Ekonomika
Bizness

“Izskatās pēc politiskā teātra un spekulācijām.” Eksperti par OIK parlamentārās izmeklēšanas komisiju1


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Šonedēļ darbu sāka obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas jautājumiem veltītā parlamentārās izmeklēšanas komisija. Lai gūtu priekšstatu par to, ko no šādas komisijas sagaida nozare, “Latvijas Avīze” vērsās pie ekspertiem.

Juris Ozoliņš, enerģētikas eksperts:

Būtu labi, ja komisija tiktu galā ar pašas Saeimas darbu – ar saviem likumprojektiem, ar Ministru kabineta noteikumiem un ar Eiropas Savienības stratēģiju enerģijas drošības un ilgtspējas jautājumos. Ja viņi izies šo skolu, tad tas būs augstākais, ko no viņiem varam gaidīt.

Tāpat Ozoliņš cer sagaidīt platformu, kurā būtu iespēja iepazīties ar līdz šim izmaksāto atbalstu. Jau tagad ir pieejama liela daļa informācijas par visiem likumprojektiem, par izmaksāto naudu līdz pēdējam centam.

Taču šī informācija nav sistematizēta, nav izskaidrota, nav pieejama atklātā platformā, un daži no tā jau gadiem taisa politisko šovu. Gribu no komisijas dzirdēt, ka šāda platforma ir nepieciešama.

Kaimiņos ir speciāls likums, kas nosaka, kādā veidā visi atbalsta mehānismi tiek publicēti, kas par viņiem atbild. Mums vajag ko līdzīgu.

Gaidu atklātību, lai deputāti un tiesībsargājošo institūciju cilvēki iepazītos ar esošo situāciju.

Nav nozīmes, kāds ir komisijas sastāvs. To varētu paveikt jebkurā sastāvā. Tas, ka Ivars Zariņš no tās izstājās, neko nenozīmē. Ja OIK lieta izbeigtos, tad izbeigtos arī Zariņš.

Kristaps Stepanovs, Vēja enerģijas asociācijas valdes loceklis:

Nedomāju, ka no komisijas varam gaidīt kādus rezultātus vai secinājumus. Pēc komisijas priekšsēdētājas Ievas Krapānes sacītā var noprast, ka vairāk tiek domāts par to, kā saglabāt intrigu, nevis par to, kā strādāt un ātrāk gūt rezultātu. Informācija un avoti ir jāatklāj.

Izskatās pēc politiskā teātra un spekulācijām par un ap problemātiku. Jāsaprot, ka šādas komisijas ir ļoti labs veids, kā gūt lielu mediju uzmanību un nonākt plašā redzeslokā.

Saistītie raksti

Mērķis ir cīnīties ar negodprātīgiem komersantiem. Vai komisija to spēj panākt? Ļoti ceru, ka tā varētu būt pirmā izmeklēšanas komisija, kas kaut ko paveiks, bet līdz šim paveiktais lielas cerības nedod. Jau vakar bija jābūt konkrētām lietām, apgalvojumiem, nevis jautājumiem. Līdz konkrētām rīcībām ir pavisam tālu.

Turklāt baidos, ka komisijas darbs pārklāsies ar Ekonomikas ministrijas darbu, kas ir dīvaini, jo gan EM, gan komisiju vada vienas partijas cilvēki. Redzu, ka EM jau tagad gana agresīvi izskauž negodīgos komersantus.

LA.lv