×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. maijs, 2012
Drukāt

Izraēla rāda priekšzīmi pašcieņā

izraleskarogs_leta

Šajās dienās vienā no Rīgas krievvalodīgajām avīzēm izlasīju kādu Krievijā tapušu rakstu, kas, manuprāt, spētu ieinteresēt arī latviešu lasītāju. Tā virsraksts ir “Krievu Izraēla”. 
Tā autors Jurijs Sosinskis-Semihats vēsta par krieviskas izcelsmes ieceļotāju lietām Izraēlā.

 

Tas, ko mūsu lasītājiem vēlos uzsvērt, – nesen Izraēlas skolās iespējams mācīt krievu valodu eksperimentāli kā otru svešvalodu. Lai arī Izraēlas valdība ir pretimnākoša krieviskas izcelsmes ebreju imigrantiem, valdība krievu iebraucēju valodai negrasās piešķirt nekādu īpašu stāvokli. Tur nerīko referendumu, lai krievu valodu padarītu par valsts, lai cik liela un dižena kā valoda tā būtu. Tiem, kas neprot Izraēlā runāto ivritu, tas ir jāiemācās, un to mācās, ja vēlas dzīvot vienīgajā pasaules ebreju nacionālajā valstī. Skaidrs, ka šīs rindas rakstu tāpēc, lai kārtējo reizi atgādinātu par citu valstu pašcieņas un pašlepnuma paraugiem priekš latviešiem un Latvijas vadības. Turklāt šķiet, ka tas nebūtu velti darīts.

Lai gan kopš 18. februāra pagājis samērā kluss laiks un krievu aprindās autoritatīvais Urbanoviča k-gs mūsu avīzes korespondentam izteicies, ka Latvijas krievi nemaz nav Lindermana fani un nemaz negribot oficiālu statusu krievu valodai. Tomēr ir pazīmes, ka valodu tēma tiek kacināta.

Daži atgādinājumi. Laikā, kad Lindermana – Osipova un Gapoņenko izraisītā politiskā ažiotāža neguva vēlamo vērienu un Nils Ušakovs vēl nebija paziņojis par savu atbalstu, Gapoņenko publiski izteicās, ka kampaņai būtu piesaistāma krievu pareizticīgā baznīca. Latvijas krievu pareizticīgā baznīca, ko vada gudrs metropolīts Aleksandrs, oficiāli un publiski, cik zināms, lindermaniešu akciju neatbalstīja. Citādi rīkojušies vecticībnieku vadītāji. Vecticībnieku amatpersona, kas vienlaikus ir “Saskaņas centra” deputāts Saeimā V. Nikonovs tieši pirms referenduma publiski aicināja tajā piedalīties un balsot par krievu valodas pacelšanu valsts valodas kārtā. Vairākas nedēļas pēc šā referenduma kļuva zināms, ka vecticībnieku amatpersonas iesniegušas kolektīvu pieprasījumu Saeimas priekšsēdētājai par krievu valodas statusa grozīšanu Latvijā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+