×
Mobilā versija
+10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
31. janvāris, 2013
Drukāt

Izskanējusi ideja dibināt Latvijas filmu institūtu

Foto - LETAFoto - LETA

.Lai Latvijas kino izķepurotos no ieilgušās slimības, ar ko to inficējis katastrofālais finansējuma samazinājums, un vairāk tiktu atbalstīti identitāti un pašapziņu stiprinoši filmprojekti, nepieciešamas arī plašākas reformas nozares pārvaldībā.

 

Uz Nacionālā kino centra (NKC) bāzes būtu jādibina Latvijas filmu institūts (LFI), kas pats veidotu nozares politiku. Šāds viedoklis aizvakar Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Val
stiskās audzināšanas apakškomisijas sēdē izskanēja no Latvijas Kinoproducentu asociācijas (LKPA) puses.

“Līdzšinējā struktūra – Nacionālais kino centrs, kas jau sen pārvērties par ierēdņu institūtu, – nav spējīga darboties,” uzsvēra režisors Arvīds Krievs.

LFI būtu no ierēdņiem neatkarīga kino profesionāļu organizācija, kam valsts deleģētu funkcijas, lai tā varētu rūpēties par savas nozares attīstību, lēmumu pieņemšanas procesā iesaistot sabiedrību, sadarbojoties ar mecenātiem un partneriem no citām valstīm.

Nav noslēpums, ka kinoļaužu vidū netrūkst neapmierināto ar NKC darbību. Cita vidū daudzi asi kritizē pastāvošo punktu sistēmu, pēc kā NKC vērtē iesniegtos filmprojektus un kas, pēc dažu domām, ir pamats vislielākajam subjektīvismam.

NKC direktore Ilze Gailīte-Holmberga pārmetumus noraida, uzsverot, ka vērtēšanā divi no trim ekspertiem ir pašu kinoļaužu izvirzīti pārstāvji.

Pēc režisora Pētera Krilova domām, situācija kino nozarē būtu nesalīdzināmi labāka, ja šī ideja būtu īstenojusies jau pirms desmit gadiem. Objektīvi pastāvošais šķērslis, kas var kavēt īstenot filmu institūta izveidi šobrīd, ir Latvijas nevalstisko organizāciju – it sevišķi to, kas darbojas radošajā jomā, – vājā iesaiste pārvaldes procesā.

To, ka stratēģiskā ideja par LFI izveidi apspriesta arī Kultūras ministrijas varas gaiteņos, “LA” atzīst kultūras ministres padomniece Ieva Līne: “Ja izdosies vienoties par modeli, kas uzlabo nozares pārvaldību, vienlaikus to nesadārdzinot, būsim gatavi to apspriest gan ar filmu nozares nevalstiskajām organizācijām, gan ar Kultūras aliansi.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+