×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. jūlijs, 2016
Drukāt

Izraēlā atklāj ļoti retas tematikas mozaīkas

Beiloras universitātes fotoBeiloras universitātes foto

Izrakumos Romas impērijas laika sinagogā Izraēlā arheologi atklājuši divas ļoti retas mozaīkas – Noasa šķirsta attēlu un jūras pašķiršanās ainu, ebrejiem bēgot no Ēģiptes, raksta portāls LiveScience.com.

Šādi attēli esot ārkārtīgi reti, izrakumu vadītāja Džodija Magnesa norādīja. Viņa zināja nosaukt vēl tikai divus līdzīgus piemērus, no kuriem viens, gandrīz izdzisis, arī atrodas Izraēlā, bet otrs – Sīrijā.

Arī Noasa šķirsta attēlus Magnesa zinot tikai divus, viens no tiem ir Turcijā, otrs – Jordānijā.

Izraēlas mozaīkās skaidro saskatāmi vairāki lāči ar gariem nagiem, leopards, kas dzenas pakaļ gazelei, kamieļi, ziloņi, ēzeļi, aitas, kazas, strausi, čūskas un citi dzīvnieki, kuri, saskaņā ar Bībeli, pirms plūdiem iekāpuši šķirstā.

Mozaīka izvietota uz sinagogas ziemeļu sienas, tādēļ dievlūdzēji, kuri parasti ienāca pa dienvidu pusē tradicionāli izvietoto galveno ieeju, to noteikti redzēja.

Darbi sinagogā notiek jau kopš 2012. gada, taču iepriekš arheologi šajā vietā bija atraduši tikai virkni nelielu attēlu uz taisnstūrveida paneļiem; tiesa, arī starp tām bija viens unikāls artefakts: senākais zināmais sinagogā atrastais zīmējums, kas atveido nevis reliģisku ainu, bet gan divu nozīmīgu vīru tikšanos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+