Izrāda Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ieguvumus 0

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) Rīgas pils 3. stāvā līdz 21. oktobrim skatāma ekspresizstāde “Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izcilākie jaunieguvumi 2012. gada septembrī”.


Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Kā pastāstīja muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā Irīna Zeibārte, izstādē redzami divi no vairākiem septembra jaunieguvumiem – ar 1. – 2. gadsimtu datējama bronzas tutulsakta, ko dāvinājusi Ilze Jaunzemniece, un Latvijas teritorijas kartes no 16. – 17. gadsimtā izdotajiem atlantiem, ko muzejam dāvinājis kolekcionārs Vilnis Vīlips no ASV. Kā “LA” jau rakstīja, tutulsakta atrasta Vidrižu Kaniņu pilskalna tuvumā, strautā izjaucot bebru aizsprostu. Senlieta ir unikāla – otra tieši šāda tutulsakta Austrumeiropā nav zināma. Tāpat LNVM saņēmis divas Latvijas teritorijas kartes no 16. – 17. gadsimtā izdotajiem atlantiem – 1574. gadā Venēcijā izdotā “La Geografia di Claudio Tolomeo Alessandrino” un 1635. gadā Londonā izdotā Gerharda Merkātora atlanta angļu valodā “Historia Mundi: or Merchator’s Atlas”.

 

Uzziņa

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar roku izkrāsotā Livonijas karte ir 1595. gadā kartogrāfa Merkātora sagatavota reģiona speciālkarte “Livonia or Liefland”, kas 17. gadsimtā piedzīvojusi daudzus izdevumus atlantos visās lielākajās Eiropas valodās. Tā tiek uzskatīta par vienu no pirmajām kartēm, kurā minēts vārds “Letten”.

Šādas tutulsaktas ir ļoti rets atradums arī ārpus Latvijas. Divas tutulsaktas ir zināmas no bijušās Austrumprūsijas teritorijas kapulaukiem, kā arī divas atrastas Igaunijā. Taču visiem šiem eksemplāriem trūkst ažūrā apkaluma lejasdaļā, kas tās atšķir no unikālā Vidrižu atraduma.