Mobilā versija
Brīdinājums +0.7°C
Hilda, Teiksma
Svētdiena, 17. decembris, 2017
15. augusts, 2014
Drukāt

Kazenes zied bagātīgi; kāpēc nav ražas un jaunu dzinumu? (3)

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

Šopavasar dārzā bagātīgi ziedēja kazenes, cerēju iegūt daudz ogu, bet augi pakāpeniski kļuva brūni un nokalta. Jaunos dzinumus arī neredz. Ko darīt?
 KORNELIJA IVANOVA

– Tās ir ziemas bojājumu sekas, tāpēc kazenēm neaug jaunie dzinumi. Kazenes ir mazāk ziemcietīgas nekā avenes, turklāt to saknes iztur tikai līdz -12 °C kailsalu, – stāsta Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa.

Parasti kazenēm saknes iet bojā, ja saplaukušie augi ilgāku laiku atrodas ūdenī. Kazenes necieš slapjas kājas, tāpēc nedrīkst stādīt vietās, kur ir stāvoši virszemes ūdeņi un augsti gruntsūdeņi. Kailsalā saknes mēdz arī izsalt, ja stādījumu apdobes nav mulčētas ar kūdru vai satrūdējušiem kūtsmēsliem aptuveni 10 cm biezā kārtā.

Labākai ziemošanai rudenī pēc noražojušo dzinumu izgriešanas šķirnēm, kam ir vāja ziemcietība, jaunos dzinumus vajag atsiet no balstiem, pieliekt pie zemes, piespraust ar koka kāsīšiem un apbērt ar lapām vai citu mulčēšanas materiālu. Vēlāk, kad uzsnidzis sniegs, uzrauš arī to. Pavasarī segmateriālu noņem, izrauj kāsīšus un dzinumus uzsien.

Latvijā visbiežāk audzē šķirni ‘Agavam’. Tā ir pietiekami ziemcietīga, ar spēcīgiem dzinumiem, augstu ražību un diezgan lielām ogām. Kokaudzētavās reizēm tirgo arī ‘Thornfree’, kas ir bez ērkšķiem, bet diemžēl regulāri apsalst un ogas ražo minimāli.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Kādā zemē jāstāda Kazenes un kā pareizi to darīt?

  2. kādi tārpi kazenēs? 7 gadu laikā nav gadījies redzēt tārpainas ogas. Šogad gan ar lietu bojātas padaudz ogu.

  3. kapec sogad kazenes tarpi

Draugiem Facebook Twitter Google+