Latvijā
Kriminālziņas

Izraka pēc 17 gadiem: Par Aizputē atrasto uzņēmēja līķi izmeklēšanu veic Rīgā 16


No šīs bedres izraka auto ar vīrieša mirstīgajām atliekām.
No šīs bedres izraka auto ar vīrieša mirstīgajām atliekām.
Foto – Artis Drēziņš

Kad 20. aprīlī Aizputes novadā izraka automašīnu ar miruša cilvēka paliekām tajā, acīmredzamu šautu brūci galvā un lodi, vietējā policija izmeklēšanas interesēs esot lūgusi Liepājas žurnālistus par to pagaidām sabiedrību neinformēt. Bet slepkavības izmeklēšanu pārņēma Rīga – Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvalde –, un pēc tam 27. aprīlī LNT raidījumā “Degpunktā” izskanēja šī ziņa, kas šokēja ne tikai aizputniekus.

Valsts policijas preses pārstāve Gita Gžibovska informējusi, ka saistībā ar notikušo sākts kriminālprocess par slepkavību, taču izmeklēšanas interesēs plašāka informācija pagaidām netikšot sniegta. Taču Aizputē neviens vairs nešaubās, ka atraktais ir 1968. gadā dzimušais Aigars Zikmanis, kurš 2000. gada 21. septembrī ar “Audi Coupe” aizbrauca no Ziedu ielas Aizputē un tā arī vairs dzīvs nav redzēts. Toreiz vīrieša tēvs vērsās policijā ar iesniegumu par dēla pazušanu un laikrakstā “Kurzemes Vārds” tika publicēts sludinājums, ka tiek meklēts vīrietis: 168 cm garš, normālas miesasbūves, zilām acīm, bija ģērbies brūnā ādas jakā, zilās džinsu biksēs un kreklā, kājās – brūnas kurpes.

Ar Aizputes pilsētu robežojas neliels ciems Rokasbirze, kur atrodas “Rijnieki”. Iestāvējusies neliela jaunbūve, kam apkārt laidieniem sašķūrētas smiltis, māls, zeme, krūmi, celtniecības materiāli. Tur arī atrada vīrieti ar auto: pie jaunbūves, vietā, kur 2000. gadā pēc Aigara pazušanas nodega šķūnis. “Tur pat metrs nebija, tāda kārtīga lāpstas tiesa, kad atdūrāmies pret auto dzelžiem. Kad parādījās kauli, uzreiz saucām policiju,” man stāsta būvnieks Kaspars Gūtmanis. Viņam uzņēmums, kam pieder “Rijnieki”, bija pasūtījis īpašuma sakopšanu, iztīrīšanu no krūmiem un ēku palieku novākšanu. Tālākie rakšanas darbi jau notikuši policistu uzraudzībā, no zemes izcelts auto, cilvēka kauli, arī satrūdējuši džinsi, ādas jaka un apavi, arī lode atrasta. “Jau uzreiz bija nojauta, ka tas ir Zikmanis – personīgi viņu nepazinu, bet viņam bija laba slava kā krāsotājam un auto mehāniķim. Piedodiet, bet vairāk gan es neko neteikšu,” saka Kaspars.

Acīmredzot tas, ko būvnieks man nevēlas stāstīt, ir laikraksta “Kurzemes Vārda” žurnālistu savāktā informācija, ka A. Zikmanis esot mēģinājis nodarboties ar reketu, aizņēmies un neatdevis naudu, pircis un izstrādājis mežu. Zīmīgi, ka ar žurnālistiem aizputnieki runājuši tikai anonīmi, un arī ar mani gandrīz visi, kas kaut ko zināja vai bija dzirdējuši par Zikmani, nevēlējās nosaukt savus vārdus. Tā laika Aizputes policijas iecirkņa priekšnieks Andrejs Radzevičs gan atklājis, ka Aizputē rekets neesot bijis izteikts, izspiešanu nav bijis, vairāk personisku konfliktu, parādu neatdošana, tādu Zikmani pat neatceroties.

A. Zikmanis dzīvojis pie vecākiem, savas ģimenes nav bijis, bijis samērā noslēgts. Tēvs visu mūžu nostrādājis par Neatliekamās medicīniskās palīdzības šoferi. Māte mirusi. Abus vecākus aizputnieki piemin ar labu vārdu. Aigara māsa lūdza tēvu netraucēt un arī pati komunicēja tikai ar telefona īsziņu starpniecību, sakot, ka par viņas brāli žurnālisti tik daudz esot nepatiesi slikta teikuši, ka viņa ar žurnālistiem nevēlas runāt.

“Vienīgais, ko zinu, ka Aigars bija labs meistars – lieliski nokrāsoja manu žiguli, kad bija jauns puika. Neko sliktu par viņu neesmu dzirdējis,” man saka Lažas speciālās internātpamatskolas direktors Linards Tiļugs. Kāds komentētājs internetā ar segvārdu “Bijušais aizputnieks” raksta: “Aigars reketieris… Kaut ko tādu var muldēt tikai tie, kas viņu nepazina. Biznesmenis, jā, varbūt ne 100% godīgs. Bet godīgu biznesmeņu jau vispār nav.”

Vietējie stāsta, ka Aigara māte dzīves pēdējos gadus bijusi smagi slima un katru dienu sēdējusi pie loga, gaidot pārnākam dēlu, kurš tā arī nepārnāca…

 

Galerijas nosaukums
LA.lv