×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
18. februāris, 2013
Drukāt

Izraēla sola izmeklēt “cietumnieka X” nāves apstākļus

Foto - AFPFoto - AFP

Izraēlas parlaments veiks “intensīvu izmeklēšanu” saistībā ar tā dēvētā “cietumnieka X” – izlūkdienesta “Mossad” darbinieka Austrālijas un Izraēlas pilsoņa Bena Zigiera – arestu un nāvi stingrā režīma cietumā netālu no Telavivas.

“Kneseta Ārlietu un aizsardzības komisijas Izlūkošanas apakškomisija nolēmusi veikt intensīvu izmeklēšanu saistībā ar visiem apstākļiem lietā par cietumnieku, kurš tika atrasts beigts savā kamerā”, sacīja komisijas pārstāvis Asafs Dorons.

Lēmums par izmeklēšanas uzsākšanu pieņemts pēc pagājušajā nedēļā plašu mediju ažiotāžu izraisījušā atklājuma, ka “cietumnieks X” bijis imigrants no Austrālijas Bens Zigiers un strādājis izlūkdienestā “Mossad”. Ar vēsti, ka Zigiers 2010. gada decembrī atrasts pakārts vai pakāries savā kamerā Ajalonas cietumā (attēlā), netālu no Telavivas, pirmā otrdien ziņoja Austrālijas raidorganizācija ABC. Izraēlas varasiestādes bija spērušas ārkārtas soļus, lai panāktu, ka šis notikums tiek noklusēts. Izraēlas varas struktūras bija aizliegušas medijiem par šo gadījumu ziņot, tomēr tās bija spiestas aizlieguma nosacījumus vājināt, pēc tam kad notikums jau bija nokļuvis pasaules mediju ziņu virsrakstos.

Veikt Zigiera nāves apstākļu izmeklēšanu pieprasījusi arī Austrālija. Atbilstoši Telavivas oficiālajai versijai Zigiers izdarījis pašnāvību. Tomēr vairākos medijos izskanējušas šaubas, kā ieslodzītais, kurš ticis pastāvīgi novērots, stingrā režīma cietumā varējis izdarīt pašnāvību. Zigiers bijis viens no 26 aizdomās turamajiem lietā par palestīniešu kustības “Hamas” vadības pārstāvja Mahmuda al Mabhuha slepkavību 2010. gada janvārī Dubaijā, Apvienotajos Arābu Emirātos, ziņoja Kuveitas laikraksts “Al Jarida”. Slepkavas toreiz izmantoja viltotas Austrālijas, Francijas, Īrijas, Britānijas un Vācijas pases.

Apmaiņā pret aizsardzību “cietumnieks X” sniedzis Dubaijas amatpersonām “vārdus un attēlus un precīzas detaļas” par notikušo, ziņoja laikraksts. Tomēr Izraēlas dienestiem mēnesi pēc operācijas izdevies nolaupīt Zigieru no viņa slēptuves un arestēt saistībā ar apsūdzībām valsts nodevībā, jo viņš viltoto pasu lietā bijis gatavs atklāt Izraēlas noslēpumus. “Al Jarida” versija jau ceturtdien tika izklāstīta “The New York Times” un citos pasaules medijos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+