×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
20. novembris, 2012
Drukāt

Izraēla gatava Gazas joslā sākt sauszemes operācijas

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kopš pagājušās nedēļas vidus, kad Izraēla sāka uzlidojumus Gazas joslai, lai apturētu militārā grupējuma “Hamas” raķešu uzbrukumus Izraēlai, dzīvību zaudējuši teju simts palestīnieši un trīs izraēlieši.

 

Izraēlas militārpersonas apgalvo, ka uzlidojumu mērķis ir “Hamas” kaujinieku treniņu bāzes, komandcentrs un vietas, no kurienes palestīnieši raida raķetes uz Izraēlu. Taču uzlidojumos gājuši bojā arī desmitiem civil-iedzīvotāju.

Kamēr ar Ēģiptes starpniecību abas puses mēģina konflikta uzliesmojumu slāpēt diplomātiskiem veidiem, spriedze kļūst aizvien lielāka. Izraēla sakās apņēmusies “iznīdēt palestīniešu teroru”, bet “Hamas” kaujinieki ārvalstu ziņu aģentūrām paziņojuši, ka līdz ar daudzajiem uzlidojumiem, no kuriem vienā dzīvību zaudēja arī organizācijas militārais līderis Ahmeds al Džabari, Izraēla atvērusi “elles vārtus”. Turklāt Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu pieļauj iespēju, ka operācija, kurai dots vārds “Aizsardzības pīlārs”, varētu tikt izvērsta un tajā iesaistīti arī sauszemes karavīri. Pie robežas ar Gazas joslu jau izvietotas tanku vienības, turklāt Izraēlas armija izziņojusi 75 tūkstošu armijas rezervistu mobilizāciju, informē raidsabiedrība “BBC”. Ēģiptes prezidents Muhameds Mursi gan uzsvēris, ka sauszemes iebrukumam Gazas joslā būtu “nopietnas sekas” un to neatbalstītu ne Ēģipte, ne “pārējā brīvā pasaule”.

Ja tuvākajās dienās netiks apturēti uzlidojumi, sauszemes iebrukums Gazā kļūs aizvien ticamāks, spriež avīze “The Guardian”. Izraēlas laikraksta “Haaretz” veiktajā aptaujā noskaidrojies, ka trešdaļa valsts iedzīvotāju atbalsta operācijas paplašināšanu, par spīti tam, ka varētu pieaugt upuru skaits.

Tāpat līdzšinējos uzlidojumus Gazas joslai atbalsta 84 procenti izraēliešu, pret ir tikai 12 procenti. Kopš situācijas saasināšanās strauji kāpuši arī Netanjahu un Izraēlas aizsardzības ministra Ehuda Baraka reitingi. Jāatzīmē, ka janvārī Izraēlā paredzētas parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Svētdien Izraēla Gazas joslā veica ne tikai gaisa uzlidojumus – teritoriju ar raķetēm apšaudīja arī karakuģi, informē “BBC”. Tādējādi nedēļas nogales uzbrukumi kļuva par asiņainākajiem līdzšinējā operācijā, dzīvību zaudējot arī deviņiem bērniem. Vakar Ēģiptes galvaspilsētā Kairā pie sarunu galda sēdās kā palestīniešu, tā Izraēlas pārstāvji. Taču drīzs saspīlējuma atrisinājums, visticamākais, netiks panākts. Britu laikraksts “The Guardian” ziņo, ka Izraēla ar palestīniešiem grib noslēgt
15 gadu ilgu pamieru, kas paredzētu izbeigt Izraēlas teritorijas apšaudi ar raķetēm, ieroču kontrabandu un uzbrukumus Izraēlas karavīriem pierobežas apgabalos. Palestīniešu pārstāvis ārvalstu ziņu aģentūrām apstiprināja, ka sarunās ir panākts neliels progress, taču pagaidām par iespējamu pamieru pāragri runāt.

“Tuvākajās dienās diezin vai pamiers tiks panākts, jo Izraēla mēģina izvirzīt savus noteikumus, neņemot vērā “Hamas” un pārējo palestīniešu vēlmes,” uzsvēris sarunu dalībnieks.

Vakar Tuvajos Austrumos ieradās arī ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns, kurš aicinājis abas puses nekavējoties izbeigt apšaudes. Sava apmeklējuma laikā viņš viesosies Jeruzalemē, Rietumkrasta pilsētā Ramalā un Kairā. “Šīs apšaudes ir jāizbeidz,” pirms ierašanās Tuvajos Austrumos uzsvēra Gimuns. “Es pieprasu iesaistītajām pusēm sadarboties ar Ēģipti, lai panāktu tūlītēju uguns pārtraukšanu.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+