×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
13. janvāris, 2015
Drukāt

Izrādē “Viens un Divi” izdejos Aspazijas un Raiņa saraksti

Alises Romeiko fotoAlises Romeiko foto

Pēc nedēļas, 23. un 24. janvārī, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā būs skatāma laikmetīgās dejas izrāde “Viens un Divi”, kam dots izsmeļošs apakšvirsraksts apakšvirsrakstu “Aspazijas un Raiņa mīlestības vēstules – profesors Gunārs Bībers – horeogrāfi”, portālam LA.lv pastāstīja projekta sabiedrisko attiecību koordinatore Maija Uzula-Petrovska.

Izrādei dots žanra apzīmējums “poētiskās dejas traģēdija”, un to veidojusi horeogrāfe Olga Žitluhina kopā ar dejas apvienības “Ārā” jaunajiem dejotājiem.

Izrādē izmantota nopietna un daudzveidīga kultūrvēsturisko materiālu bāze, min Uzula-Petrovska, un uzskaita: “Pirmkārt, iedvesma smelta Raiņa un Aspazijas 35 gadus ilgajā sarakstē, kas kopā sastāda 2499 vēstules latviešu, krievu un vācu valodā. Otrkārt, izrādes iedvesmas avots ir Gunārs Bībers – Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, goda doktors un izcila personība, kas jau ilgu gadu garumā studentus un kolēģus pārsteidz ar savu erudīciju un stāstītāja talantu un kura padziļinātās intereses lokā ir drāmas teorija, literatūras vēsture, skatuves mākslas attīstība, arī deja. Profesora sabiedrotie ir izcilas tagadnes un pagātnes Latvijas personības, arī Aspazija un Rainis – viņu dzeja, dramaturģija un abu personību dziļums.”

Uzula-Petrovska piebilst, ka izrādē citēta Olgas Žitluhinas Dejas kompānijas izrāde “Velosipēds” (2007), kurā tika izmantota Raiņa pirmā lugā “Pusideālists” un pētīta ideālisma tēma, kam būtiska nozīme horeogrāfes Olgas Žitluhinas daiļradē: no Raiņa ideālisma viņa nonākusi līdz Ibsena Branda ideālismam izrādē “Ārā” un nu ar Raiņa un Aspazijas vēstulēm atgriežas pie Raiņa ideālisma, apvienojot to ar savā mākslā būtisko mīlestības tēmu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+