Foto no CastPrint arhīva

Izprintēt pacientam… ģipsi. Ar ko tas ir labāks par ierasto un cik maksā 0

Aizvien populārākas kļūst trīsdimensiju jeb 3D tehnoloģijas un printētās ierīces, kas daļai sabiedrības vēl aizvien ir kaut kas svešs un nesaprotams. Ko tikai mūsdienās nevar izprintēt, ja vien ir attiecīgais printeris un materiāli! Piemēram, Latvijā tagad ražo pavisam jaunu, praktisku ierīci – 3D printētu fiksācijas līdzekli jeb ģipsi lūzumu ārstēšanai. Patlaban visbiežāk to izvēlas roku lūzumu gadījumā, bet tuvākajā laikā šo inovatīvo līdzekļu piedāvājuma klāsts paplašināsies. Uzņēmuma CastPrint pārstāvis Jānis Oliņš vieš skaidrību, vai un kāpēc kāpēc drukāts ģipsis ir labāks par ierasto un cik tas maksā.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Kā ienāca prātā ideja par ģipšu printēšanu?

Ideja par 3D ģipšu ražošanu radās 2016. gada vasarā. Kopā ar kolēģi Sigvardu Krongornu pametām tābrīža darbavietas un nolēmām uzsākt ko jaunu. Nejauši sākām runāt par pagātnes traumām un lūzumiem. Piemēram, man reiz bija elkoņa lūzums, tādēļ nēsāju lielu, neērtu ģipsi. Ja neskaita lūzumu, citādi biju vesels, bet vairākus mēnešus negāju uz darbu, jo nevarēju uzvilkt darbam atbilstošu apģērbu, lai tiktos ar klientiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Standarta medicīniskais ģipsis pasaulē tiek lietots aptuveni 200 gadu. Man ir neliela pieredze medicīnas ierīču ražošanā, ir jau kaut kādas zināšanas un kontakti. Savukārt kolēģim Sigvardam ir interese par 3D druku. Kopā nolēmām, ka ir laiks inovācijai.

3D tehnoloģijas ļoti strauji attīstās, un mums bija aizdomas, ka kāds jau dara kaut ko līdzīgu vai arī jābūt nopietnam iemeslam, kāpēc neviens to nedara. Pāris nedēļu veicām priekšizpēti – skatījāmies, kas notiek pasaulē. Prātojām, varbūt cenšamies ielēkt vilcienā, kas jau sen aizbraucis. Patiesi, atradām vairākus uzņēmumus, kas mēģina pasaulē darīt ko līdzīgu. Kad tiem vaicājām, vai varam iegādāties produktu, lielākā daļa uzņēmuma pārstāvju atbildēja, ka tie ir tikai prototipi vai mākslas projekti, bet pašu produktu vēl nav. Rezultātā nevarējām tikt pie 3D printēta ģipša nevienā no aptuveni desmit uzņēmumiem, kurus aptaujājām. Sapratām, ka ir vērts kaut ko pamēģināt pašiem.

Daudzi mēģina darīt kaut ko līdzīgu. 3D printētie ģipši nav vienīgā inovācija – somi ražo lūzumu fiksatorus no korķkoka, un tie ir samērā līdzīgi standarta ģipsim.

Kas sekoja pēc idejas?

Devāmies parunāties ar medicīnas profesionāļiem, lai uzzinātu, ko viņi domā par mūsu ideju. Noskaidrojām, ka galvenais iemesls, kāpēc 3D ģipši vēl nav pieejami, ir ilgais drukāšanas laiks. Lai izdrukātu vienu CastPrint, vajadzīgas aptuveni 12 stundas – atkarībā no lūzuma un izmēriem. Bet pacients ar lūzumu taču slimnīcā negaidīs tik ilgi, lai tiktu pie ģipša!

Pagāja aptuveni gads, līdz mūsu ideja tika uztverta kaut cik nopietni. Pirmās tikšanās ar medicīnas profesionāļiem bija bez rezultātiem. Viens dakteris mūs sūtīja pie nākamā, un tā kaut kādā brīdī atradām lodziņu, pa kuru iekļūt, un veidu, kā to labāk noorganizēt. Pamazām speciālisti sāka atvērties šai idejai un tagad uz to raugās pozitīvi. Vēlāk sekoja dažādas uzstāšanās, arī starptautiskajā tehnoloģiju un uzņēmēju konferencē TechChill. Nokļūšana līdz speciālistiem un iestāžu vadītājiem bija grūta, bet tas ir darbs, kas nesīs augļus vēlāk.

Reklāma
Reklāma

Kā notiek 3D ģipša izveides process?

