×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. maijs, 2012
Drukāt

Izraudzīti fotokonkursa “Gadsimts Ķemeru nacionālajā parkā” uzvarētāji

kemeri_17

Ar labāko fotogrāfiju izraudzīšanos beidzies konkurss – fotopastaiga “Gadsimts Ķemeru nacionālajā parkā”, kuru Latvijas dabas aizsardzības simt gadiem un Ķemeru nacionālā parka (ĶNP) 15. dzimšanas dienai par godu organizēja Dabas aizsardzības pārvalde, sanatorija “Jantarnij bereg”, atpūtas bāze “Valguma pasaule” un laikraksts “Latvijas Avīze”.

 

Sestdien Ķemeru Meža mājā tika apbalvoti fotokonkursa uzvarētāji.

Izsijāt konkursa dalībnieku pārsimt iesūtītās fotogrāfijas nebija viegla lieta, taču interesanta gan. Balvas bija tikai deviņas, kamēr foto autoru un vēsturisko fotogrāfiju īpašnieki kādi 30. “Principā jau visi bilžu autori būtu ko pelnījuši,” atzina žūrijas dalībniece valsts vides inspektore Agnese Balandiņa. Vērtēšanas darbā vēl līdzēja Jaunķemeros esošās sanatorijas “Jantarnij bereg” direktors Viktors Daņilohs, a/s “Lauku Avīze” valdes priekšsēdētājs Viesturs Serdāns, vides inspektore Ilze Vanaga, kā arī šo rindu autors.

Absolūtais vairākums iesūtīto Ķemeru, Jaunķemeru un Valguma ezera apkaimes bilžu bija uzskatāmas par vēsturiskām. Redzēja gan senas pastkartes, gan personiskām vajadzībām pirms Otrā pasaules kara un 50. – 80. gados uzņemtus foto. Tā konkursa dalībniece Līga Laurenoviča atsūtīja sava vectēva jaunības dienu fotogrāfijas no laikiem, kad viņš bijis Ķemeru viesnīcas un restorāna “Jautrais ods” viesmīlis. Vienā no bildēm redzama jautra kompānija Ķemeru sanatorijas tornī, turklāt viens no jaunajiem vīriešiem uzrāpies karoga mastā līdzās Latvijas karogam. Grēks būtu neizvēlēties to par uzvarētāju nominācijā “Fotogrāfija – pārsteigums”. Ar rūpību konkursam domāto materiālu bija izvēlējies pazīstamais fotovēsturnieks Pēteris Korsaks. Žūrijas uzmanību izpelnījās viņa kolekcijas foto “Vannas rindu gaidot”, kur redzama 20. gadsimta sākuma publika, kas gaida savu kārtu uz ārstnieciskajām dubļu vannām. Savukārt foto ar aptuveni tā paša laika atpūtniekiem Valguma ezera staignajā ziemeļaustrumu galā ieguva īpašo “Valguma pasaules” atzinību.

Pārsvarā par piemērotām konkursam tā dalībnieki bija izraudzījuši ainas no 30. gadu ulmaņlaiku Ķemeru godības – Ķemeru sanatorijas ārtelpu un iekštelpu attēlus, dūņu vannu pieņemšanu. Ir objekti, kas gadu desmitiem kalpojuši par dzīvespriecīgo un smaidīgo kūrviesu iecienītu pozēšanas fonu. Tāds, piemēram, ir paviljons Mīlestības saliņā. No šīm bildēm varētu uztaisīt vai veselu galeriju un konstatēt, ka 30. gados paviljonam vēl bija uzraksts “Kafejas paviljons”, taču 50. gadu foto to vairs nemana.

 

Fotogrāfijas stāsta, ka Ķemeros reiz spēlēts teātris, ka estrādē 50. gados noturēti padomju svētku mītiņi, ka daudzi kūrviesi rāpušies ūdenstornī, lai uzņemtu apkaimes ainavas. Viens no viņiem pēc tam fotokartītes otrā pusē uzrakstījis: “Augšā tikt bija vieglāk nekā lejā.”

 

Unikālas ir vēl cara laiku pastkartes no Mairas Placēnas kolekcijas, par dažu no tām pat Ķemeru nacionālā parka dalībniekiem nācās zīlēt, kur attiecīgā būve vai objekts reiz varētu būt atradies. Papētot šīs kartītes, izrādījās, ka, vismaz pēc pasta zīmoga spriežot, vecākā no tām nākusi no 1905. gada un attēlo Ķemeru kūrdārzu jeb “Kemmern – Kurgarten”. Vēstījums kartītes otrā pusē rakstīts vācu valodā un adresēts kādai Klingenbergai Tukumā, Lielajā ielā 48.

Senie foto bija tik fascinējoši! Kāds brīnums, ka žūrija par uzvarētājiem atzina gandrīz tikai tos. Vienīgais izņēmums bija nominācijā “Fotogrāfija par atpūtas mirkļiem dabā” uzvarējušais Aleksandra Somova foto, kas izdarīts nesen, ĶNP Pļavu dienu laikā, un demonstrē raženām ūsām apveltītu kukaini tuvplānā.

 

Uzvarētāji

Konkursa “Gadsimts Ķemeru nacionālajā parkā” uzvarētāji:

* “Senākā fotogrāfija” – 20. gadsimta sākumā Ķemeru kūrdārzs. Foto no Mairas Placēnas kolekcijas.

* “Unikālākais kadrs” – “Kungi ar lomu” Jaunķemeru jūrmalā. Līgas Laurenovičas kolekcija. Un vairs neeksistējošā Jaunķemeru jūras paviljona foto no Rasmas Rupaines krājuma.

* “Fotogrāfija – pārsteigums” – “Ķemeru viesmīļi pie karoga”. Līgas Laurenovičas kolekcija.

* “Neparastākais mirklis veselības uzlabošanas kūrēs” – “Vannas rindu gaidot”. Pētera Korsaka kolekcija.

* “Fotogrāfija par atpūtas mirkļiem dabā” – ĶNP Pļavu dienu laikā tapušais Aleksandra Somova foto.

* “Smieklīgākā fotogrāfija” – Ķemeru iedzīvotājs Kārlis Dzintars 30. gados dūņu “tērpā”. Iesūtījusi Alanda Pūliņa.

* Īpašo balvu no “Valguma pasaules” ieguva Pētera Korsaka kolekcijas foto, kurā redzami atpūtnieki Valguma ezera krastā. Īpašu balvu no Dabas aizsardzības pārvaldes saņems cēsnieks Elmārs Alksnis par atsūtīto fotokolekciju, kurā redzamas gan Ķemeru sanatorijas iekštelpas, gan dārzs.

 

 

Viedoklis

Līga Laurenoviča, viena no fotokonkursa laureātēm: “Konkursā piedalīties mudināja mamma, jo viņa bija ieraudzījusi informāciju “Latvijas Avīzē”. Nolikums atļāva nosūtīt tikai trīs fotogrāfijas, bet es pieteicu četras, jo uzskatīju tās par ļoti vērtīgām. Katra bilde ir vismaz 70 gadus veca, un tās ņemtas no mana vectēva fotoalbuma.” Viņa atceras, ka vectēvam un viņa draugiem paticis fotografēt un fotografēties, tāpēc bildes albumā ir gan nopietnas, gan ne tik nopietnas. Turklāt tās dod savdabīgu tā laika noskaņu. Kā saka L. Laurenoviča, kura pati arī nodarbojas ar fotografēšanu, Ķemeru lielākā vērtība ir mežs. “Es to dievinu!”

Almants Poikāns

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+