×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Izrāda Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ieguvumus

jaunums2_62

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) Rīgas pils 3. stāvā līdz 21. oktobrim skatāma ekspresizstāde “Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izcilākie jaunieguvumi 2012. gada septembrī”.


Kā pastāstīja muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā Irīna Zeibārte, izstādē redzami divi no vairākiem septembra jaunieguvumiem – ar 1. – 2. gadsimtu datējama bronzas tutulsakta, ko dāvinājusi Ilze Jaunzemniece, un Latvijas teritorijas kartes no 16. – 17. gadsimtā izdotajiem atlantiem, ko muzejam dāvinājis kolekcionārs Vilnis Vīlips no ASV. Kā “LA” jau rakstīja, tutulsakta atrasta Vidrižu Kaniņu pilskalna tuvumā, strautā izjaucot bebru aizsprostu. Senlieta ir unikāla – otra tieši šāda tutulsakta Austrumeiropā nav zināma. Tāpat LNVM saņēmis divas Latvijas teritorijas kartes no 16. – 17. gadsimtā izdotajiem atlantiem – 1574. gadā Venēcijā izdotā “La Geografia di Claudio Tolomeo Alessandrino” un 1635. gadā Londonā izdotā Gerharda Merkātora atlanta angļu valodā “Historia Mundi: or Merchator’s Atlas”.

 

Uzziņa JAUNUMS1_6

Ar roku izkrāsotā Livonijas karte ir 1595. gadā kartogrāfa Merkātora sagatavota reģiona speciālkarte “Livonia or Liefland”, kas 17. gadsimtā piedzīvojusi daudzus izdevumus atlantos visās lielākajās Eiropas valodās. Tā tiek uzskatīta par vienu no pirmajām kartēm, kurā minēts vārds “Letten”.

Šādas tutulsaktas ir ļoti rets atradums arī ārpus Latvijas. Divas tutulsaktas ir zināmas no bijušās Austrumprūsijas teritorijas kapulaukiem, kā arī divas atrastas Igaunijā. Taču visiem šiem eksemplāriem trūkst ažūrā apkaluma lejasdaļā, kas tās atšķir no unikālā Vidrižu atraduma.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+