Lūzuma gadījumā pacientam vispirms uzliek parasto ģipsi vai longeti (ģipša pārsēju). Tiklīdz zūd tūska, longete kļūst vaļīga, tāpēc pacientam atkārtoti jāiet pie speciālista, kur izlemj, vai longeti pārsiet vai likt ģipsi. Runājot ar ārstiem, sapratām, ka pacients, kuru interesē 3D fiksators, ir jānoskenē jau pirmajā reizē, kad ierodas ar lūzumu. Medicīnas personāls ir apmācīts skeneru lietošanā: to paveic aptuveni 20 sekundēs un pārsūta mums rokas modeli. Patlaban strādājam tā, ka skenējam netraumēto roku un ģipsi veidojam kā spoguļattēlu – paraugu, kā lauztā vieta varētu izskatīties bez tūskas un kā tai vajadzētu sadzīt. Pacientam nav speciāli jānāk uz mūsu darbavietu, jo mēs sadarbojamies ar slimnīcu. Nākamajā reizē, kad klients ierodas slimnīcā bez tūskas, tad jau var uzlikt 3D printēto ģipsi.

Šobrīd sadarbojamies ar medicīnas iestādi OlainMed un Mikroķirurģijas centru, veidojam sadarbību ar vairākām citām slimnīcām un iestādēm, kur tuvākajā laikā tiks ievietoti skeneri un apmācīts personāls.

Cik maksā 3D printēts ģipsis?

Izmaksas ir atkarīgas no lūzuma vietas un ģipša izmēriem. Materiāls nav dārgākais komponents, visvairāk resursu prasa dizainstundas un mašīnstundas, kas ieguldītas ražošanas procesā. Jo lielāks ir pieprasījums, jo attiecīgi lētāks produkts. Šobrīd 3D ģipsis Latvijā maksā vidēji 80 eiro. Ja pieprasījums būtiski pieaugs, cenas noteikti saruks.

Kādas ir 3D ģipša priekšrocības salīdzinājumā ar klasisko?

Tāpat kā klasiskais, 3D ģipsis nodrošina lauztās vietas dzīšanu, un tas nav jāmaina. Protams, ja to iever durvīs vai kā citādi sabojā, tad, visticamāk, būs jāpārprintē.

Šim ģipsim ir vairākas priekšrocības. Ja salīdzina ar parasto vai longeti, būtiski atšķiras komforts un iespējas tā nēsāšanas laikā. Ar 3D ģipsi var maksimāli turpināt savu ierasto ikdienu: iet dušā, peldēties baseinā, vilkt ierasto apģērbu, jo šis ģipsis ir krietni plānāks un uz pusi vieglāks. Tas ir gaisa caurlaidīgs, līdz ar to mazinās ādas bojājumu (iesvīduma, sausuma, iekaisuma) risks. Šim ģipsim ir caurumi, un var ērti pakasīt niezošās vietas. Vajadzības gadījumā to var noņemt.

Pieaugušajiem piedāvājam stiprinājumu – gumiju ar līplenti, bet bērniem – savilcējus, ko pats nevar attaisīt. Nesen kādam bērnam vecāki izvēlējās ģipsi ar gumiju, lai to varētu noņemt, piemēram, mazgājoties. Vēlāk saprata, ka mazajam ģipsi patīk taisīt vaļā bez vajadzības, tāpēc piedāvājām nomainīt gumiju pret savilcējiem.

3D ģipsis ir tikpat stingrs, nodrošina fiksāciju tieši tajās vietās, kur nepieciešams, un dzīšanas ilgums neatšķiras, ja salīdzina ar standarta ģipsi. Ceram, ka kopējais atveseļošanās laiks varētu būt īsāks, ņemot vērā, ka lauzto vietu var vingrināt, – tas ir svarīgi, lai traumētā vieta nezaudētu kustīgumu. Turklāt 3D ģipsis ir ērtāks, tāpēc psiholoģiski ātrāk paiet tā nēsāšanas laiks. Nav vajadzības atteikties no lietām un darbībām, kas iepriekš bijušas svarīgas.

Runājām ar medmāsu pensijas vecumā, kas arī nesen guvusi lūzumu. Viņa teica: “Būtu man šāda ierīce, nebūtu atdevusi savu teātra biļeti!” 3D ģipsis var būt pat kā aksesuārs – var izvēlēties savu iecienītāko krāsu. Vispieprasītākie ir baltas, sarkanas, zilas un zaļas krāsas materiāli. Ir bijuši pat melni un sudraba. Ārsti parasti iesaka baltu, jo tas šķiet ierastāks.

Ģipsis ir veidots no polipienskābes plastmasas – tas ir pazīstams, medicīniski apstiprināts materiāls lietošanai kontaktā ar cilvēka ādu. To izmanto arī stomatoloģijā implantu drukāšanai. Tas ir pilnībā drošs un neizraisa alerģiju.

Un kādi ir trūkumi?

