×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. jūlijs, 2014
Drukāt

Izrāviens Alcheimera slimības ārstēšanā


Foto - Shutterstock. No kreisās - veselas smadzenes, no labās - smadzenes Alcheimera slimības gadījumāFoto - Shutterstock. No kreisās - veselas smadzenes, no labās - smadzenes Alcheimera slimības gadījumā

Smadzeņu šūnu zudums Alcheimera slimnieka smadzenēs, salīdzinot ar veselām smadzenēm.

Britu zinātnieki spēruši lielu soli Alcheimera slimības agrīnā atklāšanā, izstrādājot īpašu asins analīzes metodi, ziņo raidsabiedrība BBC.

Veicot analīzes vairāk nekā tūkstoš cilvēkiem, ir atklāta proteīnu kopa asinīs, kas ar 87 procentu precizitāti ļauj noteikt saslimstības sākumu ar demenci. Šis atklājums, kas publicēts žurnālā “Alzheimer’s & Dementia”, izmantots, lai uzlabotu jaunu demences zāļu izmēģinājumus.

Eksperti brīdina, ka jaunā metode vēl nav pietiekami pilnveidota, lai to lietotu operācijās. Laikposmā no 2002. līdz 2012. gadam 99,6% izmēģinājumu, cenšoties novērst vai attālināt slimību, bija neveiksmīgi. Neveiksmes bijušas tāpēc, ka pacienti ārstēti tad, kad jau bijis par vēlu, jo simptomi parādās aptuveni desmit gadus pēc slimības sākuma. Viena no prioritātēm demences pētniecībā ir agrāka slimības aizmetņu atklāšana.

“Mēs gribam panākt, lai varētu agrāk nekā līdz šim atklāt cilvēkus, kam jāveic klīniskās pārbaudes,” saka projekta vadītājs Oksfordas universitātes profesors Saimons Lavstouns, piebilstot, ka jauno metodi varētu nodot ķirurgu arsenālā tikai nākotnē. “Līdz šim man nācās ieteikt pacientiem atnākt uz atkārtotu konsultāciju pēc gada, lai noteiktu, vai problēmas ar atmiņu nav saasinājušās. Tas bija briesmīgi, jūs varat tikai iedomāties, ko tas nozīmē pacientiem,” viņš saka, piebilstot, ka jaunais tests vēl jāpilnveido.

Eksperti uzsver, ka analīzes, ja tās ieviesīs slimnīcās, neveiks izolēti. Ja iegūs pozitīvu rezultātu, to pārbaudīs ar smadzeņu skenēšanu vai muguras smadzeņu šķidruma testu, lai atklātu varbūtējas Alcheimera slimības iezīmes. Ir sperts solis, lai nākotnē padarītu Alcheimera kaiti par novēršamu.

Demences izplatība pasaulē


Šobrīd slimo 44 miljoni cilvēku

2050. gadā slimos 135 miljoni cilvēku

Šobrīd demences ārstēšana un sociālās izmaksas ir 600 miljardi dolāru

Britānijā vēža pētniecībai atvēlēts astoņas reizes vairāk naudas nekā demences izpētei

Avots: “Alzheimer’s Society”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+