×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. marts, 2015
Drukāt

Izpratne par drošības jautājumiem mainās uz labo pusi. Saruna ar DP priekšnieku Normundu Mežvietu (7)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ukrainas kara radītie satricinājumi, Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē, 16. marta tuvošanās, nerimstošie “profesionālie Krievijas tautieši” – Latvijas drošības dienestiem darba pašlaik netrūkst. Par šiem un citiem jautājumiem sarunā stāsta Drošības policijas jaunais priekšnieks NORMUNDS MEŽVIETS. Viņu iztaujāja “Latvijas Avīzes” žurnālisti Voldemārs Krustiņš, Māris Antonevičs un Ģirts Zvirbulis.

V. Krustiņš: – Pagājušā gada novembrī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis mums intervijā kritiski izteicās, ka drošības iestādes līdz tam esot “dzīvojušas kastē”. Vai tagad vismaz jūsu pārraudzītajā iestādē kas ir mainījies?

N. Mežviets: – Stājoties amatā, es uzsvēru, ka viena no manām darba prioritātēm būs sabiedrības informēšana. Nedaudz paškritiski jāatzīst, ka iepriekšējā darbības periodā tā nebija mūsu prioritāte. Tā vietā vairāk pieturējāmies pie priekšstata, ka valsts drošības iestāžu darbs ir diskrēts. Par saviem darba rezultātiem informējām valsts augstākās amatpersonas likumā noteiktajā kārtībā, bet es personīgi uzskatu, ka, dzīvojot 21. gadsimtā, sabiedrībai ir tiesības būt informētai. Tāpat arī mūsu interesēs ir, lai cilvēki zinātu par mūsu darba specifiku. Varbūt būsiet pamanījuši, ka pēc manas stāšanās amatā publisko komunikāciju esam būtiski aktivizējuši. Izdodam vairāk dažādus preses paziņojumus, kuros informējam par savām aktivitātēm. Sniedzam savu vērtējumu, savu viedokli par dažādiem drošības apdraudējumiem. Strādājam pie jaunas mājaslapas izveides un, protams, gatavojam ikgadējo publisko gada pārskatu gan latviešu, gan angļu valodā. Ir arī citas ieceres.

– Katram priekšniekam darba stils kaut kādā veidā atšķiras. Man tāds iespaids, ka ģenerāļa Reinika laikā DP vairāk koncentrējās uz pārkāpumu konstatēšanu, pārbaudīšanu un iespējamu sodu piemērošanu. Vai tomēr DP nevajadzētu vairāk strādāt ar preventīvām metodēm?

– Es jums pilnībā piekrītu. Jāatzīst, ka brīžam mūsu darbs vairāk bijis tendēts galvenokārt uz šīs apsteidzošās informācijas iegūšanu. Tā arī ir specdienestu funkcija – iegūt informāciju, analizēt to un informēt amatpersonas par iespējamajiem draudiem. Tāpat mūsu uzdevums ir neitralizēt riskus nacionālai drošībai. Mēs to esam darījuši vienmēr, pat ja sabiedrība to nav pamanījusi. Taču pašlaik mēs arvien aktīvāk strādājam arī pie preventīvām pretdarbības jomām, jo nacionālās drošības situācija ir būtiski mainījusies. Mēs vairs nevaram atļauties tikai iegūt informāciju. Mums ir pašiem jāveic aktīvi risku novēršanas pasākumi likuma ietvaros.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Stipri šaubos vai vispār kāds var būt labāks par Viestura un Trīs Zvaigžņu II pakāpes ordeņa kavalieri biedru Reiniku.
  Mūsu valstī, kur (vismaz teorētiski) neviens nevienu nepiespiež kādu nominēt augstākajiem valsts apbalvojumiem, kāds taču izvirzīja Reiniku! Jā, jā, to pašu, par kuru tagad cepamies un kurš tik tiešām ne tuvu nebija savu uzdevumu augstumos.
  Vēlu Normunda Mežvieta kungam panākumus, veselību, stingru un principiālu nostāju valsts drošības jautājumos. Tauta ir ar Jums!!!

 2. Ko šis atkal murgo par troļļiem?

  Latvijas internetā “troļļēšana” notiek vismaz 15 gadus, un ja šādai darbībai tagad pievienojas Krievija, tad tai ir niecīga loma arī tagad.

  Parasti troļļēšanu izmanto paši interneta portāli, lai piesaistītu uzmanību (tvnet īpaši); to pašu dara cilvēki, kas mēģina reklamēt savas preces vai pakalpojumus, bet arī politiskās partijas.

  Pirms kādiem 7 gadiem bija skandāls, ka “Vienotība” algoja studentus, lai tie internetā rakstītu pozitīvus komentārus par šo partiju – un kritizētu vai pat aplietu ar sūdiem konkurentus; protams trauksmes cēlāji šajā sistēmā nepalika strādāt (bet tie, kas palika, par to klusē).

 3. Būšu gandarīts, ja darbi pierādīs, ka DP nevada J. Reiniks nr. 2!

 4. Šis vadītājs, salīdzinot ar okupācijas gados miliča izglītību ieguvušo Reiņiku, ir daudz sakarīgāks un arī daudz latviskāks. Novēlu daudz stingrāk vērsties pret Latvijā dzīvojošajiem krievruņu okupantiem un kolonistiem, pret Krievijas aģentiem, kā arī pret Rietumu spiegiem un ietekmes aģentiem, kuri Rietumu interesēs novājina Latvijas tautsaimniecību.

  • Kā arī jāpievērš nopietna uzmanība Izraēlas diasporas pārstāvju pretvalstiskajai darbībai Latvijā. Savulaik Pliners izpestīja no apcietinājuma savu tautieti kontrabandistu Basu par simtiem tonnu kontrabandas gaļas ievešanu Latvijā, tā graujot vietējo gaļas lopkopību. Ko vērta ir tādu “baņķieru” darbošanās valstī kā Lavents, Kargins, Krasovickis. Atsevišķs stāsts par Ždanoku un viņas superaktivitātēm, Lindermana valodas referenduma provokācija un citas , aicinājumi uz līdzdalību bruņotajā konfliktā Donbasā. Cilevičam šī valsts vispār esot pārpratums. Un tam visam pāri Izraēlas vēstniecības Latvijā dīvainā autoatbildētāja ieprogrammēšana, kurš atbild ivritā, angļu valodā, krievu valodā, bet latviešu valoda tajā neskan un tas ir Latvijā, par kļūdu to nenosauksi, tā jau ir demontratīva pozīcija, kuru pauž Izraēlas valsts.

 5. Krievija nav viendabīga Ir Navaļnaja Krievija un Putina Krievija.
  Putina Krievijai konfrontācija ne tikai nav vajadzīga, bet pat bīstama.

Draugiem Facebook Twitter Google+