Kultūra
Māksla

Izraudzīti septiņi pretendenti Jāzepa Pīgožņa balvai Latvijas ainavu glezniecībā 0


Gleznotājs Jāzeps Pīgoznis.
Gleznotājs Jāzeps Pīgoznis.
Foto – Leta

Izraudzīti septiņi pretendenti uz Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā, kas tiks pasniegta 16. septembrī plkst.14 Preiļu kultūras namā, aģentūru LETA informēja Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja (PVLMM) direktore Tekla Bekeša.

Uz galveno balvu – tēlnieka Jāņa Strupuļa veidoto apzeltīto sudraba medaļu un naudas balvu 3000 eiro vērtībā – pretendē mākslinieki Agra Ritiņa, Nugzars Paksadze, Aldis Kļaviņš, Madara Gulbis, Alberts Pauliņš, Meldra Bula un Andrejs Ģērmanis. Godalgotais darbs tiks dāvināts PVLMM topošajai Latvijas ainavu ekspozīcijai Preiļu pilī.

Balvas Pasniegšanas ceremoniju vadīs aktieris Jānis Paukštello, bet muzikālu priekšnesumu pasākumā sniegs folkloras kopa “Rūžupes veiri”.

Šogad balvas konkursa izstāde pulcēja 135 dažādu tautību un vecuma māksliniekus no visas Latvijas, kas žūrijas vērtējumam iesniedza 238 mākslas darbus. Izstādei žūrija izraudzīja 97 autoru 125 darbus.

Darbus vērtēja žūrijas priekšsēdētāja un māksliniece Silva Linarte, māksliniece Vita Merca, mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, kā arī mākslinieki Juris Ģērmanis, Kārlis Siliņš, Jānis Anmanis un Jānis Strupulis.

Balvas pasniegšanas nedēļā Preiļos paredzēti arī citi saistītie pasākumi. Laikā no 11. septembra līdz 15. septembrim notiks 3. Pīgožņa vārdā nosauktais mākslinieku plenērs. Šogad tajā piedalīsies mākslinieki no visiem Latvijas reģioniem, kā arī dzen no Lietuvas. 15.septembrī Preiļu kultūras namā tiks svinēta Pīgožņa dzimšanas diena ar plenēra darbu izstādes mākslinieku piedalīšanos.

Daļa no konkursa izstādes darbiem patlaban ir apskatāmi Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē. Novembra beigās izstāde ceļos uz Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzeju. Visās izstādes norises vietās apmeklētājiem ir iespēja nobalsot par sev tīkamāko gleznu.

Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā 2015.gadā iedibināja Preiļu novada dome un Rīgas dome sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv.Pētera baznīcas pārvaldi, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju, Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu, un idejas autoriem – kinorežisoru un gleznotāju Jāni Streiču, kā arī māksliniekiem Jāni Anmani un Jāni Strupuli.

2015. gadā galveno balvu saņēma Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis, savukārt 2016. gadā – Linarte.

LA.lv