ekrānšāviņi no twitter.com un “Google Images”

Avots: Ekrānšāviņi no twitter.com un “Google Images”

2. Ievainots bērns
Attēls ar bērnu, kuram asiņo seja, īstenībā ir uzņemts 2012. gada 14. novembrī. Toreiz 13 gadus vecais pusaudzis tika ievainots, kad četri cilvēki publiskos nemieros vērsās pret kataloniešu policijas spēkiem pie lielveikala Taragonā, Spānijas ziemeļaustrumos. Kāda Tvitera lietotāja pirms šī maldinošā ieraksta izdzēšanas tam ieguva ap 1000 retvītu.

Avots: “El País”

3. Senas kataloņu policijas operācijas
Laikraksts noskaidrojis, ka tvitera lietotāji, piemēram, @ScotIndyDebate and @ MC1988, oktobrī dalījās ar video, kuros var redzēt policijas reidus 2012. gadā. Tajos skaidri redzams, kā kataloniešu policisti izmanto stekus pret cilvēkiem uz ielām. Video oriģinālu var redzēt sociālajā tīklā “YouTube”, un to 2012. gadā publicējuši Spānijas mediji “El Páis” un “El Mundo”.

Avots: “El País”, “YouTube”

4. Uzbrukums cilvēkam ar invaliditāti
Avots: “El País”
“El Pais” izpētījis, ka ar šo fotogrāfiju dāsni dalījušies vairāki tvitera un “Facebook” lietotāji, galvenokārt ārpus Spānijas, lai nepatiesi apvainotu Spānijas policiju brutālās darbībās. Attēls ticis uzņemts 2011. gada maijā un izvietots “Flickr” kontā Acampadabcnfoto. Foto pirmoreiz parādījās Spānijas kustības pret taupības pasākumiem “15-M” protestā. Viss fotostāsts liecina, ka kataloniešu policists neuzbrūk cilvēkam ar invaliditāti, bet drīzāk vēršas pret kādu personu aiz viņa.

5. Policistu un ugunsdzēsēju sadursmes 2013. gadā
Avots: “El País”, “Google Images”
Kāds kanādiešu tvitera lietotājs izplatīja fotogrāfiju, kurā redzams, kā ugunsdzēsējus ielenkuši policisti ar stekiem, lai uzsvērtu spriedzi starp kataloniešu ugunsdzēsējiem un Spānijas policistiem. Patiesībā attēls ir no kāda cita protesta pret taupības pasākumiem, kurš noticis 2013. gadā Barselonā, un to uzņēmis ziņu aģentūras “The Associated Press” fotogrāfs Pako Serinelli. Tas parādās līdzās citiem foto, kas izmantoti, lai attēlotu 1. oktobra notikumus, ja interneta meklētājā “Google” ieraksta “policija pret ugunsdzēsējiem”.

Avots: “El País”, “Google Images” Avots: “El País”, “Google Images”

6. Viltus karogi
fake-karogs
Dziedātājs Hoseps Maria Mainats, kuram tviterī ir 75 400 sekotāju, izplatīja tvītu ar fotogrāfiju, kurā redzama cīņa starp Madrides pārstāvētās paramilitārās civilās gvardes policistiem un kādu cilvēku grupu. Izplatītajā fotogrāfijā digitāli iemontēts Katalonijas neatkarības kustības karogs. Ieraksta autors uzsver “Pulicera balvas cienīgs foto”, un tas ticisvairāk nekā 12 500 reižu retvītots.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. vai tad tur bija arī poliči, es gan neviena neredzēju…….

 2. bijušais kolēģis Atbildēt

  Ģirt, kauns skatīties, kā jūs kā kaut kādi bezsmadzeņu pakalpiņi aprejat katalāņus un viņu neatkarības centienus. Kāpēc? Izdomātu, izfantazētu “Krievijas draudu” dēļ? Kaut kādu iedomātu Latvijas ģeopolitisku interešu dēļ?
  El Pais ir PSRS Pravdas analogs, kas manipulēja ar Barselonas demonstrāciju un protesta akciju attēliem, kas raksta atklāti naidīgus un melīgus rakstus un komentārus par Katalonijas neatkarības centieniem.
  Katalāņi ir nācija, tāpat kā latvieši, lietuvieši, igauņi, Katalonija ir pelnījusi vismaz iespēju pati lemt par savu nākotni.
  Ja pirms 30 gadiem REiropas valstīs pie varas būtu šādi rinkēviči, vaideres, kučinski, vikmaņi, nekādas Latvijas pašlaik nebūtu. Vēl nav par vēlu apdomāties – ja šodien mēs kaut kādu neskaidru ģeopolitisku interešu vārdā aizveram acis uz citas tautas neatkarības centieniem, rīt kāds aizvērs acis uz mūsu centieniem un kārtējie zviedri sūtīs laivās atpeldējušos atpakaļ…

 3. Pa Krievija tv šodien parādīja sižetus , kur POLICIJA AR VISU SPĒKU SIT AR STEKIEM , VELK PA ZEMI AIZ MATIEM , NOGĀŽ ZEMĒ UN AR VISU SPĒKU AR ZĀBAKU IESPER PA KAILU MIESU RIBU RAJONĀ, PARĀPO DAŽUS METRUS UN SABRŪK SĀPĒS,. STUM PŪLI PROJĀM UN AR ZĀBAKIEM SĀPĪGI KĀP UZ KĀJĀM UN GRŪŽ ATMUGURISKI….

Draugiem Facebook Twitter Google+