Lielākais, ja salīdzina ar klasisko ģipsi, ir 3D ģipša cena. Jācer, ka ar laiku radīsies risinājumi, kā ierīces padarīt pieejamākas.

Ir klienti, kuriem gribētos, lai zem materiāla būtu kāds mīkstumiņš. Lai to risinātu, piedāvājam apakšā pavilkt tubulārās saites. Mīksto saiti pirms dušas var izņemt vai pēc saslapināšanas izžāvēt ar fēnu.

Cik klientu jau izmēģinājuši šo līdzekli, un kādas ir atsauksmes?

Līdz šim to izmantojuši 22 pacienti, bet ļoti daudzi lieto šobrīd. Atsauksmes apstiprina, ka 3D ģipsis patiesi ir vieglāks un ērtāks. Viens no pacientiem akcentēja, ka tas ļoti patīkot meitenēm, jo pievēršot uzmanību.

Kopumā lietotāji ir apmierināti. Pozitīvi izsakās arī ārsti – viņiem ir interesanti, mazāk laika jāpavada ar pacientu: nav jātin ģipsis, jātērē resursi, laiks. Slimnīcai no tā ir ietaupījums budžetā, ko var izmantot citiem nolūkiem. Sākumā gan ārstiem bija bail. Teica – ja būs kāds pacients, kuram pilnīgi nekas nevar noiet greizi, tad piedāvāsim šo risinājumu.

Vai tagad ģipsi var pielāgot jebkādiem lūzumiem?

Vairāk koncentrējamies uz roku lūzumiem – metakarpālā vai spieķkaula traumām. Pagājušā gada nogalē iekļuvām starp grantu konkursa Atspēriens finālistiem un ieguvām atbalstu jaunas profesionālas 3D drukas iekārtas iegādei, kas ļaus drukāt lielāka izmēra modeļus. Tiklīdz šo printeri piegādās, varēsim palīdzēt plašākam klientu lokam.

Būtībā printēto ģipsi var pielāgot jebkurai ķermeņa daļai: arī potītēm, kājām, ceļgaliem. Ja, piemēram, jāskrūvē kauli, jāievieto stieplītes, varam izveidot speciālus caurumiņus, lai piekļūtu šīm vietām.

Vai plānojat produktu pārdot ārpus Latvijas?

Jau šobrīd meklējam sadarbības partnerus ārstniecības iestādēs Igaunijā, Lietuvā un Skandināvijā: Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, Somijā. Traumu šajos reģionos ir gana daudz – to nosaka klimatiskie apstākļi. Ziemeļvalstīs konstatē aptuveni 300 000 lūzumu gadā.

Latvijā lūzumu skaits atkarīgs no sezonas – jo aukstāks un slidenāks laiks ziemā, jo traumu skaits lielāks.

Nupat atgriezāties no komandējuma Somijā. Kāds bija vizītes mērķis?

Uz Somiju devāmies divu iemeslu dēļ. Decembra sākumā, pārstāvot mūsu uzņēmumu starptautiskā pasākumā Tartu, CastPrint izcīnīja uzaicinājumu piedalīties vēl viena starptautiska konkursa – Polar Bear Pitching – finālā. Konkursā prezentējām uzņēmumu, kļūstot par vienu no trim labākajām komandām. Otrs, ne mazāk svarīgais iemesls bija tikšanās ar veselības aprūpes organizāciju pārstāvjiem.

Šķiet, Latvijā izstrādā arī 3D printētas protēzes. Ko domājat par 3D printēšanas potenciālu?

Jā, Latvijā izstrādā arī protēzes, esam bijuši ciemos pie šiem jauniešiem, kuriem ir vēlme darīt un attīstīties. Tradicionālā medicīna izvēlas pārbaudītas vērtības. Ir jābūt lielai drosmei un pacietībai, lai šajā sfērā ieviestu ko jaunu. Tas ir apsveicami, ka šādi uzcītīgi cilvēki cenšas atrast jaunus veidus, kā risināt reālas problēmas. Pieņemu, ka daudzas idejas ir mirušas tikai tāpēc, ka nav bijis iespējams sagaidīt to realizēšanu.

3D printētās ierīces ir ļoti dažādas, un 3D printēšanas potenciāls – gana plašs. Materiālu klāsts palielinās, šobrīd tiek drukāta pat cementveidīga masa vai metāla materiāli, kas ļauj drukāt mājas. Tiek drukātas arī ēdamas lietas, piemēram, kūciņas. Nevaram pat iedomāties, kas tiks radīts tuvākajā nākotnē. Viss atkarīgs no izmaksām un resursiem. Tehnoloģijām kļūstot pieejamākām un attīstītākām, iespēju loks un piedāvājums kļūst arvien vērienīgāks.

Mūsu eksperts: JĀNIS OLIŅŠ, uzņēmuma Castprint pārstāvis

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.